Jesteś tu
Strona domowa > Wychowanie > Chrzest dziecka – załatwiamy formalności

Chrzest dziecka – załatwiamy formalności

Chrzest to bardzo ważna uroczystość nie tylko dla dziecka, ale i dla jego rodziny. To uroczystość wyjątkowa, którą poprzedzają staranne przygotowania.

Podstawa to wizyta na parafii i załatwienie formalności związanych z tą uroczystością. Pierwsza kwestia – to ustalenie terminu chrztu. Każda parafia ma swe własne zasady. W jednych chrzty odbywają się raz w miesiącu, w innych trzeba zaczekać, aż zbierze się grupka maluchów mających przyjąć taki sakrament. Probostwo jest również miejscem, w którym trzeba przedłożyć stosowne dokumenty: akt urodzenia dziecka oraz akt potwierdzający zawarcie ślubu kościelnego przez rodziców. Dodatkowo potrzebne są dokumenty potwierdzające, iż rodzice chrzestni spełniają odpowiednie warunki i mogą pełnić taką rolę.

chrzest święty
crossmolinaparish.com

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Wybór rodziców chrzestnych to kolejna ważna sprawa. Jak głosi powszechna opinia dzieci często wdają się w swych chrzestnych. Warto wybrać zatem ludzi wartościowych i odpowiedzialnych. Rodzice chrzestni mają przed sobą przecież bardzo ważne zadanie, polegające na wspieraniu biologicznych rodziców malucha w procesie jego wychowania. Od strony formalnej wymagań wobec rodziców chrzestnych jest niewiele. Nie muszą być to osoby pełnoletnie, muszą jednak mieć za sobą uroczystości związane z przyjęciem dwóch sakramentów: chrztu oraz bierzmowania.

CZYTAJ TAKŻE:   Czy płeć ma znaczenie w wychowaniu dziecka?

Chrzest formalności

Gdy termin chrzcin jest już ustalony, gdy rodzice chrzestni są wybrani, można skoncentrować się na sprawach związanych z uroczystością. Ważne jest wybranie odpowiedniego stroju dla dziecka. Piękne ubranka do chrztu i ich szeroki asortyment sprawiają, że rodzice mogą wybierać w ciekawych kreacjach dla swego malucha, mającego w tym ważnym dniu wyglądać wyjątkowo pięknie. Ważne jest również ustalenie listy gości i wysłanie zaproszeń.

fot. crossmolinaparish.com

Dodaj komentarz

Top