Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Poród w czasie koronawirusa – jak się do niego przygotować?

Poród w czasie koronawirusa – jak się do niego przygotować?

porod w czasie pandemii

Poród w czasie pandemii to nie lada wyzwanie. Obecnie o możliwości porodu rodzinnego decydują dyrektorzy szpitali, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, personelu oraz warunki ochrony epidemiologicznej. Osoba towarzysząca rodzącej, aby otrzymać zgodę na obecność podczas porodu, musi spełnić wymogi, które regulują restrykcyjne przepisy. Kobiety, które oczekują na poród, powinny pamiętać nie tylko o własnym komforcie i bezpieczeństwie, ale też rozumieć obecną sytuację i pomyśleć o zdrowiu innych osób obecnych w sali porodowej (pacjentki, personel), a szczególnie o nowonarodzonych dzieciach.

Poród w czasie pandemii – walizka zamiast torby

W zaistniałych okolicznościach przyszłe mamy nie na wszystko mają wpływ, jednak jedna sprawa wciąż pozostaje pod ich kontrolą: przygotowanie rzeczy do szpitala. A zatem zróbmy w tej kwestii wszystko, aby nic nie mogło nas zaskoczyć. Przede wszystkim proponujemy, aby przysłowiową torbę do szpitala zastąpiła pojemna walizka, najlepiej na kółkach, w której można umieścić rzeczy niezbędne, potrzebne podczas pobytu w sali porodowej i na oddziale położniczym. Ze względu na zakaz odwiedzin, ważne jest, aby zapakować się w sposób przemyślany, zaopatrując się w niezbędne akcesoria, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Walizka, którą można zamknąć, będzie też praktyczniejsza do przechowywania i wygodniejsza do przesuwania podczas sprzątania czy dezynfekcji – radzi Leokadia Jędrzejewska, wieloletnia Konsultantka krajowa w dziedzinie pielegniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Poród w czasie koronawirusa – jakie dokumenty spakować: 

 • dokument identyfikujący osobę ze zdjęciem,
 • dowód ubezpieczenia w NFZ (jeśli go posiadamy),
 • numery identyfikacji podatkowej NIP: własny oraz pracodawcy,
 • skierowanie do szpitala w przypadku planowego cięcia cesarskiego,
 • dokumentacja medyczna z okresu ciąży w tym m.in.: karta przebiegu ciąży, wyniki badań w oryginale, m.in. grupa krwi i czynnik Rh potwierdzone dwukrotnym badaniem, antygen HBS wyk. po 32 tyg. ciąży, GBS, USG z wczesnej ciąży i obecne; przy ujemnym Rh- badanie na obecność przeciwciał anty Rh; badanie w kierunku kiły, HIV, a także plan porodu.

Ważne, aby zabrać ze sobą adres praktyki położnej POZ wymienionej w deklaracji wyboru świadczeniodawcy, na który szpital prześle zgłoszenie o porodzie, oraz adres praktyki lekarza POZ, gdzie zostanie przesłana karta uodpornienia dziecka.
Przyda się też notes i długopis i na pewno telefon komórkowy.

Poród w czasie pandemii – jakie rzeczy dla przyszłej mamy: 

 • koszule umożliwiające karmienie piersią (3-4 sztuki), staniki dla karmiących mam i wkładki laktacyjne,
 • szlafrok, skarpety (dla osób lubiących ciepło),
 • dwie paczki dużych podpasek, podkłady na łóżko( ok.5szt.),
 • ręczniki, klapki pod prysznic,
 • środki higieniczne i kosmetyczne,
 • chusteczki nawilżające i papierowe.
 • dobrze jest wziąć własny laktator lub zaopatrzyć się w końcówki do laktatora w przypadku korzystania ze sprzętu szpitalnego. Ważne też, aby nie zapomnieć o włożeniu do walizki kilka butelek wody mineralnej niegazowanej (wg potrzeb).
CZYTAJ TAKŻE:   Ferie zimowe - jak je spędzić je z dzieckiem w domu?

Wyprawka dla dziecka

Szpitale w większości zapewniają bieliznę osobistą i środki higieniczne dla noworodka, jednak warto wziąć ze sobą paczkę pampersów, pieluchy tetrowe (3-4 szt.), chusteczki nawilżające do pielęgnacji ciała, ew. środki higieniczne wg upodobań mamy. Można włożyć do walizki np. ulubione body czy kaftanik dla dziecka , w którym np. będzie zrobione zdjęcie dla taty. Ubrania, w których maluch zostanie zabrany do domu, powinny zostać dostarczone wraz z nosidełkiem w dniu wypisu ze szpitala. Aby mieć pewność, że zapakowane zostaną wszystkie potrzebne rzeczy, warto wcześniej skontaktować się ze szpitalem i uzyskać aktualne informacje dotyczące procedury przyjęć, przygotowania do porodu i pobytu na oddziale. Jest to szczególnie ważne w czasie epidemii, ponieważ zalecenia mogą się zmieniać wraz z sytuacją.

Należy pamiętać, że szpitale na ogół pozwalają rodzinie przynieść niezbędne przedmioty, które dostarczane są przez pracowników szpitala do oddziału. Skompletowanie wszystkich rzeczy potrzebnych do porodu jest niezwykle ważne dla poczucia bezpieczeństwa przyszłej mamy, zwłaszcza kiedy nie może ona liczyć na wsparcie najbliższej osoby w okresie pobytu w szpitalu. W tym szczególnym okresie wzrasta znaczenie roli położnej, która powinna stworzyć jak najlepszy klimat i udzielać wsparcia stosownie do potrzeb rodzącej i jej kondycji psycho-fizycznej. Uśmiech i dobre słowo pomogą złagodzić lęk i niepokój samotnej rodzącej i ułatwią jej pobyt w szpitalu i pierwsze kontakty z dzieckiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby szpitale umożliwiały pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych podczas porodu i w okresie połogu – mówi Leokadia Jędrzejewska.

na podstawie mat. prasowych

Dodaj komentarz

Top