Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > 10 pomysłów na to, aby zachęcić dziecko do mycia zębów

10 pomysłów na to, aby zachęcić dziecko do mycia zębów

“Szczotka, pasta, kubek ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda” – słowa znanej dziecięcej piosenki niestety dla niektórych dzieci nie mają przełożenia w codzienności. Mycie zębów kojarzy im się z drogą przez mękę, a wręcz karą. Co zrobić, aby przekonać szkraba do tego, że dbanie o zęby może rzeczywiście być fajną przygodą? Mamy dla Was 10 propozycji.

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej dziecka jest absolutną koniecznością. Mowa o utrzymaniu w dobrej formie nie tyko zębów, ale i całego organizmu na który mają one istotny wpływ. Dbajmy o to, aby nasza pociecha myła je minimum dwa razy dziennie. Co zrobić, aby ją do tego przekonać?

Mycie zębów dziecka

10 sposobów na to, by Twoje dziecko polubiło mycie zębów

1. Unikaj nieprzyjemnych uczuć. Takie mogą się pojawić, jeśli nie dopasujesz odpowiedniej szczoteczki do wieku i predyspozycji dziąseł swojego dziecka. Zadbaj o to, aby jej włosia nie podrażniały dziąseł. Podczas mycia wykonuj delikatne ruchy. W przeciwnym razie maluch może skojarzyć szczotkowanie zębów jedynie z bólem i nieprzyjemnością.

2. Co za dużo, to niezdrowo, czyli – nie przesadzaj z ilością nakładanej na szczoteczkę pasty do zębów. Nakładaj jej nie więcej niż ziarenko grochu. Z podpowiedzią dotyczącą ilości może przyjść Ci kilka modeli szczoteczek dedykowanych dzieciom, które posiadają kolorowe włoski zaznaczające obszar nakładania pasty.

3. Zachęć dziecko do korzystania ze szczoteczki i kubka z pomocą jego ulubionych bajkowych bohaterów czy też zwierzątek. Na rynku jest mnóstwo modeli, które zdobią wspomniane postaci.

4. Pokaż dziecku, że jest małym bohaterem i może samodzielnie wyszczotkować swoje ząbki. Dzięki temu poczuje się dobrze. Oczywiście potem popraw po nim (jeśli nie jest jeszcze w pełni samodzielne) pracę, ale nie mów mu, że coś zrobił źle. Po prostu powiedz np. że chcesz zobaczyć jak białe ma już ząbki dzięki swojemu świetnemu umyciu, a z pomocą szczoteczki zrobisz to dokładniej.

CZYTAJ TAKŻE:   Próchnica u dzieci - fakty i mity. Jak dbać o zęby?

5. Zamień mycie zębów w zabawę. Może mała wymiana? Dziecko myje Twoje zęby, a Ty jego? Śmiechu co nie miara gwarantowane!

6. Wprowadź mycie zębów w rytm dnia. Niech będzie to dla dziecka prozaiczną, codzienną czynnością, którą po prostu trzeba wykonać, tak jak np. zjedzenie śniadania. Najlepiej, myj zęby razem z dzieckiem. Daj mu dobry przykład.

7. Nie lekceważ wizyt u dentysty. Pojawiaj się u niego z dzieckiem regularnie, oswajaj go z nim. Poproś, aby rozmawiał z Twoim dzieckiem o konieczności mycia zębów.

8. Rozmawiaj z dzieckiem. Tłumacz mu, dlaczego mycie zębów jest takie ważne. Młodszym szkrabom możesz kupić książeczki opowiadające o tym z ciekawymi ilustracjami.

9. Nadzoruj mycie mycie zębów nawet, gdy dziecko jest już samodzielne. Jest coraz więcej przypadków próchnicy u szkrabów poniżej 6 roku życia.

10. Daj dziecku dobry przykład. Jeśli niechętnie chce iść umyć zęby, idź najpierw sam. Pokaż, że Ty nigdy nie opuszczasz codziennej higieny i dzięki temu masz zdrowe zęby. Dzieci naśladują dorosłych, więc jest szansa, że to będzie właśnie złoty sposób na zachęcenie go do dbania o jamę ustną.

Mycie zębów dziecka

Na koniec pamiętaj o tym, że tak jak każdy rodzic, tak też każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Trzeba dać mu czas na to, aby pewne nawyki weszły mu w krew, w tym m.in. mycie zębów. Bądź konsekwentnym i pomocnym rodzicem, a na pewno w końcu osiągniesz zamierzony efekt.

Dodaj komentarz

Top