Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Pierwsza komunia: przeżycie duchowe i duży wydatek

Pierwsza komunia: przeżycie duchowe i duży wydatek

Pierwsza komunia dziecka to dla rodziców nie tylko duże przeżycie duchowe, ale również spory wydatek. Ile w tym roku planujemy wydać na komunię? 

Pierwsza komunia – wydatki na przyjęcie komunijne

75% osób wyprawiających przyjęcie komunijne deklaruje wydatki na poziomie od 100 do 200 zł w przeliczeniu na jednego gościa. Zważywszy, że liczba gości może sięgać nawet 50 osób, sumaryczny koszt celebracji może zbliżyć się nawet do 10 000 zł!

Ale to górna granica. Najwięcej, bo połowa ankietowanych zamierza zaprosić w tym dniu od 11 do 25 osób. Zdecydowana większość (82%) zdecyduje się wynająć restaurację lub inną salę bankietową.

PAYABCK Opinion Poll – wydatki na strój komunijny

Sporym obciążeniem finansowym dla rodziców jest strój komunijny. 55% ankietowanych wyda na ten cel od 251 do 400 zł, prawie co czwarty (27%) przeznaczy poniżej 250 zł, a tylko 18% zdecyduje się na droższą wersję stroju dla dziecka, na co wyda powyżej 400 zł.

CZYTAJ TAKŻE:   Warsztaty na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze”

Większość badanych deklaruje poniesienie kosztów organizacji przyjęcia komunijnego z bieżącego budżetu (45%) lub oszczędności (27%). Kolejne 27% planuje przynajmniej część kosztów pokryć z pieniędzy pożyczonych z banku, od rodziny lub znajomych.

Ile wydamy na prezent dla dziecka?

Niebagatelnym wydatkiem może być prezent dla dziecka, na który zdecyduje się 71% ankietowanych zaproszonych na komunię. Co do wartości prezentu – zdania są podzielone.

Aż 34% spośród tych, którzy planują zakupu prezentu, wyda powyżej 400 zł, 26% ankietowanych deklaruje wydatek w przedziale między 251 a 400 zł, kolejne 26% – między 100 i 250 zł, a tylko 18% przeznaczy na prezent poniżej 100 zł.

Najczęściej dzieci w dniu pierwszej komunii otrzymają gotówkę (48%), dewocjonalia (19%), biżuterię (17%) lub rower (15%). Tablety wydają się w tym roku mniej popularne – o takim prezencie myśli tylko co dziesiąty ankietowany.

źródło: PAYABCK Opinion Poll

Dodaj komentarz

Top