Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > 3 proste sposoby, jak zachęcić dziecko do sprzątania w pokoju

3 proste sposoby, jak zachęcić dziecko do sprzątania w pokoju

Jak zachecic dziecko do sprzatania

Wielu rodziców na pewno zna ten ból, kiedy ich kochane pociechy za wszelką cenę bronią się od sprzątania w swoim pokoju. Od razu warto zaznaczyć – nic nie dadzą tutaj zakazy i nakazy, a tym bardziej żadne krzyki. Dziecko musi samo poczuć, że sprzątanie pokoju to ważna sprawa. Dlatego mamy dla Ciebie 3 proste sposoby, dzięki którym zapomnisz o bałaganie w królestwie Twojego dziecka.

1. Zawody w sprzątaniu

Zacznijmy od zmiany nastawienia. Jeśli dziecko myśli, że sprzątanie to tylko nudny i przykry obowiązek, to zamieńmy go w zabawę – najlepiej taką z elementami rywalizacji i nagrodami. Zdziwisz się, jak bardzo pozytywne efekty może przynieść jedynie zmiana podejścia.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko zamiatać, naklej na podłodze zwykłą taśmę klejącą tak, by stanowiła obrys kwadratu. Powiedz maluchowi, że jest to cel, do którego musi trafić jak najwięcej śmieci. Gdy zrobisz dwa kwadraty i dodasz element rywalizacji, efekt będzie jeszcze lepszy. Ten sam rezultat osiągniesz w przypadku konkurencji „kto pierwszy posprząta swój pokój”. Sprawdź i przekonaj się sama!

2. Kolorowe pudła

Błędem jest wymaganie od swojego dziecka, żeby wszystkie swoje zabawki ładnie układało na półkach i szafkach. Przeważnie nie ma to dla niego sensu. Maluch nie postrzega estetyki i porządku w ten sam sposób, co my. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby jak najbardziej uprościć mu obowiązek, jakim jest sprzątanie.

Idealnie nadają się do tego kolorowe pudła, skrzynki lub kosze na zabawki. Jeśli dziecko może po prostu powrzucać wszystko w jedno miejsce, nie będzie to dla niego problem. Ponadto zabawki w pudłach nie kurzą się, co daje nam – rodzicom – dodatkową korzyść. Kolorowe skrzynie będą też pięknie wyglądać w dziecięcym pokoju, a ich wnętrze zawsze będzie w zasięgu ręki dziecka, w przeciwieństwie do wysokich półek.

CZYTAJ TAKŻE:   Znany jest zwycięzca plebiscytu Statuetki Warszawskiej Rodzinki Prudential

3. Pokój jako zamek lub kryjówka superbohatera

I tutaj dzieje się prawdziwa magia. Nie wierzysz? Koniecznie sprawdź! Będzie Ci potrzebny jeden drobiazg – strój dla Twojego dziecka. Jeśli Twój syn uwielbia filmy o superbohaterach, to spraw, by sam się nim stał, a jeśli Twoja córka zachwyca się postaciami bajkowych księżniczek, to nic nie stoi na przeszkodzie, by była jedną z nich.

Jeśli jesteś superbohaterem, w Twojej bazie musi panować porządek – od tego zależą losy świata. Twoją misją może być chociażby zabezpieczenie wybuchowych zabawek, a bomby można rozbroić tylko w pudle lub skrzyni. Jeśli jesteś księżniczką, Twoje komnaty muszą być schludne, aby uczty i biesiady dla poddanych się udały. Walcz zatem z chochlikami – bałaganiarzami, wysyłanymi przez złą wiedźmę, które chce pozbyć się Ciebie z zamku. Ponadto, zarówno profesja superbohatera, jak i księżniczki, wymaga zachowywania się w należyty sposób i dbania o swoich najbliższych. Wystarczy, że wszystko ułożymy w odpowiednią historię i uruchomimy nieco kreatywności, a podejście naszych dzieci zmieni się nie do poznania. Ponadto ich codzienność stanie się jedną, wielką, twórczą zabawą.

Te 3 proste sposoby pozwolą Ci na długi czas zapomnieć o dziecięcym pokoju, który wygląda niczym po przejściu huraganu. Maluchy wiele aspektów życia postrzegają jak zabawę, dlatego musimy się do nich dostosować, zamiast z nimi walczyć. Sprawdź i przekonaj się sama!

Dodaj komentarz

Top