Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Zabawy ruchowe dla dzieci – nasze propozycje

Zabawy ruchowe dla dzieci – nasze propozycje

Dzieci lubią się ruszać – większość z nich ma wręcz niespożytą energię i nie usiedzi na miejscu dłużej niż pięć minut. Warto to wykorzystać i zaproponować pociechom zabawy ruchowe. Dzięki nim poprawią one swoją kondycję fizyczną, a w nocy będą spać jak przysłowiowe susły. 

zabawy ruchowe

W ciągu dnia dzieci szukają nowych wrażeń i szybko się nudzą. Dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych zabaw ruchowych. Są one świetnym sposobem na rozładowanie nadmiaru dziecięcej energii oraz na wzmocnienie relacji pomiędzy szkrabem a rodzicami.

Piłka w ruch

Piłka jest zabawką, obecną niemal w każdym domu. Można nią np. kopać (i w zasadzie każdy chłopiec to lubi), ale gdyby tak wykorzystać ją do bardziej wymyślnych zabaw?

1. Głupi Jaś – znana i lubiana gra, w której uczestniczyć muszą minimum trzy osoby. Dwie z nich rzucają do siebie piłkę, trzecia próbuje ją przechwycić. Gdy jej się to uda – zamienia się miejscem z osobą, której rzut okazał być się szczęśliwym dla „Jasia”.

2. Celowanie – ustawiamy na ziemi dużą piłkę. Dziecko, na zmianę z rodzicem, próbuje z pewnej odległości wycelować w zabawkę mniejszą piłką lub kamyczkiem. Po upływie kolejki zwiększamy odległość. Kto zdobędzie więcej punktów?

3. Zbijak – jedna osoba wchodzi do środka, pozostali próbują trafić ją piłką. Komu uda się dobrze wycelować, wchodzi do środka. Zabawa świetnie poprawia refleks. Im więcej osób uczestniczy w grze, tym jest ona bardziej atrakcyjna.

CZYTAJ TAKŻE:   Pierwsza komunia: przeżycie duchowe i duży wydatek

Biegiem po zwycięstwo

Dzieci kochają biegać. Niektórzy rodzice wręcz twierdzą, że ich pociechy nie potrafią chodzić tylko cały czas biegają na najwyższych obrotach. Wykorzystaj to!

1. Slalom – kto szybciej pokona dystans omijając wstawione do ziemi kijki? Slalom możesz ustawić również z większych kamieni lub pudełek.

2. Wyścigi z zadaniami – uczestnicy zabawy biegną na czas po wyznaczonej trasie, wykonując po drodze określone zadania (pięć przysiadów, dziesięć podskoków, cztery pajacyki itp.)

3. Mokre wyścigi – uczestnicy zabawy mają w ręce plastikowe kubeczki wypełnione po brzegi wodą. Wygrywa ten, kto szybko dotrze do mety z największą ilością płynu w pojemniku.

Gry na orientację

Tego typu zabawy doskonale rozwijają spostrzegawczość. Oto kilka z nich.

1. Ciepło, zimno – doskonała rozrywka dla najmłodszych. Ukrywasz w domu lub ogrodzie przedmiot, które dziecko ma odnaleźć. Jeśli zmierza w dobrym kierunku, mówisz: „ciepło!”. Jeśli oddala się od ukrytego przedmiotu, wołasz: „zimno!”

2. Poszukiwanie skarbów – ukryj na dworze jakiś drobiazg (może to być smakołyk lub mała maskotka). Kierujesz dziecko słowami: idź cztery duże kroki do przodu, obróć się w lewo, omiń ławkę z prawej strony, cofnij się wykonując 4 małe kroczki itp.

Dodaj komentarz

Top