Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Jak pielęgnować gorączkujące dziecko?

Jak pielęgnować gorączkujące dziecko?

Gorączkujące dziecko zawsze wzbudza niepokój u rodziców. Na szczęście nie zawsze trzeba od razu iść z maluchem do lekarza. Zawsze jednak należy zadbać o właściwą pielęgnację, by jeszcze bardziej nie zaszkodzić chorującemu dziecku.

Jak pielęgnować gorączkujące dziecko?Gdy temperatura ciała rośnie, ważne jest, by dokładnie otulić dziecko. Można po prostu bardzo ciepło je ubrać lub po prostu otulić kocem czy kołderką. Pamiętajcie jednak, że w momencie ustabilizowania się temperatury, należy uważać, by nie przegrzać malucha, a przepocone ubranka jak najszybciej zmieniać.

Gorączkującemu dziecku nie należy wciskać jedzenia na siłę, a prawdopodobnie apetytu nie będzie ono miało. Koniecznie jednak trzeba mu podawać jak najwięcej płynów. Najlepsza jest przegotowana woda oraz soki owocowe i herbatki (dostosowane do wieku dziecka). Soki warto rozcieńczać wodą, gdyż zawierają duże stężenie cukru.

Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju dziecka. Powinna ona wynosić ok. 21-22 stopni Celsjusza. Powietrze nie może być suche. To ważne. Nie trzeba od razu jechać do sklepu po nawilżać powietrza – wystarczy, że zmoczysz ręcznik lub pieluszkę tetrową i rozwiesisz na grzejniku (jeśli właśnie trwa sezon grzewczy).

Gdy temperatura dziecka przekroczy granicę 39 stopni, należy zadbać o to, by ją zbić. Z jednej strony warto zastosować okłady ochładzające (a nawet kąpiel), z drugiej pamiętaj o stosowaniu leku na gorączkę. Warto pamiętać o tym, by stosować dawkę zgodną z zaleceniami umieszczonymi na ulotce.

CZYTAJ TAKŻE:   Kiedy dziecko powinno zacząć naukę pływania?

Gorączkujące dziecko – co należy wiedzieć?

Przeziębienia i grypy u dorosłych często są ignorowane. Zupełnie inaczej jest w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych. Wówczas bacznie obserwujemy rozwój choroby i staramy się przeciwdziałać rozwojowi gorączki. A kiedy możemy już mówić o gorączce w przypadku dzieci? Pamiętaj, że prawidłowa temperatura ciała zdrowego niemowlęcia może wynosić nawet 37,5 stopnia Celsjusza. Do tej granicy nie trzeba się więc martwić. Dopiero gdy termometr wskaże 38 stopni, należy włączyć czujność.

Aby zbić gorączkę, należy podać dziecku leki przeciwgorączkowe. Należy zdecydować się na nie, gdy temperatura mierzona w odbycie przekroczy próg 38,5 stopnia Celsjusza. Jest to ważne, jeśli chcemy ochronić malucha przed takimi konsekwencjami jak drgawki gorączkowe, zbyt intensywna praca serca czy przyśpieszony oddech, a nawet odwodnienie organizmu (pamiętaj o tym, by podawać dziecku jak najwięcej płynów – najlepiej często, a w małych porcjach).

Leki przeciwgorączkowe dostosowane do małych dzieci, w tym do niemowląt, zwykle są oparte w swoim składzie albo na ibuprofenie, albo na paracetamolu. Bardzo ważne jest to, by podawać lek, który jest przeznaczony dla odpowiedniej grupy wiekowej – informacje na ten temat zawsze znajdziemy na ulotce.

źródło: prasoweinfo.pl

Dodaj komentarz

Top