Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Zabawy ruchowe dla dzieci – nasze propozycje

Zabawy ruchowe dla dzieci – nasze propozycje

Dzieci lubią się ruszać – większość z nich ma wręcz niespożytą energię i nie usiedzi na miejscu dłużej niż pięć minut. Warto to wykorzystać i zaproponować pociechom zabawy ruchowe. Dzięki nim poprawią one swoją kondycję fizyczną, a w nocy będą spać jak przysłowiowe susły. 

zabawy ruchowe

W ciągu dnia dzieci szukają nowych wrażeń i szybko się nudzą. Dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych zabaw ruchowych. Są one świetnym sposobem na rozładowanie nadmiaru dziecięcej energii oraz na wzmocnienie relacji pomiędzy szkrabem a rodzicami.

Piłka w ruch

Piłka jest zabawką, obecną niemal w każdym domu. Można nią np. kopać (i w zasadzie każdy chłopiec to lubi), ale gdyby tak wykorzystać ją do bardziej wymyślnych zabaw?

1. Głupi Jaś – znana i lubiana gra, w której uczestniczyć muszą minimum trzy osoby. Dwie z nich rzucają do siebie piłkę, trzecia próbuje ją przechwycić. Gdy jej się to uda – zamienia się miejscem z osobą, której rzut okazał być się szczęśliwym dla „Jasia”.

2. Celowanie – ustawiamy na ziemi dużą piłkę. Dziecko, na zmianę z rodzicem, próbuje z pewnej odległości wycelować w zabawkę mniejszą piłką lub kamyczkiem. Po upływie kolejki zwiększamy odległość. Kto zdobędzie więcej punktów?

3. Zbijak – jedna osoba wchodzi do środka, pozostali próbują trafić ją piłką. Komu uda się dobrze wycelować, wchodzi do środka. Zabawa świetnie poprawia refleks. Im więcej osób uczestniczy w grze, tym jest ona bardziej atrakcyjna.

CZYTAJ TAKŻE:   Kubuś Waterrr zaprasza szkoły do akcji "Po pierwsze WF"

Biegiem po zwycięstwo

Dzieci kochają biegać. Niektórzy rodzice wręcz twierdzą, że ich pociechy nie potrafią chodzić tylko cały czas biegają na najwyższych obrotach. Wykorzystaj to!

1. Slalom – kto szybciej pokona dystans omijając wstawione do ziemi kijki? Slalom możesz ustawić również z większych kamieni lub pudełek.

2. Wyścigi z zadaniami – uczestnicy zabawy biegną na czas po wyznaczonej trasie, wykonując po drodze określone zadania (pięć przysiadów, dziesięć podskoków, cztery pajacyki itp.)

3. Mokre wyścigi – uczestnicy zabawy mają w ręce plastikowe kubeczki wypełnione po brzegi wodą. Wygrywa ten, kto szybko dotrze do mety z największą ilością płynu w pojemniku.

Gry na orientację

Tego typu zabawy doskonale rozwijają spostrzegawczość. Oto kilka z nich.

1. Ciepło, zimno – doskonała rozrywka dla najmłodszych. Ukrywasz w domu lub ogrodzie przedmiot, które dziecko ma odnaleźć. Jeśli zmierza w dobrym kierunku, mówisz: „ciepło!”. Jeśli oddala się od ukrytego przedmiotu, wołasz: „zimno!”

2. Poszukiwanie skarbów – ukryj na dworze jakiś drobiazg (może to być smakołyk lub mała maskotka). Kierujesz dziecko słowami: idź cztery duże kroki do przodu, obróć się w lewo, omiń ławkę z prawej strony, cofnij się wykonując 4 małe kroczki itp.

Dodaj komentarz

Top