Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Pierwszy wyjazd dziecka na ferie zimowe – sprawdź, jak się do niego przygotować

Pierwszy wyjazd dziecka na ferie zimowe – sprawdź, jak się do niego przygotować

ferie zimoweWspólny wyjazd na ferie zimowe z dzieckiem może być nie lada przygodą. Dobrze jednak odpowiednio się do tego przygotować, zarówno psychicznie, jak i pod względem zabrania wszystkich istotnych rzeczy. Wszystko po to, aby nasza pociecha czerpała największą przyjemność ze spędzania wolnego czasu, a rodzice mogli cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

Przygotowanie mentalne na wyjazd

Pierwszy wyjazd na ferie zimowe z pewnością będzie stresującym przeżyciem dla dziecka. Warto więc już od samego początku wyraźnie uzmysławiać pociechę o konkretnych korzyściach związanych z taką przygodą. Najlepiej to zrobić porównując ferie do innych wycieczek, które dobrze się kojarzą. Na przykład z wyjazdem w gronie rówieśników na kolonie.

Ferie zimowe to duże wyzwanie, więc warto spędzić trochę czasu z dzieckiem na rozmowie na temat tego w jaki sposób prawidłowo się ubierać w zależności od zastanej aury. Konieczna jest także nauka sznurowania butów, a w razie kłopotów lub szybkiego zniechęcenia warto sięgnąć po uniwersalne zapięcia na rzepy. Nie można zapomnieć o uświadomieniu tego jak ważna jest higiena, a więc jak często myć ręce i kiedy należy zmieniać bieliznę oraz ubranie, a także w jakim miejscu przechowywać własny strój. Wszystko to ma zmierzać do nauki samodzielności. W ten sposób pociecha będzie w stanie bez trudu poradzić sobie w trudnych sytuacjach i to bez pomocy dorosłego.

Warto także nauczyć dziecko tego w jaki sposób powinno zachowywać się w takich miejscach jak stoki narciarskie oraz na co uważać podczas wykonywania trudnych ewolucji na sankach lub nartach. Należy wyraźnie zaznaczyć to czym może skończyć się brawura. Nie jest łatwo przekonać pociechę do tego, aby uważała, ponieważ dość często wsparcie rówieśników i chęć pokazania się góruje nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego też oprócz uświadamiania należy nauczyć je tego jak reagować na sytuacje kryzysowe. Mowa tutaj zwłaszcza o tym kiedy i jak używać numerów alarmowych oraz kogo należy przede wszystkim poinformować o nieprzyjemnym zdarzeniu. Szczególnie w przypadku jeśli rodzice nie będą mieć możliwości, aby nieustannie śledzić swoją pociechę i zapewnić jej bezpieczeństwo.

CZYTAJ TAKŻE:   Pomysły na wielkanocne zabawy z dzieckiem – jak kreatywnie spędzić święta?

Na koniec warto zaznaczyć, że dziecko powinno mieć świadomość tego, że powinno się przede wszystkim dobrze bawić i liczyć na wypoczynek. Jeśli więc spotka je jakaś przykrość ze strony rówieśników lub obcych osób to nie powinna brać tego do siebie.

ferie zimowe

Przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy na wyjazd

Najważniejsze rzeczy, które należy spakować od walizki to odpowiedni zestaw ubrań. W zależności od tego na jak długo jest wyjazd, tak dużo zapasowych elementów stroju należy ze sobą zabrać. W trakcie zimowych ferii bardzo łatwo zgubić rękawiczki. Również zmienna aura może sprzyjać temu, że być może będzie potrzebne założenie dwóch ich par na ręce. Oprócz tego niezbędne okażą się skarpetki. Najlepiej co najmniej jedna para na jeden dzień, te grubsze i cieńsze. Pociecha wybierze te, które będą pasować pod konkretną pogodę. Należy też liczyć się z tym, że pomimo stosowania odpowiedniego obuwia dojdzie do ich przemoczenia w trakcie sportów i zabaw na śniegu. Także kilka czapek, najlepiej wykonanych z polaru, musi znaleźć swoje miejsce w walizce. Warto mieć także kominiarkę lub kilka wygodnych do noszenia szalików. W przypadku ubrań można pokusić się o zakup takich wykonanych z termoaktywnych materiałów, które odprowadzają pot na zewnątrz i stanowią doskonałą barierę dla chłodu. Nie może także zabraknąć ciepłej pidżamy, najlepiej wykonanej z wełny.

W walizce lub plecaku muszą znaleźć się odpowiednie lekarstwa. Można zabrać ze sobą niewielką apteczkę w której pomieścimy wszystkie niezbędne medykamenty w postaci leków na przeziębienie i ból gardła, plastrów, bandaży, kremów ochronnych i innych. Najlepiej jeśli będą to leki wraz z ulotką dotyczącą stosowania.

W miejscach w których odbywają się ferie zwykle nie zabraknie przedmiotów, które pomogą w dbaniu o higienę. Jeśli jednak mamy dość miejsca to warto zapakować dodatkowy ręcznik, szczotkę, grzebień i różne kosmetyki, które na co dzień stosuje nasza pociecha.

Dodaj komentarz

Top