Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Wiosenny mini ogródek dla dziecka – sprawdź, jak go zrobić

Wiosenny mini ogródek dla dziecka – sprawdź, jak go zrobić

Wiosna coraz śmielej wkrada się do przyrody. Czas wykorzystać jej potencjał. Jednym ze sposobów może być stworzenie wraz ze swoją pociechą wiosennego mini ogródka w którym możecie wyhodować własne owoce, zioła czy warzywa. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Sprawdź, jak założyć domowy balkonowy ogródek.

Zakładanie ogródka na balkonie – to nic trudnego!

Mini ogródek dla dziecka
signaturelandscapes.net

Założenie małego ogródka w którym Twoje dziecko poczuje się jak prawdziwy ogrodnik wcale nie jest trudne. Wystarczy odrobina zaangażowania i pracy, aby sprawić mu ogromną radość, a przy tym zafundować lekcję przyrody. To jednak nie koniec zalet, jakie niesie ze sobą własna uprawa ziół, warzyw czy owoców. Kolejnym plusem jest to, że wyhodujesz je bez nawożenia i środków chemicznych, czyli po prostu – wiesz, co będziesz jadł. Warzywa, które wspólnie wyhodujecie będą miały słodszy i bardziej intensywny smak aniżeli te z bazarku czy marketu. Poza tym może zachęcą niejadków do ich spożywania. W końcu – sami je wyhodowali!

Ogórdek dla dziecka – od czego zacząć?

Na początku musisz wybrać dobrą ziemię. Kup ją najlepiej w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Postaw na taką, której nie będziesz musiał sztucznie nawozić. Kolejny krok, to zakup doniczek lub skrzynek, które mają odpływ wody. Śmiało możesz sadzić także np. w konewkach czy wiaderkach – jeśli jesteście miłośnikami designu i lubicie takie “inne rzeczy”. Masz szczęście, jeśli jesteś posiadaczem balkonu wychodzącego na wschód lub na zachód. Na takich rośliny rosną najlepiej. Jeśli jednak Twój wychodzi na północ, ogranicz się lepiej do uprawy sałaty i samych ziół. W przypadku, gdy wraz ze szkrabem nie jesteście zbyt cierpliwi, możecie wykorzystać gotowe sadzonki zamiast nasionek. Na koniec pamiętajcie o tym (niezależnie, co wybraliście), aby podlewać je raz na dzień. Najlepiej wieczorem. Raz w tygodniu czyśćcie sadzonki z chwastów.

Ogródek balkonowy – co możesz uprawiać?

zielnik

rzodkiew i sałata – to warzywa z krótkim okresem wegetacji. Od posiania do możliwości zbioru upływa zazwyczaj od 1 do 1,5 miesiąca. Śmiało możesz więc uprawiać je całe lato.

groszek – jeśli zasiejesz wczesną odmianę w np. w kwietniu, możesz je zebrać już po 2 miesiącach. Wystarczy, że wsadzisz w ziemię kilka ziarenek, a następnie wbijesz przy nich 2 kijki o długości 1 metra. Dzięki temu umożliwisz pędom groszku pięcie się po nich.

poziomki i truskawki – do ich uprawy wybierz najlepiej wiszące pojemniki

zioła – tu masz pełną dowolność. Uprawia się je łatwo – wystarczy zasiać i “rosną same”, pamiętaj jednak o zapewnieniu im dostępu do słońca. Jeśli jednak balkon masz w zacienionej strefie, postaw na miętę i bazylię. Te nie potrzebują zbyt wiele światła.

papryka, marchew, kalarepa, buraki, ogórki – warto je hodować, jeśli na balkonie masz dużo miejsca. Pamiętaj jednak, że niektóre z odmian wspomnianych warzyw są dość wrażliwe na zmiany pogody. Licz się więc z tym, że mogą Ci nie wyrosnąć.

Bez względu na to, co zdecydujesz się zasiać, zrobisz jedno – sprawisz swojemu dziecku ogromną frajdę!

Uprawa pomidorów na balkonie

zdjęcie główne: signaturelandscapes.net

Dodaj komentarz

Top