Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Gry komputerowe uczą logicznego myślenia i rozwijają wyobraźnię

Gry komputerowe uczą logicznego myślenia i rozwijają wyobraźnię

Gry komputerowe wcale nie są takie złe. Okazuje się, że mają pozytywny wpływ na inteligencję i rozwój zdolności dzieci. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że gra nie zajmuje dziecku większości czasu.

Granie rozwija spostrzegawczość, uczy myślenia przestrzennego i strategicznego, a także wpływa na rozwój mózgu, sprawiając że mały gracz potrafi wykonać kilka zadań równocześnie.

Jak tłumaczą pedagodzy, w trakcie grania mózg – wbrew pozorom nie rozleniwia się – tylko jest pobudzony i działa na wysokich obrotach. U małych graczy następuje błyskawiczne usprawnienie koordynacji ruchowo-wzrokowej, rozwija się wyobraźnia przestrzenna i zdolność do nieszablonowego myślenia.

Badania pokazują, że korzystanie z najnowszych technologii może stymulować nowe połączenia nerwowe, co naukowcy w tej chwili utożsamiają z większą inteligencją i świadomością. Badacze potrafią wskazać bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy korzystaniem ze zdobyczy technologii, również gier, a powierzchnią mózgu – mówi Maciej Szamotulski, dyrektor generalny Squla.pl.

Zatem, dbając o rozwój intelektualny dziecka warto inwestować w nowoczesne pomoce naukowe. Małe dzieci od urodzenia są otoczone nowymi technologiami, a nauka online jest dla nich bardziej atrakcyjna.

Jakie są jeszcze zalety gier komputerowych?

  • Możliwość doświadczeń wirtualnych,czyli przeżywania sytuacji niedostępnych dzieciom na co dzień, co potęguje rozwój empatii, a także myślenia strategicznego i abstrakcyjnego.
    Gry mają też niesamowity urok i dzieci mu ulegają. Dzięki nim mogą budować statki kosmiczne i podbijać nimi kosmos czy zdobywać nowe lądy. Kto nie pragnie takich doznań? Dzięki temu nowe technologie i gry rozwijają zdolność rozwiązywania problemów czy twórczego i nieszablonowego myślenia.
  • Społeczny aspekt korzystania z gier

Abstrahując od samych powiązań pomiędzy graczami, którzy muszą działać razem, aby odnieść sukces czy osiągnąć cel, wiemy, że dzieciaki swoje sukcesy później przeżywają społecznie w klasie czy na portalu społecznościowym. Całe to doświadczenie jest doświadczeniem społecznym – wyjaśnia Maciej Szamotulski.

Gryfikacja – nowe pojęcie w edukacji

W ostatnim czasie pojawiło się nowe pojęcie – gryfikacja. Oznacza ono wykorzystanie najlepszych schematów znanych z gier w procesie edukacji. Wyróżnia się trzy filary gryfikacji:

  • „fun”– zabawa i zadowolenie płynące z uczestnictwa w pewnym procesie,
  • „friends” – możliwość zabawy w grupie, poczucie wspólnoty, dzielenie się wynikami i osiągnięciami,
  • „feedback” – otrzymywanie szybkiej informacji zwrotnej o swoich błędach i postępach.
CZYTAJ TAKŻE:   Witajcie w rodzinie magicznych króliczków Alilo Bright Ears!

Gry komputerowe bez wątpienia posiadają wiele zalet, ale nie zapominajmy, że żyjemy w realnym świecie i ten z ekranu komputera nie może stanowić całego świata dziecka.

Gry komputerowe uczą logicznego myślenia i rozwijają wyobraźnię, fot. Pixabay
źródło: Newseria

One thought on “Gry komputerowe uczą logicznego myślenia i rozwijają wyobraźnię

Dodaj komentarz

Top