Jesteś tu
Strona domowa > Książki > Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki

Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki

Mozart, Chopin, Wagner i The Beatles – najwięksi mistrzowie muzyki w pełnych humoru wierszach i rysunkach dla dzieci. Pierwszą ilustrowaną historię muzyki przygotowała dla najmłodszych Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

„Wie to kupiec, dżokej, szach, kim był Jan Sebastian Bach, urodzony w Eisenbach. Co utworów, mogę przysiąc, skomponował ponad tysiąc” – tak rozpoczyna się rozdział o baroku, przedstawiający sylwetkę jednego z największych europejskich kompozytorów. Na rysunku zobaczyć można karykaturę muzyka popijającego kawę i uśmiechającego się do małego czytelnika. W kolejnych częściach jest coraz zabawniej – a wszystko to za sprawą dwóch autorów: Grzegorza Wasowskiego i Ernesta Gonzalesa, którzy przez cały czas nie zapominają, do kogo kierują swoją niezwykłą opowieść.

„Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki” – owoc współpracy słynnego satyryka z popularnym ilustratorem młodego pokolenia – to historia muzyki poważnej (i nie tylko) opowiedziana z niezwykłym humorem. Autorzy przeprowadzają dzieci przez wszystkie epoki: od prehistorii i starożytność przez średniowiecze, renesans, romantyzm po współczesność. Każdą reprezentuje jeden kompozytor. Wśród największych nazwisk, takich jak Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn czy Ludwig van Beethoven pojawiają się gwiazdy dwudziestowiecznej muzyki. Niezwykle zabawny korowód wielkich kompozytorów kończą rozdziały o The Beatles, Jimim Hendrixie, Milesie Daviesie czy słynnym niemieckim zespole Kraftwerk.

CZYTAJ TAKŻE:   Znamy program Festiwalu Tere-Fere!

Barwna oprawa i oryginalna forma książki pozwala oswoić trudne na pozór treści, a dzięki poczuciu humoru twórców wielki kompozytor okazuje się sympatyczną i bliską nam postacią. Wszystko to sprawia, że najnowsza propozycja Filharmonii w Szczecinie to nie tylko nietypowy sposób na pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z muzyką, ale przede wszystkim inne spojrzenie na jej dzieje – z dystansem i przymrużeniem oka.

Grzegorz Wasowski – dziennikarz muzyczny, aktor i satyryk. Przez wiele lat współpracował z radiową Trójką, członek Akademii Muzycznej Trójki. Syn jednego z twórców Kabaretu Starszych Panów, Jerzego Wasowskiego i autor publikacji o historii kabaretu. Twórca popularnych programów satyrycznych – radiowych i telewizyjnych oraz tekstów piosenek (m.in. jeden z członków zespołu T-Raperzy Znad Wisły).

Ernesto Gonzales – ilustrator i twórca komiksów, ukrywający się pod imieniem przewodniczącego kongregacji biskupów Filipin. Laureat wyróżnienia na jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych sztuce komiksu, Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2003 roku. Twórca ilustracji do antologii skupionych wokół historii powstania warszawskiego – m.in. „Powstanie ’44” oraz „44 – antologia komiksu”.

Tytuł: „Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki”
Autorzy: Grzegorz Wasowski, Ernesto Gonzales
Premiera: 28 maja 2016
Wydawca: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Partner wydania: Fundacja Wasowskich
Cena: 49 zł

Z historii muzyki dla wszystkich - wierszyki

 

Dodaj komentarz

Top