Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Wszawica głowowa – jak ją rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Wszawica głowowa – jak ją rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Wszawica głowowa to dość rozpowszechniona choroba wynikająca z obecności we włosach na głowie drobnych, bezskrzydłych owadów o długości ok. 2-3 mm. Wszy odżywiają się krwią nakłuwając i raniąc skórę, co może prowadzić do podrażnień i zakażeń. Pierwszym objawem może być swędzenie skóry na głowie. O obecności pasożytów mogą świadczyć liczne grudki, bąble, ślady zadrapań i strupy, zwłaszcza w okolicach skroni, potylicy, karku i za uszami.

Wszawica głowowa – rozpoznawanie

Najważniejszą metodą rozpoznawania choroby jest bezpośrednia obserwacja owłosionej skóry głowy, na której można zauważyć pełzające albo silnie przyczepione haczykowatymi nogami owady dorosłe lub przylepione do włosa jaja (pełne jaja są brązowe, a puste osłonki są białe).

Wszawica u dzieci

Wszawica jest chorobą zakaźną atakującą przede wszystkim dzieci, ale może się również rozprzestrzeniać na dorosłych domowników. Owady przenoszą się z żywiciela na żywiciela podczas bezpośredniego kontaktu ( np. w czasie zabawy) oraz w wyniku używania wspólnych grzebieni, szczotek i ręczników, a także za pośrednictwem szatni, w których przechowuje się wspólnie czapki, szaliki i odzież. Najczęściej dzieci zarażają się w szkole, na obozach i koloniach, przy czym zarażeniu pasożytami ulegają również osoby bardzo dbające o czystość i higienę.

Skuteczne antidotum na wszawicę głowową

Skutecznym i nowoczesnym środkiem do zwalczania wszawicy głowowej u ludzi (w tym dzieci powyżej 3-go roku życia) jest szampon owadobójczy SORA FORTE*. SORA FORTE, która jest lekiem wykazuje dużą skuteczność niszczenia wszy w każdej fazie rozwojowej.

Sora Forte szampon leczniczy
Szampon leczniczy Sora Forte

Sposób użycia szamponu owadobójczego SORA FORTE

Przed użyciem należy kilkakrotnie wstrząsnąć opakowaniem. Następnie nakładamy szampon na uprzednio zmoczone włosy i równomiernie rozprowadzamy go (również za uszami i z tyłu głowy). Wcieramy delikatnie do czasu uzyskania obfitej piany. Pozostawiamy na około 10 minut. Na koniec należy spłukać włosy wodą i starannie wyczesać załączonym grzebieniem. 

Wspieranie działania SORY FORTE

Aby uniknąć wtórnego zakażenia w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których mogą znajdować się owady należy wyprać odzież, pościel oraz starannie oczyścić meble i otoczenie. Grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów dokładnie umyć, a jeśli jest taka możliwość- wyparzyć. Dla podniesienia skuteczności akcji zwalczania wszawicy zaleca się powtórzenie zabiegów po 7-10 dniach. 

W uzasadnionych przypadkach szampon SORA FORTE należy zastosować u wszystkich domowników. Opakowanie o pojemności 50 ml wystarczy dla kuracji 3 osób.

CZYTAJ TAKŻE:   Becikowe 2022 - ile wynosi i komu przysługuje?

Po kuracji szamponem SORA FORTE, jak również do stosowania profilaktycznego zalecane jest stosowanie SORA LOTION do skóry głowy i włosów 100 ml lub Sora Protect aerozol zapobiegający wszawicy 50 ml. 

Lotion działa antyseptycznie, koi stany podrażnienia i swędzenia skóry głowy. Zawarte w lotionie naturalne olejki cytronelli, lawendy, rozmarynu i mentol odstraszają wszy i owady. Alantoina, prowitamina B5, wyciągi aloesu, rumianku i nagietka oraz roślinna keratyna działają łagodząco na skórę głowy i kondycjonują włosy.

Sposób użycia:
W zależności od potrzeby lotion :
– wmasowywać w odsłoniętą skórę głowy w stanach podrażnienia i swędzenia,
– spryskiwać włosy profilaktycznie z częstotliwością konieczną dla podtrzymania zapachu.

SORA LOTION do skóry głowy i włosów

W serii ukazały się także: 

Zawiera 100% dimetikonu (olej silikonowy) i nie zawiera żadnych barwników, środków zapachowych ani konserwujących. Składnik wyrobu dimetikon (olej silikonowy), skutecznie działa przeciwko wszom głowowym poprzez fizyczne zablokowanie oddechowych przetchlinek wszy i gnid (otwory oddechowe). Po około dziesięciu minutach od zastosowania wyrobu wszy ulegają uduszeniu, a proces wzrostu i dojrzewania gnid zostaje zablokowany, w efekcie czego obumierają. Wyrób medyczny, jakim jest Sora Płyn może być stosowany zarówno przez dorosłych jak i dzieci, bez ograniczeń wiekowych, również przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

SORA PROTECT
Aerozol na włosy zapobiegający wszawicy 50 ml.

Sora Protect jest wyrobem medycznym w postaci płynu do codziennego stosowania w celu zapobiegania zarażeniu się wszawicą, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Naturalne składniki zastosowane w wyrobie tworzą nieprzyjazne środowisko do przedostania się wszy, jednocześnie dbają o zdrowy wygląd i dobry stan włosów. Produkt bezpieczny dla dzieci od 6 miesiąca życia.

Więcej informacji na temat produktów znajduje się na stronie: www.wszawica-sora.pl


*SORA FORTE

Permethrinum
10 mg/ml
Szampon leczniczy
Wskazania do stosowania: Wszawica głowowa u osób dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 3 lat. SORA FORTE, szampon leczniczy stosuje się leczniczo we wszawicy głowowej w celu usunięcia pasożytów, a także profilaktycznie u osób pozostających w bezpośrednim kontakcie z osobami, u których stwierdzono występowanie wszawicy głowowej.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną – permetrynę, inne piretroidy, pyretryny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
Podmiot odpowiedzialny: Scan – Anida Sp. z o.o., ul. Motyla 26, 30-733 Kraków, tel./fax: 12 653 25 51

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

art. sponsorowany

4 thoughts on “Wszawica głowowa – jak ją rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Dodaj komentarz

Top