Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Co uczula Twoje dziecko?

Co uczula Twoje dziecko?

Alergia to wynik nadmiernej i nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego w odpowiedzi na stymulację antygenową. Choroba alergiczna jest zatem nadwrażliwością organizmu na pewne substancje. Organizm alergika zaczyna wytwarzać specyficzne przeciwciała – nazywane IgE – broniąc się przed tym, co dla innych ludzi jest niegroźne.
Najważniejszą rolę w powstawaniu choroby alergicznej odgrywają predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

Do podstawowych grupy alergenów, należą alergeny wziewne (roztoczy kurzu domowego,  pyłki roślin, sierści zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych) oraz alergeny pokarmowe (orzechy, owoce cytrusowe, mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, kakao, mięso kurcząt, wołowina, cielęcina, grzyby).

Wśród dzieci szczególnie często występują reakcje alergiczne na mleko z uwagi na fakt, iż jest ono podstawowym pokarmem dla niemowląt i małych dzieci. Wynika to głównie z tego, iż jest ono niezastąpionym w tym okresie składnikiem żywieniowym dziecka, a także niezastąpionym składnikiem wielu produktów spożywczych.

Przyczyną objawów ze strony układu pokarmowego dzieci, po spożyciu mleka, jest zaburzenie w tolerancji składników, tj.: białek oraz cukru mlekowego. Alergia może być również wywoływana przez środki chemiczne: barwniki spożywcze, konserwanty, zanieczyszczenie wody lub powietrza, a także substancje znajdujące się w proszkach do prania czy dziecięcych kosmetykach.
Jeżeli stwierdzimy u dziecka charakterystyczne objawy alergii tj: wodnisty katar, wysypkę, łzawienie oczu to należy poprosić pediatrę o skierowanie do alergologa, który pozwoli nam określić, czy i na co, dziecko jest uczulone. Lekarz po przeanalizowaniu objawów i zadaniu pytań, najczęściej zleca wykonanie testów skórnych. Polega to na umieszczeniu na powierzchni skóry małych ilości roztworu alergenów i nakłuciu jej za pomocą igły. Wówczas alergeny mogą przeniknąć w głąb naskórka, a po pewnym czasie można  sprawdzić jakość reakcji na alergen. Dzięki temu możliwe potwierdzenie, czy dziecko jest uczulone na daną substancję, czy też nie.

CZYTAJ TAKŻE:   Gdy niemowlę choruje - pierwsze objawy infekcji

Dzieci bardzo często cierpią także na alergie pokarmowe, te zaś można potwierdzić wykonując test radioalergosorpcji (RAST). Test ten polega na badaniu próbki surowicy krwi na reakcję ze standaryzowanymi alergenami, co umożliwia nam określenie ilości przeciwciał klasy IgE w odpowiedzi na dany antygen.

Dodaj komentarz

Top