Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Dziecięcy ekolodzy uratowali blisko dwa tysiące drzew

Dziecięcy ekolodzy uratowali blisko dwa tysiące drzew

127 ton makulatury – takim imponującym wynikiem zbiórki zakończyła się trzecia edycja programu edukacyjno-ekologicznego LAS dla NAS prowadzonego w ponad stu szkołach i przedszkolach przez spółki grupy Veolia Usługi dla Środowiska.
Najwięcej papieru do recyklingu zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siemianowicach Śląskich. Gala wręczenia nagród odbyła się 10 czerwca, w trakcie dorocznego święta siemianowickiej szkoły. Na uroczystości byli obecni nie tylko zwycięzcy z „trójki”, lecz również przedstawiciele wszystkich nagrodzonych placówek.

Projekt LAS dla NAS zakłada ochronę lasów, ich tworzenie i pielęgnację na terenie całego kraju przy współudziale lokalnych samorządów i instytucji, którym na sercu leży stan środowiska naturalnego. Spółka Veolia Usługi dla Środowiska Recykling Sp. z o.o. na początku roku szkolnego we wrześniu ubiegłego roku już po raz trzeci zaproponowała śląskim szkołom i przedszkolom udział w zbiórce makulatury. – Zainteresowanie dzieci ekologią i wiedza z tego zakresu rosną z roku na rok. Widać to po wynikach trzeciej edycji projektu LAS dla NAS, który prowadzimy poprzez nasz oddział w Siemianowicach Śląskich – mówi Andrzej Kominek, prezes spółki Veolia Usługi dla Środowiska Recykling. – To cieszy, ponieważ widzimy, że nasze wysiłki przynoszą pozytywne efekty. Do akcji zbierania surowców wtórnych i promowania zasad ekologicznego życia włączyło się już ponad sto szkół i przedszkoli. Zaangażowanie dzieci napawa nas nadzieją na przyszłość, bo tak naprawdę od poziomu ekologicznej wrażliwości najmłodszego pokolenia dzisiaj zależy los środowiska jutro. Co ważne, siłą rzeczy do programu włączyli się również rodzice. Razem odrobiliśmy porządną lekcję ekologii i odpowiedzialności za losy naszej planety.

A efekty trzeciej edycji akcji LAS dla NAS są imponujące – młodzi ekolodzy od września ubiegłego roku zebrali blisko 127 ton makulatury! Dzięki temu udało się uratować od wycinki ok. 1900 drzew, bo tyle ich w przybliżeniu potrzeba do wyprodukowania takiej samej ilości czystego papieru. Najbardziej aktywni uczestnicy projektu zostali uhonorowani za swoje zaangażowanie nagrodami ufundowanymi przez spółkę Veolia Usługi dla Środowiska Recykling przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zwycięska Szkoła Podstawowa nr 3 z Siemianowic Śląskich za zebranie rekordowej ilości blisko 13 ton makulatury otrzymała cenny notebook, a wszyscy uczniowie zaangażowani w zbiórkę zostali uhonorowani ekologicznymi paczkami, zawierającymi m.in. drewniane piórniki, recyklingowe długopisy z papieru, ekologiczne kredki, domino z drewna, a także piłki do gry z logiem VUdŚ. Uroczysty finał akcji LAS dla NAS i wręczenie nagród odbyły się w piątek 10 czerwca i były jednym z najważniejszych punktów programu dorocznego Święta Szkoły Podstawowej Nr 3 w Siemianowicach.

– Bardzo się cieszę, że nasze dzieci po raz kolejny zajęły pierwsze miejsce na sto szkół uczestniczących w projekcie – podkreśla Bogusław Zgoda, nauczyciel w SP nr 3 w Siemianowicach Śląskich, koordynator szkolnych zbiórek surowców wtórnych. – Podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcie cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Ale to nie wszystko, bo makulaturę przynosili też rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo naszych wychowanków. Zbiórki były dobrze zorganizowane: wyznaczyliśmy w tygodniu jeden stały dzień zbiórki, przynoszoną makulaturę starannie ważyliśmy, a wyniki zbiórek publikowaliśmy na szkolnej stronie internetowej. Dzięki temu akcja zyskiwała coraz więcej zwolenników.

CZYTAJ TAKŻE:   Konkurs z okazji DNIA DZIECKA - WYNIKI

Na piątkowy uroczysty finał projektu LAS dla NAS firma Veolia Usługi dla Środowiska Recykling zaprosiła wszystkie nagrodzone placówki. Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu zbierania makulatury była wprawdzie siemianowicka „trójka”, jednak pozostali liderzy również wykazali się ogromnym ekologicznym zaangażowaniem. Drugie miejsce, nagrodzone projektorem multimedialnym, zajęła Szkoła Podstawowa nr 29 z Chorzowa, która zebrała w sumie 4,62 tony starego papieru. Trzecia pozycja na ekologicznym podium przypadła w udziale Szkole Podstawowej nr 39 z Sosnowca – za odzyskanie 4,54 tony makulatury. Wśród przedszkoli zwyciężyło Miejskie Przedszkole nr 95 z Katowic. Dzieci z tej placówki przyniosły aż 4,74 tony surowców, za co przedszkole zostało uhonorowane nowoczesnym notebookiem. Kolejne miejsca w rankingu zbiórek zajęły odpowiednio: Niepubliczne Przedszkole Językowe El Mundo Marino z Katowic-Brynowa (4,68 tony makulatury) oraz katowickie Miejskie Przedszkole nr 5 (2,76 tony papieru). W ramach podziękowania za aktywny udział w projekcie placówki te otrzymały multimedialny sprzęt elektroniczny.

Uroczyste wręczenie nagród to nie jedyne wydarzenie wieńczące projekt LAS dla NAS. W programie święta szkoły znalazły się również krótkie ekologiczne szkolenia przy firmowym stoisku Veolii Usługi dla Środowiska Recykling, konkurs wiedzy o sortowaniu odpadów oraz loteria z nagrodami. – Cieszę się, że nasza akcja stała zyskała tak dużą popularność – mówi Magdalena Lenartowicz z Veolii Usługi dla Środowiska Recykling, koordynatorka akcji LAS dla NAS. – Ponad sto uczestniczących placówek szkolnych i przedszkolnych, tysiące dzieci, imponujące efekty zbiórek. Widać, że ekologiczny styl życia staje się na naszych oczach częścią codziennego życia najmłodszego pokolenia Polaków.
Projekt LAS dla NAS prowadzony jest głównie wśród śląskich szkół, nie ogranicza się jednak do tego jednego regionu kraju. W wyniku działań biznesowych spółek grupy Veolia Usługi dla Środowiska (głównie dzięki zbiórkom makulatury) udało się uratować od wycięcia ponad 4 miliony drzew. – Liczby są imponujące, ale najważniejsze jest ekologiczna świadomość i zapał najmłodszych – mówi Iwona Krzyżowska, dyrektor ds. komunikacji w Veolii Usługi dla Środowiska. – Wyniki trzeciej edycji LASU dla NAS pokazują, że akcja jest potrzebna. Będziemy ją kontynuować również w przyszłym roku szkolnym. Zbiórkom makulatury i edukacji ekologicznej towarzyszyć będą również nasadzenia młodych drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Top