Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Katar u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

Katar u niemowlaka – jak sobie z nim radzić?

Zima – czas przeziębień i chorób. Nie sposób ich uniknąć, ale warto zminimalizować ryzyko złapania infekcji. Zwłaszcza, jeśli masz w domu małe dziecko. Jeśli jednak mimo Twoich wysiłków maluszek nabawił się kataru – trzeba reagować i pomóc mu przebrnąć te kilka ciężkich dla niego dni.

Pierwszym objawem kataru u niemowlęcia jest jego złe samopoczucie oraz problemy z oddychaniem. Gęsta wydzielina zatyka mały nosek, dlatego malec ma również problemy ze ssaniem piersi czy smoczka butelki. Jest to czas bardzo męczący dla dziecka, które denerwuje się i płacze. Dlatego trzeba mu pomóc.

Wirus, bakteria a może alergia?

Katar u niemowlaka
babyswimmer.ie

Za większość infekcji kataralnych odpowiadają wirusy. Bardzo łatwo się nimi zarazić, gdyż rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Wystarczy że ktoś przeziębiony kichnie, a osoby przebywające wokół niego już ulegają zainfekowaniu. Wydzielina wywołana wirusem występuje około kilku dni i zazwyczaj jest gęsta i przezroczysta. Ta o zabarwieniu żółtym lub zielonkawym świadczy o zakażeniu bakteryjnym – w tym wypadku niezbędna jest wizyta u lekarza.
Katar alergiczny jest przede wszystkim wodnisty. Może trwać wiele miesięcy, zwłaszcza kiedy dziecko narażone jest na stały kontakt z alergenem.

Domowe SOS

Jeśli maluch jest przeziębiony i nabawił się kataru, działaj:

  • Regularnie oczyszczaj nosek dziecka – samo nie potrafi tego zrobić. W tym celu musisz zakupić specjalną gumową gruszkę z szeroką końcówką albo aspirator do nosa. Za pomocą tych urządzeń pomożesz malcowi pozbyć się zbędnej wydzieliny, ułatwiając mu oddychanie, jedzenie i zapewniając spokojny sen. Oczyszczanie w ten sposób nozdrzy będzie efektywniejsze, jeśli wcześniej zaaplikujesz malcowi do noska po dwie kropelki roztworu soli fizjologicznej – rozrzedzą wydzielinę, dzięki czemu będzie ona łatwiejsza do usunięcia. Pamiętaj, aby do higieny nosa nie używać patyczków do uszu – w ten sposób możesz uszkodzić drogi oddechowe dziecka.
  • Układaj niemowlę do snu w ten sposób, aby jego główka była nieco wyżej niż reszta ciała – w ten sposób zwiększysz prawdopodobieństwo, że wydzielina będzie spływać przez nosek a nie do gardła. Ale uwaga! Nie dawaj dziecku poduszki pod główkę. Najlepiej, jeśli pod dwie nogi łóżeczka podłożysz duże książki. W ciągu dnia jak najczęściej kładź maluszka na brzuchu.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka, pamiętając iż zbyt wysoka może doprowadzić do rozwoju infekcji. Nie bez znaczenia jest również wilgotność powietrza. Jeśli nie masz nawilżacza, na kaloryferach rozłóż mokre ręczniki.
  • Wietrz pokój maluszka. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i wirusów z otoczenia malca. Jeśli masz możliwość, kup dobry oczyszczacz powietrza, który usunie z pokoju smog, kurz i drobnoustroje.
  • Zadbaj, aby dziecko dostawało regularnie pić. Podawanie wody nie jest konieczne gdy karmisz piersią – Twoje mleko całkowicie zaspokaja pragnienie Twojej pociechy. Jeśli jednak karmisz butelką, zadbaj by maluszkowi nie zabrakło wody w codziennej diecie.
  • Gdy szkrab nie ma żadnych dodatkowych objawów chorobowych (gorączka, kaszel itp.) a lekarz nie wyrazi sprzeciwu – możesz zabrać go na spacer. Maluch dotleni się, a rześkie powietrze obkurczy jego błony śluzowe, ułatwiając oddychanie.
CZYTAJ TAKŻE:   Wakacje, dziecko i stres

Kiedy do lekarza?

Prawda jest taka, że zakatarzone niemowlę zawsze powinien obejrzeć lekarz, gdyż zaniedbana infekcja może doprowadzić do poważniejszych chorób: zapalenia ucha środkowego czy zatok. Jeśli chodzi o noworodka, to jest to absolutna konieczność – w tym wieku katar może być naprawdę groźny, dlatego wizyta u pediatry jest niezbędna.

Dodaj komentarz

Top