Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Opieka nad noworodkiem – jak zaplanować dzień?

Opieka nad noworodkiem – jak zaplanować dzień?

Życie młodej mamy bywa naprawdę ciężkie. Ilość obowiązków związanych z opieką nad niemowlakiem potrafi mocno przytłoczy, a znalezienie czasu choćby na szybki prysznic często graniczy z cudem. Organizacja planu dnia przy małym dziecku jest dość sporym wyzwaniem, przed którym staje każda mama. Nie jest to jednak łatwe, ale dzięki kilku sprawdzonym wskazówkom można nieco lepiej poradzić sobie z ogarnianiem domowego chaosu. Jak to zrobić? Oto garść porad dla mam.

Organizacja czasu przy niemowlaku – praca zespołowa

Opieka nad malutkim dzieckiem to ciężki kawałek chleba, zwłaszcza jeśli większość obowiązków spada na barki matki. W taki sposób jednak trudno mówić o planowaniu dnia czy wygospodarowaniu chwili dla siebie, kiedy drugi z rodziców nie wykazuje się należytą aktywnością. Ojcowie często wychodzą z założenia, że to do obowiązków matki przebywającej na urlopie macierzyńskim należy wstawanie w nocy, kąpanie czy przewijanie noworodka. Warto jednak pamiętać, że po urodzeniu dziecka nie jesteśmy tylko mamą, ale przede wszystkim kobietą i wciąż mamy swoje potrzeby. Dlatego trzeba rozsądnie podzielić się z partnerem opieką nad maluchem i domowymi obowiązkami. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć chwilę czasu w ciągu doby nie tylko posprzątanie mieszkania, ale i półgodzinną drzemkę czy relaksacyjną kąpiel.

Dobra organizacja czasu z dzieckiem a codzienna rutyna

Po kilku tygodniach z niemowlęciem pod jednym dachem można łatwo zauważyć, że w miarę upływu czasu dziecko wypracowuje sobie swoją codzienną rutynę. To daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala na łatwiejszą adaptację w nowym otoczeniu. Maluch powoli zaczyna przyzwyczajać nas i siebie do stałych pór drzemek, karmienia czy kąpieli, dlatego nie warto zakłócać naturalnie ustalonego rytmu dnia. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zapisywanie codziennej rutyny niemowlęcia i organizowanie planu dnia tak, aby z praniem, prasowaniem czy gotowaniem idealnie „wstrzelić się” w czasie jego snu.

CZYTAJ TAKŻE:   Kid’s Biz Fair 2015: czwarta edycja Międzynarodowych Targów Artykułów dla Dzieci i Niemowląt za nami

Planowanie dnia z dzieckiem i ustalanie priorytetów

Pojawienie się dziecka w rodzinie wywraca nasze życie do góry nogami, dlatego warto zadać sobie pytanie, co jest najważniejsze dla nas i dla malucha. Będąc mamą trzeba nauczyć się nadawać wartość każdej codziennej czynności i wybierać te, które nie mogą zwlekać. Oczywiście dla każdej mamy najważniejsze jest zdrowie i dobre samopoczucie niemowlęcia, jednak warto pamiętać o tym, że dzieci posiadają zdolność do wyczuwania zarówno dobrych, jak i złych emocji. Każda z nas z pewnością słyszała niejednokrotnie frazes, że „szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko”, ale trudno z tym polemizować. Skrajne zmęczenie i frustracja brakiem czasu na wszystko nie pomaga w opiece nad noworodkiem, dlatego czasem zamiast sprzątać mieszkanie i prasować dziecięce ubranka warto znaleźć czas dla siebie i zadbać o swoje zdrowie. Młode mamy często żywią się byle jak, jednak kilka dodatkowych minut przeznaczonych na przygotowanie pełnowartościowego posiłku z pewnością wyjdzie nam i dziecku na dobre.

Przy opiece nad dzieckiem warto prosić o pomoc

Wiele świeżo upieczonych mam nierzadko bierze na siebie ogrom obowiązków, którymi można podzielić się z pozostałymi członkami rodziny. Na początku trudno rozstać się z maluszkiem choćby na 15 minut, jednak wyjście z domu na zakupy do supermarketu czy po nowe ubrania potrafi mieć zbawienny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Niezorganizowana mama to często mama niechętna do przyjmowania pomocy ze strony swoich rodziców czy rodzeństwa a to błąd. Ilość rzeczy do zrobienia przy małym dziecku z czasem będzie się tylko nawarstwiać, dlatego warto nauczyć się radzić sobie z rozstaniem i dzieleniem odpowiedzialnością z pozostałymi członkami rodziny.

Dodaj komentarz

Top