Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Rodzicu, możesz zapłacić mniej za OC!

Rodzicu, możesz zapłacić mniej za OC!

Rodzicu, możesz zapłacić mniej za OC!Masz dziecko – masz też wiele wydatków. A w dodatku zakupy, rachunki, i… polisa OC. A czy wiesz, że fakt posiadania dzieci może obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia? Zanim więc obrazisz się na ubezpieczyciela za zadawanie osobistych pytań, dowiedz się, które z nich mogą wpływać na obniżenie składki.

Na ostateczną cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele indywidualnych czynników, a każdy ubezpieczyciel ma prawo premiować inną grupę kierowców. Ceny OC wyliczane są także w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe. A do grupy o niższym stopniu ryzyka należą osoby posiadające dzieci. W końcu wożą w aucie tych, którzy są dla nich najważniejsi. O ile mniej mogą więc zapłacić za OC?

Ile za OC płacą rodzice?

Mediana najniższych cen OC dla kierowców nieposiadających dzieci w sierpniu 2017 r. wyniosła 927 zł. Właściciele pojazdów, którzy mają jedno dziecko płacili w tym samym okresie niemal 200 zł mniej za obowiązkową polisę. Osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci mogły liczyć na jeszcze niższą cenę, choć różnice nie były już tak duże.

l jedno dziecko – 755 zł;

l dwoje lub więcej dzieci – 721 zł;

Czy dzieci zawsze obniżą cenę polisy?

Faktem jest, że na obniżenie ceny polisy OC mogą liczyć rodzice dzieci w określonym wieku. Nie ma jednoznacznie wyznaczonej granicy, ale umownie jest to wiek do około 15 lat. Na największe upusty mogą liczyć rodzice kilkuletnich maluchów. Uznaje się, że jeżdżą oni najbardziej ostrożnie, kulturalnie i przestrzegają zasad ruchu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE:   Łóżeczka niemowlęce, które „rosną” razem z dzieckiem

Posiadanie w domu nastolatków może jednak działać całkiem odwrotnie. Nie bez powodu ubezpieczyciele pytają, czy auto będzie użytkowane przez kierowców do 26 roku życia. Młode osoby uważane są za najbardziej skore do jazdy z wyższą niż dozwolona prędkość, a ich brak doświadczenia nie wpływa na pozytywną ocenę towarzystwa. Tak więc rodzice dorosłych już dzieci muszą liczyć się z możliwością dopłaty do ubezpieczenia OC.

Co wpływa na cenę OC?

Oczywiście fakt posiadania dzieci jest tylko jednym z wielu kryteriów, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W największym stopniu wpływ na cenę OC ma wiek i doświadczenie kierowcy oraz jego miejsce zamieszkania. W najmniej korzystnej sytuacji są młodzi (do 29 roku życia) właściciele aut. To im ubezpieczyciele oferują najwyższe składki. Ale jeśli młody kierowca ma dziecko? Warto dokonać przykładowej kalkulacji ceny ubezpieczenia OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl i sprawdzić, czy i w tym przypadku cena zostanie obniżona.

Duży wpływ na cenę polisy obowiązkowej ma także miejsce zamieszkania. W I kwartale 2017 roku mieszkańcy Wrocławia płacili za OC średnio o 300 zł więcej niż kierowcy z najtańszego pod tym względem województwa podkarpackiego. Biorąc pod uwagę to kryterium, rodzice w najdroższych pod względem ceny OC miastach, muszą liczyć się w większym wydatkiem niż osoby wychowujące dzieci w innych częściach Polski.

Dodaj komentarz

Top