Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Rodzina 500+ w 2021 roku – komu przysługuje i czy można liczyć na dodatkowe zasiłki na dziecko?

Rodzina 500+ w 2021 roku – komu przysługuje i czy można liczyć na dodatkowe zasiłki na dziecko?

Program 500 plus

Program „Rodzina 500+” wszedł w życie od 1 kwietnia 2016 roku i od tamtego czasu zasady wypłacania dodatkowych świadczeń na dzieci zdążyły ulec kilku modyfikacjom. Nie zmienia to faktu, że zasiłek 500 plus dla wielu rodzin stanowi poważne wsparcie dla domowego budżetu, a każdy rodzic wie, jak kosztowne potrafi być zaspokojenie nawet najbardziej podstawowych potrzeb dziecka. 

Co ważne, w 2021 roku można skorzystać nie tylko z 500+, ale kilku innych form pomocy finansowej, oczywiście tylko w określonych przypadkach.

500 plus – komu przysługuje?

1 lipca 2019 roku polski rząd wprowadził bardzo istotne zmiany w kryterium przyznawania zasiłku 500 plus. Prawo do świadczenia rodzinnego tym razem przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, a nie jak to miało miejsce wcześniej, tylko na drugie i kolejne dziecko. O wypłatę świadczenia 500 plus może ubiegać się każdy rodzic czy opiekun, niezależnie od dochodu osiąganego przez rodzinę, co również jest dość istotną zmianą w stosunku do poprzednich wytycznych.

500 plus 2021 – kiedy złożyć wniosek?

Już od 1 lutego 2021 roku można składać wnioski o wypłatę 500 plus, ale tylko drogą elektroniczną. Władze zalecają składanie wniosków 500 plus online, co w dobie pandemii jest uważane za najbardziej bezpieczną formę. Każdy rodzic, który zdecyduje się na złożenie dokumentów osobiście, musi poczekać do 1 kwietnia 2021, bo właśnie wtedy rusza nabór wniosków tradycyjnych.

CZYTAJ TAKŻE:   Darmowa fluoryzacja dla dzieci - Warszawa

Program 500 plus – zmiany

Warto pamiętać, że w 2021 roku w życie wchodzą istotne zmiany – złożony wniosek o 500 plus będzie ważny przez 12 miesięcy, co oznacza, że każdy opiekun, również ten pobierający już świadczenie na dziecko, będzie musiał ponownie dopełnić wszelkich formalności. Do tej pory dokument był rokrocznie odnawiany.

Świadczenie na dziecko – co oprócz 500 plus?

Zasiłek wypłacany w ramach programu „Rodzina 500 plus” to nie jedyna forma zapomogi, o którą mogą starać się rodzice i opiekunowie. Warto ubiegać się również o wsparcie finansowe „Dobry Start” w wysokości 300zł na wyprawkę szkolną, które wypłacane jest rokrocznie. Oprócz tego, środki z budżetu państwa są wykorzystywane do finansowania pakietu świadczeń rodzinnych i dodatków.

Wśród nich znajdziemy zasiłek rodzinny – przysługuje rodzinom, u których przychody nie przekraczają 674zł na osobę. Obejmuje dzieci do 18 r.ż lub 24 r.ż, pod warunkiem kontynuowania nauki. Kobiety objęte ubezpieczeniem chorobowym po urodzeniu dziecka mogą liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Z kolei becikowe przysługuje rodzinom, u których dochód nie przekracza 1922zł netto. Warunkiem, który należy spełnić jest opieka lekarska co najmniej od 10 tc, aż do urodzenia dziecka. O pomoc finansową w formie świadczenie pielęgnacyjne mogą starać się osoby rezygnujące z zatrudnienia na rzecz opieki nad chorym dzieckiem. W 2021 roku świadczenie peilegnacyjne będzie wynosić 1971zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Top