Jesteś tu
Strona domowa > Rodzice > Czy stan cywilny i posiadanie dzieci mają wpływ na wysokość składki OC?

Czy stan cywilny i posiadanie dzieci mają wpływ na wysokość składki OC?

Każdy kierowca w Polsce, który porusza się do publicznych drogach pojazdami mechanicznymi, bezwzględnie musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Cena polisy jest ściśle uzależniona od różnych czynników takich jak wiek prowadzącego, model oraz miejsce parkowania samochodu i jego stan techniczny. O dziwo na długiej liście czynników wpływających na cenę jest również stan cywilny kierowcy. Z tego tekstu dowiesz się więcej o tym kiedy Twoje ubezpieczenie może być droższe, a kiedy tańsze.

Wysokość składki – od czego zależy?

Na całkowitą wysokość składki ubezpieczenia OC składa się bardzo dużo elementów.

Najważniejsze z nich to:

  • wiek kierowcy,
  • doświadczenie,
  • stan techniczny pojazdu,
  • bezszkodowa jazda,
  • miejsce zamieszkania,
  • miejsce garażowania pojazdu.

Według statystyk najmniej płacą starzy, doświadczeni kierowcy, którzy nie mają na koncie wielu kolizji i jeżdżą nowymi samochodami prosto z salonu. Na polskich drogach nie jest łatwo spotkać kogoś takiego.

Sytuacja rodzinna – jak wpływa na wysokość składki?

Wbrew pozorom ma to bardzo duży wpływ. Towarzystwa ubezpieczeniowe zupełnie inaczej traktują bezdzietnego kawalera, rodzinę wielodzietną lub taką z dorosłymi dziećmi. Jeśli jesteś młody i dopiero wchodzisz w dorosłe życie, to znaczy, że możesz spodziewać się bardzo wysokiej składki. W zeszłym roku było to średnio 1062 złote. Z kolei rodziny, mające bezpieczeństwo finansowe płaciły około 656 złotych. Oznacza to, że różnica wynosiła prawie 40 proc.

A co z dziećmi?

Osoby bezdzietne w 2018 roku płaciły za OC jakieś 849 zł, kierowcy z jednym dzieckiem, 685 zł, a Ci, którzy mają więcej niż jedną pociechę 659 zł. Skąd biorą się te różnice? Wyjaśnienie jest o wiele prostsze, niż mógłbyś się spodziewać. Zniżki małżonka niejako z automatu doliczają się do konta partnera. Drugi powód to fakt, że kierowcy z dziećmi są uznawani za o wiele mniej ryzykownych niż Ci, nieposiadający potomstwa. Według towarzystw ubezpieczeniowych kierowca z rodziną nie szarżuje na drodze, a jego jazda charakteryzuje się dużą ostrożnością. Jeśli szukasz ubezpieczenia OC skrojonego do Twoich potrzeb, zajrzyj do najlepszej porównywarki OC/AC w serwisie NajtaniejuAgenta.pl

CZYTAJ TAKŻE:   Piotr Gąsowski: Jestem bardzo dumny ze swojej córki

Czy dopisywać do polisy dorosłe dziecko?

Przed takim dylematem staje wielu kierowców. Logika podpowiada, że nie warto, ponieważ składka automatycznie wzrośnie ze względu na dopisanie niedoświadczonego adepta jazdy. Z kolei, gdy dojdzie do wypadku, a kierowcą było dziecko niedopisane do OC, ubezpieczyciel może wtedy na nowo obliczyć Twoją składkę i żądać wyrównania finansowego. Najlepiej będzie kupić dorosłemu dziecku własny samochód. Wzór umowy kupna-sprzedaży znajdziesz na tej stronie: https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/

Podsumowanie

Jak widzisz, Twoja sytuacja rodzinna ma bardzo duży wpływ na o, ile będzie wynosić składka OC. Najlepiej na rynku radzą sobie osoby w związku małżeńskim, które mają więcej niż jedno dziecko. Z kolei bezdzietni kawalerowie lub panny muszą płacić najwięcej. Tak wygląda rynek, czy tego chcemy, czy nie.

Dodaj komentarz

Top