Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Jak zachęcić dziecko do nauki w domu?

Jak zachęcić dziecko do nauki w domu?

Skaczące gumowe jajka, woda zmieniająca kolor i domowa tęcza. To tylko kilka przykładów na to, jak zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w ciekawy sposób. Popularne warsztaty „W domu jest fajnie i kropka” udowadniają, że nauka to przede wszystkim świetna zabawa! Jak zaangażować najmłodszych do aktywnego udziału w domowych zajęciach edukacyjnych? – odpowiada dr Elżbieta Pogoda.

Nauka w domu może być fajną przygodą

Rodzice stanęli wobec nie lada wyzwania: z dnia na dzień musieli zorganizować dzieciom wsparcie w zdalnym nauczaniu, godząc to z obowiązkami w domu i pracy. Z pomocą przyszedł Empik, który zaprosił Rzeczników Nauki do programu Przecinek i Kropka, by stworzyć cykl #wdomujestfajnieikropka. Na krótkich filmach prawdziwi naukowcy z różnych dziedzin wprowadzają dzieci w świat eksperymentów. Dr Elżbieta Pogoda, której wirtualne warsztaty z biologii na Facebooku Przecinek i Kropka robią furorę wśród dzieci, podpowiada, jak przekonać dziecko do nauki w domu?

  1. Zadbajmy o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa zrelaksowany mózg przyjmuje treści naukowe dużo chętniej. Ciepły ton głosu, otwarta postawa ciałate drobne gesty uruchamiają przekaźnictwo dopaminergiczne w układzie nerwowym a to wspomaga nauczanie (potwierdzone naukowo!).

  2. Zaangażujmy dzieci w proces uczenia się dziecko, które jest podmiotem w procesie nauczania zapamiętuje więcej. Niech nasza pociecha nie będzie tylko naczyniem, w które wiedza jest wlewana, ale niech samo odkrywa: wprowadzajmy pytania, dyskusje, rysunkowe notatki każda aktywność wskazana! Nie potrzeba do tego skomplikowanych plansz edukacyjnych.  

  3. Zaczynajmy naukę od odnalezienia w temacie tego, co jest dziecku znane i bliskie”. Pozwoli to zbudować motywację do przebrnięcia przez bardziej skomplikowane zagadnienia. Komórki? Nuuda!” Nadmuchajmy stos balonów i sklejmy z nich kolonię bakterii – każda z nich to komórka. Taka obejrzana na własne oczy struktura staje się duuużo ciekawsza. 

  4. Bawmy się nauką i pamiętajmy, że szczególnie teraz, kiedy tyle czasu spędzamy wspólnie modelujemy zachowania dzieci swoją postawą. Jeśli sami obudzimy w sobie dziecięcą ciekawość na choćby 10 minut dziennie skorzystają na tym nasze pociechy.

CZYTAJ TAKŻE:   Półkolonie w Poznaniu – szykuje się wielka przygoda!

Jak wprowadzić te porady w życie? Najlepiej zacząć od eksperymentów „W domu jest fajnie i kropka”, które proponują Przecinek i Kropka oraz Rzecznicy Nauki,

Gumowe skaczące jajo i znikająca skorupka

Zalej jajko w kieliszku octem. Zwróć uwagę na bąbelki jakie się wytwarzają – to reakcja kwasu octowego i węglanu wapnia. Odstaw jajko na całą noc. Rano zobaczysz, że cała skorupka się rozpuściła! Możesz spróbować podświetlić jajko, żeby zobaczyć żółtko. Uwaga, po rozcięciu jajko w środku ciągle będzie płynu.

Magiczna woda zmieniająca kolor

Ten eksperyment pokaże, jak można zmienić odczynnik ph substancji – z neutralnego na kwaśny lub zasadowy. Przygotuj wywar z czerwonej kapusty: grubo poszatkowany kawałek kapusty ugotuj w małej ilości wody. Następnie do kieliszków z ok. 250 ml wody dodaj po cztery łyżeczki przygotowanego wywaru. Sprawdź, czy kolor się zmieni po dodaniu łyżki soku z cytryny albo co się stanie, gdy dodasz łyżeczkę sody oczyszczonej.

Domowa tęcza

nauka w domu

Jak wyczarować w domu tęczę? Wystarczy, że zanurzysz w wodzie lekko pochylone lusterko (możesz użyć kamieni do umocowania go pod odpowiednim kątem) i skierujesz na nie wiązkę światła. Białe światło załamywane przez wodę rozprasza się na różne kolory i powstaje tęcza.

Papier z przeszłości

Jak szybko można postarzyć papier? Papier zbudowany jest z wiązań celulozowych, które pod wpływem środowiska kwaśnego i temperatury przerywają się. To dlatego starsze kartki są bardziej kruche. Żeby w parę minut postarzyć kartkę papieru wystarczy zanurzyć ją w wodzie z sokiem cytryny, a następnie suszyć w piekarniku przez około 4 minuty w temperaturze 180 stopni. Na takiej kartce można napisać udawany list z przeszłości.

Pływające jajka

 

Przygotuj dwie szklanki z wodą – do jednej wsyp sól. Zanurz w nich jajka. To w słonej wodzie będzie się unosić, ponieważ słona woda ma większą wyporność. Dlatego też w słonym morzu pływa nam się łatwiej.

na podstawie mat. prasowych

Dodaj komentarz

Top