Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Jak przygotować dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny?

Jak przygotować dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny?

przygotowanie dziecka na pojawienie sie nowego czlonka rodziny

Pojawienie się pierwszego dziecka na świecie to wielka zmiana dla rodziców. Później jednak, kiedy maluszek ma się zmierzyć z powitaniem młodszego rodzeństwa, bardzo mocno odczuwa on nową sytuację i może być zazdrosny. Aby oswoić go z nową sytuacją i zapobiec negatywnym emocjom, należy odpowiednio przygotować bobasa na nowego członka rodziny. Jak to zrobić?

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Rozmowa

Rozmowa to klucz do wszystkich relacji – z partnerem, przełożonym, a także dzieckiem – dlatego od niej trzeba zacząć, gdy ma się pojawić nowy członek w rodzinie. Można to zrobić, informując malucha o ciąży. Ważne, aby ta informacja wypłynęła od rodziców. Nie ma co czekać na doskonały moment. Najlepiej zrobić to naturalnie i bezstresowo. Pozwoli to uniknąć konfliktu.

Należy przedstawić sprawy jasno i zrozumiale powiedzieć, że przyjście na świat dzidziusia wiele zmieni. Nie warto kłamać, że wszystko pozostanie takie samo. Trzeba też uświadomić maluchowi, jak będzie przebiegać ciąża i że mama może być nieco bardziej zmęczona. Rodzice powinni opowiedzieć potomkowi, jakie zalety przyniesie mu pojawienie się siostrzyczki lub braciszka. Wśród nich da się wymienić:

  • wspólną zabawę, gdy niemowlak podrośnie,
  • rodzinne wycieczki,
  • jeszcze więcej wspólnego czasu z rodzicami.

Bywa też, że starszak pyta o to, skąd biorą się dzieci, więc warto przygotować odpowiedź na to pytanie przed poinformowaniem go o ciąży, by uniknąć niezręczności.

Odkąd maluch wie, co go czeka, można już swobodnie rozmawiać o ciąży i nowym dziecku na co dzień, aby jak najlepiej go na to przygotować.

Opowiedzenie o opiece nad młodszym rodzeństwem

Starsze rodzeństwo nie powinno mieć zakrzywionego obrazu nowej sytuacji. Nie wolno opowiadać tylko o wspólnych zabawach z nowym maluchem, ale także spróbować oswoić z nowymi wyzwaniami.

Trzeba wytłumaczyć dziecku, że niemowlę będzie potrzebowało opieki i należy przygotować dzidziusiowi odpowiednią wyprawkę, a zanim zacznie się bawić i oglądać wspólnie bajki, musi trochę podrosnąć.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka?

Starszy brat lub siostra powinni być zaangażowani w opiekę nad młodszym rodzeństwem, bo pomaga to budować między nimi więź od pierwszych dni życia bobasa. Oczywiście, dziecko nie ma od chwili narodzin stać się jedynie opiekunem. Konieczne jest pamiętanie również o jego potrzebach.

Warto sięgnąć do wspomnień i opowiedzieć maluchowi o tym, jak wyczekiwane były jego narodziny. To pomoże nastawić mu się pozytywnie na przyjęcie nowego członka rodziny. Dziecko powinno być zaangażowane m.in. w wybieranie dekoracji do pokoju siostry czy brata, a także pierwszych pluszaków czy ubranek. Oczywiście, o ile tego chce.

Świetnie sprawdzają się specjalne książeczki przeznaczone dla maluchów wyczekujących rodzeństwa. Warto czytać je razem z dzieckiem i nastrajać się na pozytywne zmiany.

Zadbanie, by dziecko nie czuło się mniej ważne

Dziecko nie może mieć poczucia, że jest mniej ważne niż wyczekiwany noworodek. Należy poświęcać mu tyle samo, a nawet więcej czasu niż dotychczas. Jedynak nie powinien czuć się odrzucony ani zapomniany.

Zanim pojawi się drugie dziecko w domu, warto zapoznać starszaka z innym bobasem np. w rodzinie czy wśród znajomych. To pomoże mu przekonać się, jak naprawdę zachowują się niemowlaki i z pewnością zwizualizuje maluchowi nieuchronną przyszłość lepiej niż niejedna książka czy bajka. Oczywiście, trzeba też znaleźć pewien balans. Nie można doprowadzić do tego, że cały świat będzie się obracał już tylko wokół wszystkiego, co związane z ciążą.

Szanowanie i nieocenianie uczuć oraz emocji pierworodnego

Na taką nowinę maluchy reagują różnie i nie zawsze ich emocje będą od początku pozytywne. Czasami informacja o powiększeniu się rodziny bywa trudna, powoduje złość i zazdrość. Nie można denerwować się na dziecko za to, co czuje. Pod żadnym pozorem nie wolno go za to karać czy krzyczeć. Rozmowa i zrozumienie to klucze do zażegnania zlej sytuacji.

Nawet jeśli pojawią się niełatwe chwile, z czasem wszystko powinno się ułożyć. W trudnych sytuacjach można zasięgnąć pomocy specjalisty np. psychoterapeuty dziecięcego. Warto jednak dać maluchowi czas na zrozumienie zmian.

Dodaj komentarz

Top