Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Pomysły na wielkanocne zabawy z dzieckiem – jak kreatywnie spędzić święta?

Pomysły na wielkanocne zabawy z dzieckiem – jak kreatywnie spędzić święta?

Święta Wielkanocne widać już na horyzoncie, dlatego jest to już absolutnie ostatni dzwonek na zaplanowanie tych kilku wolnych dni. Wielkanoc głównie kojarzy nam się z biesiadowaniem przy świątecznym stole, od którego warto się jednak oderwać i aktywnie spędzić czas z dzieckiem. Tradycyjny spacer czy gra w piłkę może okazać się niewystarczająco atrakcyjna dla malucha spragnionego nowych wrażeń, dlatego przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji zabaw wielkanocnych dla dzieci i rodziców.

Zabawy wielkanocne dla dzieci – wyścig z jajkami

Zabawa z rodzaju tych, które sprawiają ogromną frajdę nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Do tej wielkanocnej zabawy będziemy potrzebować: surowe jajka, łyżki stołowe i sznurek, który posłuży nam za linie startu i mety. Co ważne, zasady rozgrywki są bardzo proste, więc każdy maluch z pewnością je zrozumie. Każdy uczestnik umieszcza koniec łyżki w ustach i kładzie na nią jajko. Kto pierwszy pokona cały dystans bez jego zbicia, ten wygrywa. Dla zminimalizowania strat można użyć wydmuszek czy pisanek, które sprawdzą się równie świetnie.

Wielkanocne zabawy ruchowe dla dzieci – szukanie zajączków

Egg hunt, czyli poszukiwanie czekoladowych jajek, to jedna z najpopularniejszych zabaw wielkanocnych dla dzieci w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie cieszy się aż takim zainteresowaniem jak na Wyspach, co jednak warto zmienić. Tradycyjną wersję zabawy z jajami w roli głównej można trochę „podrasować”, zamieniając jaja na czekoladowe zajączki. Zabawę można zorganizować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Szukanie zajączków, na wzór brytyjskiej tradycji, powinno odbyć się w wielkanocny poranek, dlatego każdy rodzic powinien pochować je jeszcze przed pobudką najmłodszych. Zabawę wygrywa dziecko (lub dorosły), które zdoła uzbierać jak najwięcej smakołyków w swoim koszyczku. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie chować słodyczy w mało oczywistych miejscach. Maluch może stracić cierpliwość i zakończyć zabawę małym atakiem dziecięcej histerii.

CZYTAJ TAKŻE:   Kangurki przed obiektywem – sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Kreatywne zabawy dla dzieci na Wielkanoc – masa solna

W czasach, kiedy w sklepach trudno było uświadczyć plastelinę czy modelinę, rodzice ratowali się masą solną. Do jej zrobienia wystarczą tylko trzy składniki: mąka, woda i sól. Co najważniejsze, można z niej wykonać najrozmaitsze ozdoby wielkanocne i zaangażować w to dzieciaki. Radochy jest co niemiara, bo chyba każdy maluch uwielbia ugniatać i rozciągać masy plastycznymi. Do zrobienia masy solnej warto wykorzystać również barwniki spożywcze, które z pewnością będą atrakcyjnym urozmaiceniem dla dzieci. Gdy masa solna jest już gotowa, wystarczy przejść do działania. Wszystkie chwyty dozwolone – pisanki, zajączki, baranki, kurczaczki i inne symbole wielkanocne są jak najbardziej wskazane. Po ulepieniu i ozdobieniu figurek trzeba je jeszcze upiec, aby zachowały swoje kształty i mogły służyć jako oryginalna dekoracja pokoju dziecięcego.

Zabawy na Wielkanoc dla dzieci – wybitka

Zabawa znana również jako „waletka”, albo po prostu, stukanie jajek. Do jej przeprowadzenia będą nam potrzebne jaja ugotowane na twardo i to najlepiej w dość sporej ilości. W wielkanocnym pojedynku biorą udział dwie osoby. Cała rzecz polega na próbie zbicia jajka przeciwnika w taki sposób, aby skorupka jego jajka uległa jak największym pęknięciom. Na koniec oczywiście wygrywa dziecko lub rodzic, którego skorupka jest najmniej zniszczona. Zabawa jest bardzo prosta, ale za to bardzo angażująca i wyzwalająca u dzieci ogromne pokłady energii. Po skończonych bitwach wielkanocnych śmiało można zjeść pokiereszowane jajka, które do niczego innego już się raczej nie przydadzą.

Dodaj komentarz

Top