Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Nowoczesne zajęcia w świetlicy. Trwa nabór szkół do programu MegaMisja Fundacji Orange

Nowoczesne zajęcia w świetlicy. Trwa nabór szkół do programu MegaMisja Fundacji Orange

Trwa nabór zgłoszeń do programu MegaMisja, który przygotuje najmłodszych do bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

W świetlicy nie ma ocen, sztywnych ram lekcji, a nauka może odbywać się poprzez zabawę. Dlatego MegaMisja ma szansę wpisać się zarówno w potrzeby dzieci, rodziców i nauczycieli – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.

megamisja1

Większość dorosłych – 80% – postrzega świetlice jako odpowiednie miejsce do prowadzenia zajęć dotyczących mądrego i bezpiecznego używania internetu. Rodzice cenią działające w szkołach świetlice, m.in. za to, że są otwarte dogodnych dla nich godzinach, co pozwala łączyć prac z wychowaniem dzieci – wynika z sondażu MillwardBrown dla Fundacji Orange.

Czego więcej oczekujemy od świetlic?

Wśród wielu oczekiwań rodziców co do funkcji świetlicy, pojawiają się te związane z edukacją cyfrową i przygotowaniem do bezpiecznego korzystania z technologii. Może wynikać to z faktu, że rodzice poszukują podpowiedzi, jak takie przygotowanie przekazać dzieciom – podkreśla dr hab. Grażyna Gajewska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.

MegaMisja – ogólnopolska inicjatywa na rzecz edukacji cyfrowej w świetlicach

MegaMisja organizowana przez Fundację Orange jest pierwszą ogólnopolską inicjatywą na rzecz edukacji cyfrowej w świetlicach w szkołach podstawowych. Jej celem jest nauka i przygotowanie uczniów klas 1-3 do rozważnego korzystania z nowych technologii.

W świetlicy nie ma ocen, sztywnych ram lekcji, a nauka może odbywać się poprzez zabawę. Dlatego cykl zajęć z MegaMisji ma szansę dobrze wpisać się zarówno w potrzeby dzieci, rodziców, jak i nauczycieli, którzy świetlice prowadzą – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.

Program MegaMisja

Forma programu opiera się na bajce o cyfrowym laboratorium, w której dzieci poznają animowanych bohaterów i pomagają im wychodzić z różnych kłopotów. Wykonując kolejne zadania dzieci uczą się, jakie treści można upubliczniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, jak kulturalnie zachowywać się w sieci, a także jak odróżnić treści wiarygodne od niewiarygodnych i przestrzegać praw autorskich w Internecie.

Grupa wykonując ćwiczenia gromadzi punkty, które może wymieniać na nagrody dla świetlicy. Są to m.in. sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne.

MegaMisja – zgłoszenia do projektu

Zgłoszenia do programu mogą składać wychowawcy świetlic na stronie www.megamisja.pl do dnia 29 kwietnia. Wystarczy przesłać krótki filmik i wypełnić wniosek. Fundacja Orange wybierze 300 szkół, które wspierać będzie w realizacji cyklu nowoczesnych zajęć świetlicowych dla dzieci.

megamisja2

Dodaj komentarz

Top