Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Kleszcze – jak się przed nimi chronić? Naturalne sposoby na kleszcze

Kleszcze – jak się przed nimi chronić? Naturalne sposoby na kleszcze

ukaszenie kleszcza

Kleszcz – pajęczak na myśl którego przechodzą dreszcze. Mimo że jest często mikroskopijnych rozmiarów może wyrządzić nieodwracalne dla organizmu szkody. Szczególnie u dzieci. Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

Kleszcze możecie spotkać nie nie tylko w lesie, tak, jak dużo z nas uważa. Są niemal wszędzie. Na łące, na trawnikach w parku czy przed domem. Lubią żerować nad jeziorem, nad rzeką. Uwielbiają wysokie trawy i krzaki. Słowem – są niemal wszędzie. Z roku na rok, wraz ze stopniowym ocieplaniem klimatu, łagodnymi zimami przybywa ich coraz więcej. Są różnych rozmiarów, często mikroskopijnych. Wiosna i coraz cieplejsze sprzyjają rozpoczęciu ich żerowania. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do ukąszenia.

Kleszcze – jak się przed nimi chronić

Jest kilka sposobów na to, żeby postarać się uniknąć ukąszenia kleszcza. O ile można go spotkać niemal wszędzie, o tyle warto starać się omijać miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania go. Największe zbiorowiska tych pasożytów znajdują się przede wszystkim przy drzewach oraz na poboczach polnych dróg. Warto więc wybierać trasy znajdujące się pośrodku ścieżek. Unikajmy także spacerów o poranku. Wzmożona aktywność kleszczy przypada właśnie na wczesne godziny, a potem późno popołudniowe.

Kolejna kwestia, to odpowiedni wybór ubrań, zwłaszcza w przypadku leśnych wędrówek czy biwaków. Przede wszystkim postawmy na długie spodnie i skarpetki. Niemniej potrzebne są koszulki z długimi rękawami. No i podstawa – pełne buty. Bardzo przydatna jest również czapka z daszkiem (w przypadku małych dzieci z ochroną uszu i karku) lub opaska. Kleszcze bardzo lubią okolice uszu. Tamtejsza skóra jest cienka i bardzo dobrze ukrwiona. Czego należy unikać? Jaskrawych kolorów, które działają na kleszcze drażniąco.

Z pomocą w ochronie przed kleszczami przychodzą także środki, których zadaniem jest ich odstraszanie. Nie mogą ich jednak stosować dzieci poniżej drugiego roku życia oraz kobiety w ciąży. Pamiętajmy jednak, że preparaty nie dają 100 proc. pewności, że kleszcz nas nie ukąsi.

naturalne sposoby na kleszcza

Naturalne sposoby na kleszcze

Kleszcze są wrażliwe na niektóre zapachy. Przed wyjściem na spacer warto więc połączyć 5 kropli olejku (np. szałwiowego, z mięty pieprzowej, goździkowego) z 50 ml oleju roślinnego, a następnie natrzeć nim ciało. Szczególnie miejsca odsłonięte. Z pomocą w walce z kleszczami przychodzą także zioła. Mowa szczególnie o suszonej lawendzie, rozmarynie oraz eukaliptusie. Kleszcze nie znoszą także zapachu czosnku. Dbajmy także mocno o higienę osobistą. Wabikiem na te pasożyty jest zapach potu.

Za każdym razem, kiedy wrócimy ze spaceru, dokładnie sprawdźmy, czy nie ma na naszym ciele tego niechcianego gościa. Konieczne jest też dokładne otrzepanie ubrań. 

Dodaj komentarz

Top