Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Pierwszy spacer z noworodkiem – jak się do niego przygotować?

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak się do niego przygotować?

Niemal wszystko co robisz pierwszy raz ze swoim maluszkiem budzi emocje: Twoje i dziecka. Nic dziwnego – dla Was obojga są to nowe wydarzenia, z którymi być może wcześniej Ty jako matka nie miałaś do czynienia. Pierwszy spacer. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Spacer z noworodkiem
Medical Xpress

Codzienne spacery są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki nim wzmacnia ono swoją odporność a organizm dotlenia się. Dodatkowo mama dba o fizyczną kondycję, odrywając przy tym myśli od codziennych obowiązków domowych.

Kiedy na pierwszy spacer?

Kiedyś zalecano, by na pierwszą przechadzkę z noworodkiem udać się po upływie 2-3 tygodni od narodzin, a wydarzenie to poprzedzić kilkudniowym werandowaniem, czyli wystawianiem na balkon wózka z dzieckiem, odpowiednio ubranym do pogody. I nadal ta metoda ma swoich zwolenników. Choć coraz większa grupa lekarzy pediatrów proponuje pierwszy spacer już po 5 dniach od porodu w okresie letnim i wiosennym, zalecając dużo większą wstrzemięźliwość w tym temacie w sezonie jesiennym i zimowym. Wszystko oczywiście zależy od ogólnej kondycji malca oraz pogody, dlatego taką decyzję najlepiej skonsultować z lekarzem.
Pierwsze wyjście z domu zaplanuj na słoneczny, w miarę ciepły (minimum -5°C,) ale też nie upalny dzień. Zwróć uwagę, aby był to czas bezdeszczowy i bez porywistego wiatru. W zimie najbardziej odpowiednie będą godziny popołudniowe kiedy jest najcieplej, podczas gorącego lata – okres przed południem. Pierwsze spacery nie powinny być długie – 15- 20 minut na świeżym powietrzu będzie w sam raz. Dobrze nakarmić wcześniej malucha tak, aby wyeliminować prawdopodobieństwo szybkiego i nieplanowanego powrotu do domu z uwagi na awanturę, wywołaną pustym brzuszkiem.

CZYTAJ TAKŻE:   Ubrania dla dzieci - na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak ubrać noworodka?

I tu znowu sytuacja zależy od pogody oraz pory roku. Warto pamiętać, że noworodek ma jeszcze bardzo słabo rozwinięty system termoregulacji, dlatego łatwiej o przegrzanie lub zmarznięcie młodego organizmu. Przyjęto zasadę, że spacerujące w wózku niemowę powinno mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż mama. Dlatego w zimie ubierz dziecko w body z długim rękawkiem, śpioszki, na to sweterek i kombinezon (nie powinien on być zbyt ciasny). Obowiązkowo rękawiczki i czapka osłaniająca czoło i uszy. O nakryciu głowy nie zapomnij również w wiosenne i letnie dni – w tym czasie powinno być ono cieńsze. Podczas spaceru kontroluj czy maluszkowi nie jest zbyt zimno lub ciepło. Jeśli widzisz że jest spocony, nie rozbieraj go na dworze – w takiej sytuacji najlepiej wrócić do domu.

Co zabrać na pierwszy spacer?

Na pewno krem ochronny z filtrem UV. Dobrze nasmarować nim buzię dziecka przed wyjściem, ale warto go mieć również przy sobie. Jeśli spacer wypada w sezonie jesiennym lub zimowym, zaopatrz się w nieprzemakalny pokrowiec na wózek. W lecie dodatkowo przyda się moskitiera. Na pierwszą przechadzkę nie musisz zabierać pieluch. Przed wyjściem przebierz dziecko, aby jego pupa była sucha. Spacery w początkowym okresie życia nie są długie, dlatego w razie pieluszkowej „awarii” Twoja pociecha nie będzie odczuwała dyskomfortu przez długi czas.

Dodaj komentarz

Top