Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania?

Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania?

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę pływania, tym dla niego lepiej. Specjaliści nie mają bowiem wątpliwości, że zabawy w wodzie to świetny sposób na stymulowanie rozwoju psychicznego i fizycznego najmłodszych. Jak to działa?

Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania? źróło: babymama.pl

Warto uczyć malca pływania. Nie tylko dlatego, że zabawy w wodzie i pierwsze próby utrzymania się na jej powierzchni to świetny trening dla koordynacji ruchowej. Warto przede wszystkim dlatego, że kontakt z wodą dostarcza wielu bodźców, dzięki którym dzieci lepiej się rozwijają.

Pływając, maluch wzmacnia swoje mięśnie, reguluje oddech, uczy się radzić sobie w nowej, nieznanej rzeczywistości. Specyfika wody i typowy dla niej brak punktów podporu sprawiają, że dziecko zostaje postawione w obliczu nowych wyzwań i musi na nie zareagować. To właśnie woda wymusza na dziecku przyjęcie pozycji, które pomagają osiągnąć i utrzymać równowagę. Wyrabia także nawyk przyjmowania prawidłowej pozycji ciała. A to ma ogromne znaczenie dla rozwoju najmłodszych.

CZYTAJ TAKŻE:   Szczepienie dziecka - jak dbać o maleństwo przed, w trakcie i po szczepieniu?

Jak zachęcić dziecko do pływania?

Wystarczy tylko pobudzić wyobraźnię dziecka i zaprosić je do wodnych harców. Kolorowe akcesoria do pływania świetnie się do tego nadają. Nie dość, że wspomagają rozwój percepcji wzrokowo-słuchowej małego pływaka, to dodatkowo dbają o jego bezpieczeństwo w wodzie.

Jak wybrać odpowiednie akcesoria do pływania?

Należy sięgać po rozwiązania, które działają w harmonii z ruchami dziecka i pozwalają przyjąć naturalną pozycję ciała w czasie pływania. Mogą to być koła, rękawki, makaroniki czy płetwy. Te ostatnie pozwalają na swobodę pływania z zachowaniem najwyższej troski o bezpieczeństwo dziecka, ucząc dobrych nawyków od początku. Płetwa nie wymaga pompowania, nie ma więc ryzyka jej przebicia. Idealna zarówno dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem, jak  i dla tych maluchów, które pierwsze kroki na basenie mają już za sobą.

Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania? źróło: babymama.pl

Dodaj komentarz

Top