Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Pierwsza ciąża – kompendium wiedzy w pigułce

Pierwsza ciąża – kompendium wiedzy w pigułce

Pierwsza ciąża może być źródłem euforii, ale również niepokoju, a nawet strachu. Jeszcze nigdy nie nosiłaś pod sercem dziecka, dlatego zmiany które zachodzą w Twoim organizmie i psychice, mogą być dla Ciebie zaskoczeniem.

Jesteś w pierwsze ciąży? Gratulujemy! Jednocześnie podpowiadamy, co może Cię czekać – być może poniższe informacje pozwolą zachować Ci spokój i rozwieją niektóre wątpliwości.

pierwsza ciaza

Twoje ciało zmienia się

Ciąża to czas, kiedy organizm kobiety przechodzi prawdziwą rewolucję. W żadnym innym okresie życia Twoje ciało nie zmieni się tak diametralnie w zaledwie kilka miesięcy. Powiększające się piersi, rosnący brzuch i niejednokrotnie szybki wzrost wagi – o tym wszystkim wiedziałaś już pewnie wcześniej, ale ilość i tempo zmian może Cię zaskoczyć. W pierwszym okresie możesz czuć dodatkowo spore osłabienie – wejście po schodach może stanowić nie lada wysiłek. Dlatego słuchaj swojego organizmu i zwolnij – odpoczywaj na tyle ile, to możliwe.

Dokuczają Ci dolegliwości ciążowe

Są kobiety, które przez ciążę przechodzą nie odczuwając żadnych dolegliwości, typowych dla tego okresu. Ale są i takie, które cierpią na poranne mdłości, zgagę czy silne niekiedy bóle kręgosłupa. Wiele rzeczy, które teraz Ci dokucza, to całkowicie normalne w ciąży przypadłości, których skutki z powodzeniem można łagodzić. Jeśli masz jednak wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE:   Baby Shower - przyjęcie na cześć przyszłej mamy

Nic Cię nie cieszy

W pierwszym okresie ciąży, kiedy hormony szaleją w Twoim organizmie, początkową radość i euforię może zastąpić smutek, przygnębienie a nawet złość. Nie miej jednak wyrzutów sumienia – taka sytuacja jest jak najbardziej normalna i nie świadczy, że jesteś złą mamą. Przecież męczące dolegliwości oraz strach przed czekającymi Cię wyzwaniami często skutecznie studzą emocje i poczucie szczęścia. Daj sobie chwilę – gdy wejdziesz w drugi trymestr ciąży, siły powrócą i znów poczujesz energię oraz radość do życia.

Nie wiesz, co wolno, a czego nie wolno robić

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz nie mieć wiedzy na temat niebezpieczeństw, zagrażających Twojemu maleństwu. Tylko nieliczne kobiety starające się o dziecko świadomie podchodzą do tematu i wertują książki w poszukiwaniu informacji, dotyczących zagrożeń w ciąży. Większość z nich zaczyna zdobywać wiedzę od momentu pojawienia się dwóch kresek na teście ciążowym. Do tematu warto jednak podejść z należytym mu szacunkiem i pozbyć się lęku, dotyczącego niewiedzy na temat tego, co wolno Ci teraz robić, a co jest absolutnie zakazane. Najlepszym źródłem będzie fachowa literatura lub lekarz. Już przy pierwszej wizycie u ginekologa zapytaj więc go o wszystkie nurtujące Cię sprawy i poinformuj o trybie życia, przyjmowanych lekach itp.

Dodaj komentarz

Top