Jesteś tu
Strona domowa > Eksperci radzą > Świadczenia na dziecko – wszystkie wnioski złożysz on-line

Świadczenia na dziecko – wszystkie wnioski złożysz on-line

Jeszcze w tym roku Rodzice będą mogli ubiegać się on-line o wszystkie rodzaje wsparcia na rzecz swoich dzieci.

To nie jest żart ani nawet daleko idące plany – to fakty, które Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło do publicznej wiadomości w ostatnich dniach. Możliwość składania wniosków o świadczenie 500+ za pośrednictwem banków okazało się bowiem tak dużym sukcesem, że zapowiadane od pewnego czasu zmiany staną się miłą i potrzebną zabieganym rodzicom rzeczywistością.

Świadczenia na dziecko – Profil Zaufany

Po pierwsze – Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu z bankami (PKO BP, Milenium, ING, Inteligo a wkrótce do projektu mają dołączyć kolejne banki) zezwoliło na zakładanie Profilu Zaufanego (eGO) poprzez system bankowy, dzięki czemu rodzice niewątpliwie zaoszczędzą wiele czasu i chętniej skorzystają z państwowego wsparcia. Przypomnijmy: Profil Zaufany eGO to darmowy podpis elektroniczny służący do załatwiania on-line spraw urzędowych.

Po drugie – od 16 stycznia 2017 roku poprzez portal Emp@tia, po spełnieniu warunku, jakim jest posiadanie profilu zaufanego, można ubiegać się już o pięć rodzajów świadczeń: becikowe, świadczenia rodzicielskie, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, kartę dużej rodziny i naturalnie – 500+. W II i III kwartale br. wachlarz ten wzrośnie o świadczenia rodzinne i jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka niepełnosprawnego.

Po trzecie – szczególnie ważną zmianą jest wprowadzenie oświadczeń w miejsce zaświadczeń. I co za tym idzie – po czwarte – oznacza to poniekąd likwidację biurokracji – nowe zasady zakładają, że odpowiednie urzędy wymienią się między sobą niezbędnymi informacjami, a wnioskodawca nie będzie musiał dołączać do wniosku on-line dodatkowych, papierowych dokumentów – to państwowe bazy danych zostaną wykorzystane do ustalenia stanu faktycznego.

CZYTAJ TAKŻE:   Ozdoby zimowe - bałwan z papieru

Po piąte i ostatnie – formularze zostały wyposażone w niezwykle wygodną – choć nie zawsze wykorzystywaną w praktyce – funkcję zaciągania / podpowiadania wybranych danych, dzięki czemu osoba wypełniająca wniosek wg przewidywań Ministerstwa – szybciej, łatwiej i z mniejszą ilością błędów wypełni formularz. To z kolei powinno przełożyć się na krótszy czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu świadczenia.

Świadczenia na dziecko – digitalizacja niemalże wszystkich spraw urzędowych

Celem ministerstwa jest stopniowa digitalizacja niemalże wszystkich spraw urzędowych, które będzie można mówiąc kolokwialnie “załatwić” w domowym zaciszu, bez zbędnego tracenia czasu na dojazd do urzędu i stanie w jego kolejkach.

My osobiście trzymamy kciuki za rozwijanie tego kierunku, któryż to kierunek wydaje nam się dobry i logiczny w świecie pełnym cyfryzacji. Z doświadczenia wiemy, że korzystanie z elektronicznej formy kontaktu z urzędami po prostu upraszcza życie i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Bardzo zatem cieszymy się, że osoby tak zajęte, jakimi są Rodzice, potrzebne bardziej swoim dzieciom niż urzędnikom – otrzymali tak sympatyczny prezent w tym sympatycznie zapowiadającym się 2017 roku.

źrodło:  Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Dodaj komentarz

Top