Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Gdy niemowlę choruje – pierwsze objawy infekcji

Gdy niemowlę choruje – pierwsze objawy infekcji

Okres jesienno – zimowy to czas infekcji wirusowych i bakteryjnych. Trudno ustrzec przed nimi najmłodszych, zwłaszcza wtedy, gdy chorują wszyscy wokół. Czy wiesz, jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby u malucha i jak się jej skutecznie przeciwstawiać?

Chory niemowlak
debate.com

Podwyższona temperatura

Jednym z podstawowych symptomów zwiastujących chorobę dziecka jest podwyższona temperatura ciała. To zwykle pierwszy z sygnałów świadczących o tym, że z maluchem dzieje się coś niedobrego. Gorączka może towarzyszyć takim chorobom jak przeziębienie, zapalenie ucha, zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zatruciu pokarmowemu, grypie. Może być także objawem ząbkowania. Niezależnie jednak od powodów wystąpienia podwyższonej temperatury i objawów jej towarzyszących, zawsze wtedy, gdy termometr wskazuje powyżej 37,2 stopnia, powinnaś udać się z dzieckiem do lekarza. Gorączka u najmłodszych dzieci może być objawem najróżniejszych schorzeń i bardzo szybko się rozszerza. Niezwalczana może spowodować w organizmie malucha poważne szkody.

CZYTAJ TAKŻE:   Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka - czy warto ich używać?

Monitorowanie temperatury

Kilkutygodniowe niemowlę nie powie nam, że źle się czuje. To my-rodzice, czujnie obserwując pociechę i monitorując ciepłotę ciała, kontrolujemy stan zdrowia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby kompletując wyprawkę dla malucha, zaopatrzyć się w dobry, wysokiej klasy termometr. 

Zwalcz infekcje

Walcząc z infekcją, która dopadła Twoją pociechę, musisz pamiętać o kilku rzeczach: ciągłym monitorowaniu temperatury ciała malucha, podawaniu odpowiedniej ilości płynów i leków przeciwgorączkowych zaleconych przez lekarza. Bardzo ważne jest także, aby odpowiednio zadbać o otoczenie, w jakim przebywa dziecko. Specjaliści rekomendują, aby powietrze, jakim oddycha maluch było wilgotne, czyste i świeże oraz by temperatura w domu nie przekraczała 22 stopni. Niemowlętom zmagającym się z gorączką rekomenduje się też kąpiel w wodzie chłodniejszej o około 2 stopnie niż temperatura ciała dziecka. To ma pomóc schłodzić rozgrzany mały organizm. 

post. mat. pras.

Dodaj komentarz

Top