Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciążyAktywność fizyczna podczas ciąży jest wskazana, ale jedynie w przypadku, gdy przebiega ona bez żadnych powikłań. Kobieta ciężarna, która lubi ruch nie tylko poprawia swoją sprawność fizyczną oraz stan umysłu. Jej działania bardzo dobrze wpływają także na organizm dziecka.

Ruch w ciąży, a zdrowie

Badania udowadniają, że regularna aktywność w ciąży ma bardzo dobry wpływ na usprawnienie kondycji ciała, jak również utrzymanie optymalnej wagi, a nawet daje szansę na uniknięcie cukrzycy ciążowej. Aktywna mama dzięki treningom, spacerom czy ćwiczeniom sprawia, że jej układ krążenia funkcjonuje znacznie lepiej. Tak samo dzieje się w przypadku układu oddechowego. Dzięki temu wzrastają szanse na to, że ciąża będzie przebiegała bez komplikacji, a co za tym idzie, płód będzie dobrze się rozwijał.

Kolejne dobrodziejstwo, to to, że zmniejszamy ryzyko nieprawidłowego ułożenia płodu, wystąpienia przedwczesnego porodu, a także powstania rozstępów na skórze.

Ćwiczenia w ciąży, a rozwój dziecka

Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Zdrowa mama, to zdrowe dziecko. Wiele w tym prawdy. U mam ćwiczących zaobserwowano znacznie niższe wskaźniki zachorowalności okołoporodowej, a także wyższą punktację w wg skali Apgar. Warto jednak wiedzieć, że ćwiczenia są dobre, jednak należy zachować w nich zdrowy umiar i wykonywać je najlepiej pod okiem specjalisty. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także połączanie z nimi zmiany klimatu, co bardzo pozytywnie wpływa na organizm mamy i maluszka. Taki duet odnajdziemy między innymi podczas turnusu rehabilitacyjnego nad morzem. Taki pobyt, to gwarancja bezpiecznej aktywności wespół z dużą dawką zbawiennego jodu.

CZYTAJ TAKŻE:   Badania w ciąży - sprawdź, jakie powinnaś wykonać

Aktywna mama, nie każda

Jak to w życiu niemal ze wszystko, tak też z ćwiczeniami w ciąży należy zachować zdrowy umiar. Zbyt intensywny trening może doprowadzić do niedotlenienia płodu, a także przegrzania ciała, czyli hipertermii.

Jakie dolegliwości są przeciwwskazaniem do ćwiczeń? Należy z nich całkowicie zrezygnować m.in. w przypadku krwawienia, cukrzycy, niedokrwistości, chorób serca i płuc, wszelkich infekcji czy też stanu przedrzucawkowego.

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego “All Tourist” organizującym turnusy rehabilitacyjne m.in. dla kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Top