Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > 55% uczniów klas 0-III nosi za ciężkie plecaki

55% uczniów klas 0-III nosi za ciężkie plecaki

Z najnowszego raportu Fundacji Rosa wynika, że średnio ponad połowa uczniów klas 0-III nosi za ciężkie tornistry. W przypadku pierwszaków to nawet 80%. 

Tego problemu nie wolno lekceważyć, ponieważ przeciążony tornister bezpośrednio zwiększa ryzyko wad postawy – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik Fundacji Rosa.

W ramach III edycji programu „Lekki Tornister” zważono ponad 500 dzieci, ich tornistry z całą zawartością oraz puste, książki i przybory niezbędne w danym dniu, a także przedmioty dodatkowe, niepotrzebne podczas zajęć. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego całkowity ciężar szkolnego tornistra nie powinien przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Jaki jest wynik przeprowadzonych badań?

55% uczniów klas 0-III codziennie nosi za ciężkie plecaki. W dwóch odwiedzonych przez nas szkołach przeciążonych było ponad 70% uczniów. Tego problemu nie wolno lekceważyć, ponieważ noszenie tornistra o zbyt wielkiej wadze bezpośrednio zwiększa ryzyko wad postawy – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik Fundacji Rosa.

Najciężej mają uczniowie klas pierwszych – ponad 80% z nich jest przeciążonych (rekord wynosił tu prawie 6 kg). W przypadku klas drugich to prawie 70%, a trzecich – prawie połowa. Najlżej mają dzieci z klas 0 – tylko 1% z nich nosi plecaki, które ważą zbyt wiele

Dlaczego dzieci są przeciążone? Niektóre zabierają do szkoły po kilka piórników, niepotrzebne podręczniki, zeszyty i wiele innych przedmiotów – w tym zabawek czy pustych opakowań. Istotna jest także waga samego plecaka. Najcięższy tornister jednego z pierwszaków ważył prawie 2,3 kg, a najlżejszy tylko 0,22 kg (w klasach drugich to odpowiednio 1,94 kg i 0,24 kg). – Problemem są plecaki ze stelażem. Optymalna waga pustego tornistra powinna wynosić ok. 1 kg – dodaje Katarzyna Galewska.

CZYTAJ TAKŻE:   Czy szczepić dziecko przeciw pneumokokom?

55% uczniów klas 0-III nosi za ciężkie plecaki

Znaczenie ma również waga przedmiotów dodatkowych. W klasie I znacznie przekracza ona 1 kg, przy czym wśród dziewcząt to blisko 1,5 kg. Rekordzista wśród pierwszaków nosił prawie 3 kg zbędnych rzeczy, a wśród uczniów klas II – ponad 3 kg.

Istotne jest, żeby rodzice i nauczyciele na bieżąco sprawdzali, czy dzieci zabierają do szkoły tylko potrzebne przedmioty. Jednak nawet jeśli w plecaku pozostaną wyłącznie rzeczy niezbędne do nauki, to średnio 14% uczniów nadal będzie nosić zbyt duży ciężar – podkreśla Katarzyna Galewska.

Fundacja Rosa finansuje zakup szafek szkolnych, w których dzieci umieszczają wszystko, co mogą zostawić w szkole.

Program „Lekki Tornister” ma charakter profilaktyczny. Lepiej zapobiegać wadom postawy już u najmłodszych uczniów, niż ich później leczyć – mówi Katarzyna Galewska.

W ramach III edycji programu „Lekki Tornister” szafki otrzymało łącznie 566 dzieci z pięciu szkół podstawowych – trzech na Dolnym Śląsku i po jednej w województwach śląskim
i opolskim.

Zgodnie z prawem, szkoły podstawowe w Polsce mają obowiązek zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych na terenie placówki edukacyjnej. Jednak
z powodu ograniczeń budżetowych często nie są w stanie się z tego wywiązać. Dotyczy to szczególnie szkół w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Tymczasem właśnie tam dzieci pokonują największe odległości i noszą ciężary częściej niż ich rówieśnicy w miastach.

Do tej pory Fundacja Rosa w całej Polsce sfinansowała szafki w 44 szkołach. Dzięki temu ponad 2700 dzieci codziennie nosi lżejsze plecaki.

Więcej o programie „Lekki Tornister”: fundacjarosa.pl/programy/lekki-tornister/

Dodaj komentarz

Top