Jesteś tu
Strona domowa > Eksperci radzą > Czy leczyć zęby małych dzieci?

Czy leczyć zęby małych dzieci?

Dzieci od najmłodszych lat są narażone na próchnicę, dlatego o stan jamy ustnej należy się troszczyć już od pojawienia się pierwszego zęba. Rodzice powinni być czujni i obserwować rozwój zębów, a jak przyjdzie czas wybrać się do dentysty.

Kiedy wyrzynają się siekacze dolne rodzice powinni odbyć z dzieckiem pierwszą wizytę u stomatologa. Lekarz oceni wówczas ryzyko wystąpienia próchnicy i uświadomi rodzicom, jak postępować, aby w przyszłości dziecko miało zdrowe zęby.

Stomatolog przeprowadzi także instruktaż oczyszczania ząbków, doradzi wybór właściwej pasty oraz dobierze dodatkowe akcesoria ułatwiające wyrzynanie się zębów.

Pierwsza wizyta u stomatologa może także ujawnić niepokojące sygnały, takie jak wadliwe połykanie pokarmu, wadliwe oddychanie i mowę oraz nieprawidłowe położenie żuchwy.

CZYTAJ TAKŻE:   Meble z sieciówki, zawsze takie same i mało oryginalne

Próchnica u półrocznego malucha?

Pierwsze oznaki próchnicy mogą pojawić się już na pierwszym ząbku. Zęby mleczne są zębami słabo zmineralizowanymi, dlatego są bardzo podatne na próchnicę. O zęby mleczne należy dbać, ponieważ próchnica która je zaatakowała, może zarazić stałe uzębienie.

Jak wskazują badania, źródłem zakażenia noworodków i niemowlaków bakteriami próchnicotwórczymi jest matka, dlatego karmiące mamy powinny szczególnie dbać o swoje zęby.

Wpływ na rozwój próchnicy u malucha ma wiele czynników: dokarmianie nocne  słodzonymi  napojami lub kaszkami, zbyt wczesne wprowadzanie cukrów do diety dziecka. Z kolei, gdy matka cierpi na próchnicę, powinna uważać na szkodliwe zwyczaje tj. oblizywanie smoczka lub łyżeczki.

Czy leczyć zęby małych dzieci?

Aldona Bialic, opolska klinika stomatologiczna Dr Baron

Dodaj komentarz

Top