Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Ukąszenie kleszcza – co dalej?

Ukąszenie kleszcza – co dalej?

ukaszenie kleszcza

Ukłucie kleszcza jest bezbolesne. Przyczynia się do tego wpuszczany przez niego rozrzedzający krew i zarazem znieczulający antykoagulant. Często nie wiemy więc, że pasożyt właśnie “zamieszkał” na naszym ciele, a co gorsza, naszego dziecka. Co zrobić, kiedy ten często mikroskopijnych rozmiarów pajęczak zaatakuje? Podpowiadamy.

Kleszcz to drapieżnik. Swoją potencjalną ofiarę wyczuwa po temperaturze ciała oraz zapachu. Szczególnie przyciągająco działa na niego nasz pot. Odpowiada za to między innymi kwas masłowy, który wydziela skóra. Ten cichy oprawca lubi atakować szczególnie miejsca pokryte jej cienką warstwą, a przy tym dobrze ukrwione. Są to więc głównie przestrzenie za uszami, dół podkolanowy, okolice zgięcia łokci, uda oraz pachy i pachwiny. Co zrobić, jeśli po spacerze znajdziemy w nich kleszcza?

Ukąszenie kleszcza – działanie krok po kroku

Występowanie kleszczy jest z roku na rok coraz większe. Są wszędzie – od lasów, po trawniki przed domem, wysokie trawy, krzaki czy okolice drzew. Ryzyko ukąszenia jest więc naprawdę duże. Jeśli więc zauważymy wszczepionego drapieżnika, czym prędzej powinniśmy go usunąć, a jeśli się boimy tego zrobić na własną rękę, udać się do najbliższej przychodni czy szpitala. BARDZO WAŻNE! Nie wyciskamy kleszcza! Nie natłuszczajmy także miejsca ukąszenia i nie ogrzewajmy go. To krótka droga do spowodowania zwymiotowania przez niego wessanej krwi, a co za tym idzie, zwiększenie ryzyka przeniesienia chorobotwórczych drobnoustrojów.

CZYTAJ TAKŻE:   #DołączDoStada K.I.D.S. - czyli jak Fundacja K.I.D.S. i gwiazdy wspierają telemedycynę

Usuwanie kleszcza:

– chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry za pomocą specjalnie do tego przystosowanej pęsety,
– wyciągnij go płynnym (ostrożnym) ruchem w górę do całkowitego usunięcia,
– jeśli mimo naszych starań jakaś część kleszcza pozostała w skórze, wówczas za pomocą sterylnej igły musisz ją usunąć (podobnie, jak drzazgę),
– pod żadnym pozorem nie możesz rozdrapywać miejsca ukąszenia.

Po usunięciu kleszcza należy jak najszybciej przystąpić do dezynfekcji zarówno miejsca ukąszenia, jak i dłoni. Kleszcza warto oddać do laboratorium, aby sprawdzić, czy nie jest zakażony m.in. boreliozą. Każde ukąszenie kleszcza warto skonsultować z lekarzem.

Ukąszenie kleszcza – badania

Po każdym ukąszeniu przez kleszcza należy dokładnie obserwować ciało pod kątem powstania rumienia wędrującego, bądź innych dolegliwości tj. dreszcze, gorączka, bóle głowy, bóle stawów czy też obrzęk węzłów chłonnych. Rumień może pojawić się już po 2-3 dniach od ukąszenia. Rozszerzać może się nawet do kolejnych 10 dni. Koniecznie udajmy się do lekarza, który może zalecić antybiotykoterapię i dodatkowe badania.

Zamiast rumienia mogą pojawić się także zmiany skórne. Jest to po prostu reakcja alergiczna na ślinę kleszcza. Zazwyczaj mają one mniej niż 1 cm średnicy i już dzień po ukąszeniu znikają.

Dodaj komentarz

Top