Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Próchnica u dzieci – fakty i mity. Jak dbać o zęby?

Próchnica u dzieci – fakty i mity. Jak dbać o zęby?

Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek? Czy cola rozpuszcza zęby? Rozwiewamy najbardziej popularne wątpliwości związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej.

Czy próchnicą można się zarazić przez pocałunek?

MIT: Groźny dla zębów cukier znajduje się tylko w słodyczach

Cukier to nie tylko to, co słodkie. Mamy z nim do czynienia częściej, niż nam się wydaje i spożywamy go zdecydowanie więcej, niż jesteśmy tego świadomi. Potrafi skutecznie ukryć się w potrawach, w których się go nie spodziewamy, np. w pizzy, hamburgerze czy sałatce z dressingiem.

W codziennej diecie spożywamy średnio około 60 g cukru.

FAKT: Kondycja zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu

Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów, chorób serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie
w naszym organizmie. W jaki sposób? Chore zęby bądź tkanki je otaczające mogą być pierwotnym ogniskiem zakażenia, które z kolei może przedostać się do innych narządów.

MIT: Należy myć zęby po każdym posiłku

Specjaliści twierdzą, że zbyt częste szczotkowanie zębów może powodować ścieranie szkliwa. Bardziej zasadne jest mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale za to dokładniej! Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej pasty, która najlepiej ochroni nas przed chorobami zębów.

MIT: Cola rozpuszcza zęby

Co prawda cola zwiera kwas fosforowy powodujący demineralizację zębów, ale nie jest w stanie im zaszkodzić. Podczas picia napoju nasze zęby są bezpieczne, ponieważ kontakt z kwasem jest na tyle krótki, że nie spowoduje żadnych uszkodzeń.

CZYTAJ TAKŻE:   Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania?

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umyć zęby pastą zawierającą aktywny fluorek, który wiąże się ze szkliwem, by zabezpieczyć zęby przed atakami kwasów powstałych w metabolizmie cukrów.

Mycie zębów dziecku
aboutsmileskids.com.au

MIT: Jabłko czyści zęby?

Nie, ponieważ jabłko, jak każdy owoc, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi w jamie ustnej powodują rozwój próchnicy. Spożywanie jabłek jest jak najbardziej wskazane, ale wyłącznie dlatego, że to zdrowa przekąska, a nie alternatywa dla mycia zębów.

FAKT: Nie należy myć zębów od razu po wypiciu soku owocowego

Po wypiciu soków owocowych nie powinno się od razu myć zębów, ponieważ ich szkliwo jest rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Należy odczekać około pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną wodą.

FAKT: Próchnicą można się zarazić przez pocałunek

Próchnica to choroba zakaźna, dlatego można zarazić się nią przez pocałunek. Wywołują ją bakterie, które mogę przedostać się do jamy ustnej drugiej osoby ze śliną i drobinkami jedzenia. Te szkodliwe mikroorganizmy podczas metabolizowania cukrów zakwaszają środowisko jamy ustnej, co w konsekwencji prowadzi do demineralizacji szkliwa i powstawania płytki bakteryjnej.

źródło: Aquafresh

Dodaj komentarz

Top