Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > Idealne, to znaczy, jakie? Jak wybrać przedszkole, radzi Anna Ludwika Michałowska

Idealne, to znaczy, jakie? Jak wybrać przedszkole, radzi Anna Ludwika Michałowska

„Każdy Rodzic przyszłego przedszkolaka zastanawia się nad wyborem właściwego miejsca dla swojej pociechy. Szuka miejsca, które będzie namiastką jego domu, z właściwie przygotowanym otoczeniem (kolory stonowane, meble jasne, niskie, funkcjonalne, drewniane zabawki).
Musi być to miejsce, które będzie wspierało rozwój jego dziecka i poprowadzi je do samodzielności. To tutaj, w wybranym przez niego miejscu maluch będzie miał możliwość wszechstronnego i swobodnego rozwoju, kontaktu z rówieśnikami.

Warto poświęcić czas i odwiedzić kilka placówek, bo najważniejsze jest nasze pierwsze wrażenie, atmosfera miejsca, pierwsza rozmowa z personelem, wystrój wnętrza. Rodzice przyszłego przedszkolaka powinni czynnie uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych, dniach otwartych – to jedyna taka okazja, żeby poznać wybrane miejsce od „środka”, by po dokonaniu wyboru placówki, byli z niej zadowoleni nie tylko rodzice, ale i dziecko.

Koniecznie zwróćmy uwagę na kilka kwestii:

Bezpieczeństwo – W jaki sposób zabezpieczone jest wejście do przedszkola? (monitorowanie wejść i wyjść), w jakim stanie jest sprzęt w ogrodzie? W salach, na korytarzach, w toaletach?

Autoprezentacja działalności przedszkola – Czy i w jaki sposób są prezentowane prace dzieci, dyplomy, zdjęcia z konkursów, w których brało udział przedszkole?

Sale przedszkolne – Czy ich wyposażenie jest zgodne z zasadami ergonomii, funkcjonalności i estetyki?

Ilość dzieci w grupie – Mniejsza grupa gwarantuje naszemu dziecku indywidualizację procesu edukacyjnego.

Program edukacyjny – Każde przedszkole realizuje Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego opracowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dlatego też warto zwrócić uwagę, czy koncepcja pedagogiczna w wybranej przez nas placówce jest przemyślana, spójna dla całej placówki. Czy ofertowany jest ciekawy program edukacyjny, gwarantujący naszemu dziecku wszechstronny rozwój i dający mu radość z wykonywanych zadań? Czy należycie przygotuje naszego malca do wejścia na kolejny stopień edukacji?

Kadra – Zapytajmy o jej kwalifikacje, a podczas odwiedzin zwróćmy uwagę, czy Panie bawią się wraz dziećmi, czy są radosne i uśmiechnięte.

Plan dnia – Zapytajmy, jak rozłożone są podstawowe zajęcia, czy przewidziano czas na codzienny pobyt na powietrzu. Jeśli nasze dziecko potrzebuje poobiedniej drzemki, zapytajmy o możliwość odpoczynku.

CZYTAJ TAKŻE:   Atrakcyjne zajęcia w szkole, czyli na co nauczyciel powinien postawić

Posiłki – Jeśli przedszkole nie posiada własnej kuchni, nie bójmy się zewnętrznych firm cateringowych, zapytajmy czy jest to firma certyfikowana przygotowująca posiłki zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, zapoznajmy się z ich jadłospisem. Jeśli nasze dziecko jest alergikiem, zapytajmy o możliwość diety eliminacyjnej.

Czas pracy – Czy jego długość zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa zarówno dla dzieci, jak i pracujących rodziców?

Przyjazne dla rodziców – Praca z maleńkim dzieckiem, czy w domu, czy w przedszkolu, to zawsze wspólny wysiłek rodziców i wychowawców. Stały kontakt rodziców z wychowawcami i dyrekcją przedszkola jest bardzo istotnym elementem jego dobrego i skutecznego funkcjonowania.

W placówce, w której obecnie pracuję – „Mali Odkrywcy” Akademia Twórczego Rozwoju – stworzyłam wspaniały świat dla wyjątkowych dzieci i ich troskliwych rodziców. Jako długoletni nauczyciel, dyrektor i metodyk wychowania przedszkolnego, zawsze staram się pomóc rodzicom w wyborze idealnego miejsca dla swojej pociechy. Zachęcam rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu przedszkola poprzez organizację wspólnych spotkań, warsztatów, szkoleń, aby mieli okazję zatrzymać się w codziennym biegu i pochylić z wielką troska nad swoim dzieckiem i jego najgłębszymi potrzebami.  Pamiętajmy, że rodzice są pierwszymi osobami, które wprowadzają małego człowieka w świat i od nich zależy, czy będzie się ono czuło w nim pewnie i bezpiecznie. Dlatego też nasze przedszkole jest zawsze otwarte dla rodziców, a ich pomoc i zaangażowanie są bardzo wysoko cenione.

Długi i wnikliwy proces poszukiwania właściwego miejsca dla naszego najcenniejszego skarbu zawsze zaowocuje tym, że nasze dziecko i my będziemy szczęśliwi z dokonanego wyboru, który zagwarantuje mu bezpieczeństwo i właściwą edukację.

Życzę właściwych wyborów wszystkim rodzicom i radosnych chwil w przedszkolu ich pociechom.”

Anna Ludwika Michałowska – Dyrektor ds. pedagogicznych
„Mali Odkrywcy” Akademia Twórczego Rozwoju

Dodaj komentarz

Top