Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Ekologia w życiu dziecka – jak pakować śniadanie do szkoły i kształtować nawyki?

Ekologia w życiu dziecka – jak pakować śniadanie do szkoły i kształtować nawyki?

szkolne sniadanie

Troska o środowisko to niezwykle ważny temat, którym warto zainteresować nawet najmłodszych. Dobre nawyki na co dzień mogą znacznie wpłynąć na wrażliwość ekologiczną maluchów. Jak pakować szkrabowi śniadanie do szkoły i jakie jeszcze działania wprowadzić?

Ekologiczne opakowania na śniadanie do szkoły – nie tylko lunchbox

Zamiast jednorazowych woreczków lub folii aluminiowej, które po śniadaniu lądują w koszu, zdecydowanie lepiej stosować pojemniki wielokrotnego użytku. Są one bardziej ekologiczne i skuteczniej utrzymują świeżość jedzenia. Najlepiej sięgać po te wykonane z materiałów z recyklingu.

Do pakowania kanapek i nie tylko sprawdzają się także woskowijki. To zastępstwo dla jednorazowego papieru śniadaniowego, które można wykorzystać wiele razy. Znajdują się niemal we wszystkich eko sklepach zarówno stacjonarnych, jak i online.

Zamiast plastikowych butelek najlepiej wlewać dziecku picie do wielorazowych bidonów i termosów. Nie tylko są bardziej przyjazne dla planety, ale również pozwalają zachować odpowiednią temperaturę napoju. Wszelkiego rodzaju przekąski warto wrzucić do bawełnianych woreczków o wszechstronnym zastosowaniu.

Jak uczyć dzieci proekologicznych nawyków?

Dziecko zarówno w kwestiach proekologicznych, jak i zdrowych nawyków bierze przykład ze swoich rodziców. Powinno się każdego dnia samodzielnie dbać o środowisko np. poprzez rezygnację z plastiku, jednorazowych opakowań czy segregację śmieci.

Bardzo ważne jest tłumaczenie maluchowi, dlaczego trzeba dbać o planetę. Można opowiadać np. o tym, że stosowanie lunchboxa zamiast plastikowego woreczka chroni ryby w morzach i oceanach. Niekiedy zrozumienie takich kwestii przez dziecko wymaga czasu, ale zdecydowanie warto go na to poświęcić.

Do nawyków żywieniowych pociechy wypadałoby wdrożyć spożywanie jak największej ilości sezonowych i lokalnych przysmaków. Wpływa to nie tylko na mniejsze marnowanie jedzenia, ale także ogranicza ślad węglowy powodowany przez transport innych produktów.

Świetny pomysł to także robienie zakupów wspólnie z dzieckiem. Należy mu pokazać, że warzywa i owoce można kupować luzem lub w bawełnianych woreczkach. Maluch powinien nauczyć się wybierać rzeczy w ekologicznych opakowaniach. Gdy dysponuje się ogrodem, warto wspólnie pielęgnować własne plony.

Od małego należy uczyć dziecko oszczędzania wody. Dotyczy to m.in. mycia zębów czy korzystania z prysznica. Powinno się informować swoją pociechę, jak cenne są zasoby wodne dla naszej planety i dlaczego trzeba je chronić.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak zaplanować wycieczkę z małym dzieckiem?

Jednym ze sposobów na dobre nawyki to wspólne czytanie książeczek poświęconych ekologii. Zaleca się też troskę o to, by dziecko kochało naturę – zabawy na dworze, śpiew ptaków, wszelkie zwierzęta. Pomogą w tym gry na świeżym powietrzu czy posiadanie pupila (o ile jest na to odpowiednia przestrzeń, bo to ogromny obowiązek).

Raz na jakiś czas można udać się wspólnie do lasu czy parku i nieco posprzątać świat. Wystarczą rękawiczki i worek, a przy okazji warto porozmawiać o wpływie zanieczyszczeń na ekosystem. Dobry pomysł to także kupowanie ubrań z drugiej ręki i opowiadanie maluchowi, dlaczego to ważne.

Świetne wspólne zajęcie to również wspólna segregacja za małych ubrań czy zabawek, które już się znudziły. Można je wspólnie pozbierać i oddać np. potrzebującym dzieciom. W ten sposób wyrabia się u pociechy nawyk dawania rzeczom drugiego życia zamiast wyrzucania.

Mając niemowlaka, warto zastanowić się nad wielorazowymi pieluchami. Zużyte pampersy to ogromna ilość zanieczyszczeń, których da się uniknąć.

Działania zero waste – dlaczego warto dbać o ekologię?

Aby nieco wyhamować kryzys klimatyczny, człowiek musi zmniejszyć swój destrukcyjny wpływ na planetę. Choć celebryci prawdopodobnie nie zaprzestaną latać prywatnymi odrzutowcami, wciąż liczą się działania podejmowane na co dzień. To kluczowe szczególnie w kwestii jakości życia młodych pokoleń.

Jeśli chce się zostawić planetę lepszą dla swoich dzieci i wnuków, należy dbać o odpowiednie nawyki pociech właśnie teraz. Dla planety będzie to oznaczać:

  • mniejszą ilość śmieci;
  • ochronę zwierząt i roślin;
  • oszczędność surowców naturalnych (dzięki recyklingowi).

Promowanie zachowań proekologicznych ma na celu walkę z anomaliami pogodowymi, które coraz częściej dotykają różnych obszarów świata, a także dobrostan wszelkich istot – tych żyjących w wodach, lasach czy dżunglach.

Kształtowanie świadomości ekologicznej od najmłodszych lat rzutuje na działania podejmowane przez człowieka w dorosłości. Uczy odpowiedzialności oraz empatii. U maluchów rozwija także kreatywność i pozwala im bawić się chociażby poprzez wykonywanie produktów DIY z recyklingu. Warto zadbać o to dla dobra swojego dziecka i przyszłych pokoleń!

Dodaj komentarz

Top