Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Pomysły na urodzinowy prezent dla pięciolatka – zobacz nasze propozycje

Pomysły na urodzinowy prezent dla pięciolatka – zobacz nasze propozycje

prezent urodzinowy dla pieciolatka

Co kupić na urodziny dla 5-latka? Prezent dla przedszkolaka w tym wieku może przybierać różne formy. Interaktywne zabawki edukacyjne, klocki, kreatywne zestawy plastyczne czy książki to tylko niektóre z propozycji. Zobacz, jakie gadżety będą idealnym prezentem dla 5-latka.

Co lubią dzieci w wieku 5 lat?

Dzieci w wieku 5 lat rozpiera energia, a ich głowy są pełne kreatywnych pomysłów. Wszystko dlatego, że w tym wieku maluchy intensywnie się rozwijają i chętnie odkrywają świat. Ciekawość otoczenia sprawia, że 5-latki wykazują wiele różnych zainteresowań.

Chłopcy i dziewczynki, którzy zdmuchnęli już 5 świeczek na torcie, uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, gry zespołowe i inne aktywności pozwalające na zużycie pokładów energii. Równie ważne są dla nich zajęcia kreatywne. Oprócz tego 5-latki chętnie przebierają się za różne postaci i odgrywają role:

 • lekarza;
 • kucharza;
 • nauczyciela;
 • rodzica;
 • superbohatera.

Wrodzona ciekawość sprawia, że pięciolatki uwielbiają także zabawy sensoryczne, bajki czy różne interaktywne akcesoria. Wszystko to pozwala dzieciom odkrywać otaczający ich świat.

Prezent dla 5-latka – jak wybrać zabawkę?

Podczas kupowania prezentu dla dziecka warto zwrócić uwagę na oznaczenie dotyczące wieku. Informuje ono o tym, dla kogo dana zabawka jest odpowiednia. Chodzi tutaj głównie o kwestie związane z bezpieczeństwem – gadżety dla starszaków zawierają elementy, które mogą być niebezpieczne dla małych brzdąców.

Wiek na opakowaniu zabawki może przydać się również do określenia, czy dany produkt spodoba się maluchowi. Jeśli zabawka będzie przeznaczona dla dwu- albo trzylatków, to istnieje ryzyko, że 5-letnia pociecha nie wykaże zainteresowania gadżetem. Przed zakupem warto więc skonfrontować pomysł na prezent dla dziecka z oznaczeniem producenta.

Co kupić dziecku na 5 urodziny? Najlepsze pomysły na prezent

Najlepsze pomysły na prezent dla 5-latki lub 5-latka to te, które trafiają w ich zainteresowania. Wybierając prezent urodzinowy czy świąteczny, nie można zapominać, że każdy maluch jest inny.

Choć pięcioletni rówieśnicy mają wiele wspólnego, to posiadają odmienne pasje lub hobby. Dlatego warto szukać prezentów, które są skrojone na miarę zainteresowań danego malca. W tym celu dobrze jest podpytać rodziców pociechy, co polecają kupić na prezent. Jeśli upominek ma być niespodzianką, to warto wybrać prezent, korzystając z najpopularniejszych kategorii dziecięcych akcesoriów. Poniżej kilka z nich!

Zabawki kreatywne i plastyczne – świetny prezent do rozwoju wyobraźni

Zabawki kreatywne i plastyczne to ciekawe prezenty, które potrafią rozwijać wyobraźnię oraz zdolności manualne. Rysowanie, lepienie czy własnoręczne tworzenie akcesoriów na podstawie zestawów typu „zrób to sam”, daje maluchom możliwość spożytkowania pokładów pomysłowości.

Swoboda tworzenia pozytywnie wpływa też na rozwój zdolności sensorycznych i naukę wyrażania emocji. Aby ułatwić 5-latkom ekspresję, warto kupić im np.:

 • zestawy do malowania;
 • plastelinę, modelinę lub masę solną;
 • komplety do tworzenia biżuterii;
 • zestawy do układania mozaiki z piankowych elementów, naklejek i innych części.
CZYTAJ TAKŻE:   Rola szkoły w wychowaniu dziecka

Gry planszowe na prezent dla 5 latków – zabawa dla całej rodziny

Gry planszowe to idealny prezent dla pięciolatków, ponieważ zapewniają rozrywkę i wiele innych korzyści. Planszówki uczą zasad fair play, a także logicznego myślenia czy cierpliwości. Gry wymagają również:

 • skupienia;
 • rozwiązywania problemów;
 • podejmowania decyzji.

Dzięki temu gry mocno angażują i wciągają maluchy. Dodatkowo umożliwiają integrację z rodzeństwem, rodzicami lub rówieśnikami.

Klocki, układanki, puzzle – zabawa i rozwój w jednym

Klocki, układanki czy puzzle to gadżety, które zdecydowanie warto kupić na prezent dla 5-latka. Wszystko dlatego, że łączą one zabawę z rozwijaniem istotnych umiejętności. Budowanie konstrukcji przy pomocy klocków doskonale wpływa m.in. na:

 • zdolności manualne;
 • logiczne myślenie;
 • wyobraźnię przestrzenną.

Natomiast edukacyjne układanki i puzzle angażują umysł oraz koncentrację. Dopasowywanie elementów wymaga też cierpliwości. Wszystko to sprawia, że zabawa rozwija zdolności poznawcze, uczy samodzielności i przy okazji dostarcza mnóstwo radości.

Zabawki muzyczne – 5-latki uwielbiają wszystko, co gra

Zabawki muzyczne są doskonałym prezentem dla 5-latka, ponieważ dzieci w tym wieku uwielbiają wszystko, co wydaje dźwięki. Grające gadżety takie jak maty do tańczenia, miniaturowe pianina, gitary lub perkusje dostarczają ogrom uciechy, a także wspierają rozwój wielu umiejętności. Dzięki zabawkom muzycznym maluchy uczą się m.in.:

 • rytmu;
 • melodyki;
 • dźwięków.

Wszystko to pobudza zmysł słuchu, a także rozwija zdolności muzyczne i poznawcze. Dodatkowym atutem muzykalnych zabawek jest to, że angażują motorykę małą – ruchy palców oraz dłoni. W końcu gra na instrumencie wymaga nieco zręczności.

Interaktywne zabawki dla pięciolatka – najlepsze prezenty to te, które angażują malucha

Interaktywne gadżety z pewnością sprawdzą się jako prezent dla pięciolatka, ponieważ zachęcają one do aktywnej zabawy. Wszystko dlatego, że dostarczają wielu bodźców i reagują na działania dziecka, a tym samym wzbudzają jego ciekawość.

Interaktywne zabawki uczą też różnych pojęć i umiejętności, które przyswajane są poprzez edukacyjne gry. Dodatkowo dzięki takim gadżetom maluchy odkrywają, że ich działania przynoszą efekty, a więc mogą wpływać na otaczający świat. Takie doświadczenie wzmacnia dziecięcą pewność siebie.

Sportowy prezent dla 5-latka – akcesoria dla aktywnych dzieci

Sportowe akcesoria to świetne prezenty, które zachęcają pięcioletnie dziecko do ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Futbolówka, hulajnoga, hula-hop czy piłka do skakania to tylko część gadżetów, które warto kupić maluchowi.

Aktywna zabawa pozwoli rozwinąć zdolności motoryczne i koordynację ruchową. Dodatkowo zapewni dużo frajdy oraz naukę zdrowej rywalizacji. Za sprawą akcesoriów do gier zespołowych dziecko nabywa też cenne zdolności społeczne.

Prezenty edukacyjne dla 5-latków – nauka poprzez zabawę

Trafionym prezentem dla 5-latka może być też książka. Maluchy kochają ilustrowane publikacje i ciekawe historie, które umożliwiają stawianie pierwszych kroków w świecie poznawania literatury.

Fajnym prezentem są również edukacyjne gadżety pomagające w nauce liter czy cyfr. Rozwijają one zdolności poznawcze i językowe, a tym samym przygotowują dzieci do samodzielnego czytania oraz wczesnoszkolnej edukacji.

Dodaj komentarz

Top