Jesteś tu
Strona domowa > Akcesoria dla dzieci > Foteliki do jazdy tyłem

Foteliki do jazdy tyłem

mandat

Rodzice pragną jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy podczas jazdy. Do tego konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego fotelika samochodowego, który jest dostosowany do wieku czy wzrostu dziecka.

W czym innych będziemy bowiem przewozić nowonarodzonego malucha, a w czym innym siedmiolatka. Warto zatem poznać, jakie są możliwości i przepisy.

Co prawo mówi o przewożeniu dzieci?

Jeszcze do 2020 obowiązywały przepisy, według których dzieci należało przewozić w foteliku samochodowych od dnia narodzin do 12 r.ż. Jednak odkąd weszły w życie foteliki z normą i-size decydującym czynnikiem stał się wzrost pociechy, a nie waga czy wiek, jak było do tej pory. Oznacza to zatem, że dziecko poniżej 150 cm musi być przewożone w foteliku, dzięki czemu rodzice nie będą narażać się na otrzymanie mandatu.

Kiedy dziecko może podróżować bez fotelika?

Są jednak sytuacje, gdy dziecko pomimo wzrostu poniżej 150 cm może podróżować bez fotelika samochodowego:

 • Podczas jazdy pojazdem uprzywilejowanym – tzw. karetką pogotowia, radiowozem policyjnym i wozem strażackim. W takiej sytuacji dziecko nie musi korzystać z fotelika.

 • Podczas jazdy taksówką – nie jest wtedy to wymagane, ale ze względów bezpieczeństwa warto wybierać firmy, które oferuje foteliki.

 • Podczas jazdy samochodem 5-osobowym – pod warunkiem, że na tylnej kanapie nie jest w stanie zmieścić się trzeci fotelik samochodowy.

  • Jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata – może siedzieć na tylnej kanapie między rodzeństwem, ale musi być przypięte pasem bezpieczeństwa.

  • Jeśli dziecko ma mniej niż 3 lata – musi podróżować w podstawce.

 • Ze względu zdrowotnych – gdy zdrowie lub specyficzne dolegliwości nie pozwalają na przewóz dziecka w foteliku; podczas kontroli należy okazać odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

 • Brak odpowiedniego fotelika – w skrajnych sytuacjach, np. gdy dziecko ma mniej niż 150 cm, ale jego waga przekracza dopuszczalne obciążenie fotelika.

Mandat za brak fotelika samochodowego

Poza wymienionymi wyżej sytuacjami brak fotelika jest karany 6 punktami karnymi oraz mandatem w wysokości 150 zł.

Dodatkowo mandat otrzymuje się za:

 • Podróż w foteliku, ale bez zapiętych pasów bezpieczeństwa

 • Podróż w foteliku, który nie spełnia norm, jest niekompletny lub uszkodzony.

CZYTAJ TAKŻE:   Warszawa Wraca do Szkoły - weź udział

Są to sytuacje, które narażają dziecko na niebezpieczeństwo.

Jak wygląda jazda tyłem do kierunku jazdy w świetle prawa?

Tyłem do kierunku jazdy są przeważnie ustawiane foteliki w kategorii 0-18 kg, czyli dla dzieci od narodzin do mniej więcej 15 miesiąca życia. Takie dzieci mają słabo rozwinięty kościec i mięśnie. Jeśli doszłoby do kolizji, ich ciało zostanie dociśnięte do oparcia w foteliku, dzięki czemu kark i szyja będą o wiele mniej obciążone. Zatem dziecko jest bezpieczniejsze podczas jazdy.

Są także foteliki RWF, które można używać w stosunku do dzieci do 4 roku życia. Przydają się szczególnie, by zmniejszyć skutki gwałtownego hamowania czy kolizji na drodze. Na chwilę obecną jest to jedynie zalecenie i nie ma obowiązku stosowania go.

Dzieci od 4. r.ż. mogą już podróżować przodem ze względu na dobrze wykształcone mięśnie i ukształtowany kręgosłup.

Co prawo mówi o podstawce?

Obecnie na rynku można znaleźć także podstawkę, która może być używana przez dzieci od 3 roku życia (lub we wcześniej wspomnianej sytuacji poniżej 3 r.ż.). Prawo jednak nie mówi konkretnie, jak to się ma do zagrożeń. Zdecydowanym plusem jest to, że dziecko siedzi wyżej niż wtedy, gdy podróżuje bez fotelika. A wśród minusów można wymienić:

 • Dzieci mają tendencje do zasypiania podczas jazdy, a taka podstawka nie zabezpieczy przed bezwiednym opadaniem;

 • Nie posiadają systemów bezpieczeństwa, które zadbają o dziecko;

 • Nie podtrzymują 3-punktowego pasa bezpieczeństwa;

 • Podczas gwałtownego hamowania może dojść do ślizgania się po kanapie.

Jak widać, podstawka nie jest w pełni bezpieczna dla dziecka i lepiej zdecydować się na nieco droższy fotelik, który jest w stanie zadbać o zdrowie, a nawet o życie dziecka podczas jazdy.

Jak ustalić bezpiecznie fotelik?

Powinno się ustawiać fotelik na tylnej kanapie. Producenci fotelików polecają zdecydowanie to miejsce, choć czasami rodzice decydują się jednak na ustawienie go na przednim siedzeniu.

Wtedy jednak należy pamiętać o wyłączeniu poduszki bezpieczeństwa, która mogłaby uszkodzić delikatny kręgosłup, a dodatkowo należy cofnąć maksymalnie fotel pasażera do tyłu, by zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas ewentualnego zderzenia czołowego.

Dobrej klasy foteliki do jazdy tyłem znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl/foteliki-dla-malucha

Dodaj komentarz

Top