Jesteś tu
Strona domowa > Polecamy > Przed powrotem do szkoły zadbajmy o wzrok dziecka

Przed powrotem do szkoły zadbajmy o wzrok dziecka

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego oprócz skompletowania wyprawki warto wybrać się z dzieckiem na profilaktyczne badanie wzroku, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.


Przed powrotem do szkoły zadbajmy o wzrok dziecka

Okazuje odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%. Niezdiagnozowane problemy wzroku mogą doprowadzić do sytuacji, w której nauczyciel błędnie zaklasyfikuje ucznia jako słabego i mało zdolnego. Bardzo ważne jest więc stałe monitorowanie wzroku dziecka, aby wykryć wadę na jak najwcześniejszym etapie.

Zwłaszcza w dobie gadżetów elektronicznych ważne jest, aby rodzic kontrolował czas spędzany przez dziecko przed komputerem czy z komórką. Okuliści alarmują – coraz więcej dzieci w wieku szkolnym skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim korzystaniem z tabletu i smartfonu.

Uczniowie trafiają do gabinetu z problemem nasilonej krótkowzroczności i skurczu akomodacyjnego czyli sytuacji, w której oko przystosowane do ciągłego patrzenia z bardzo bliska np. na ekran telefonu, nie potrafi szybko dostosować się do patrzenia w dal.

Specjaliści radzą, aby dzieci w wieku szkolnym nie korzystały z małych urządzeń elektronicznych dłużej niż godzinę dziennie. Najbezpieczniejszy dla wzroku małego ucznia jest duży monitor i zachowanie odpowiedniej odległości od niego – 70 cm. Nie wolno też pozwolić, aby monitor, przed którym siedzi dziecko, było jedynym źródłem światła w pokoju. Lekarze okuliści podkreślają, że bardzo ważne jest, aby zachęcić dziecko, które pracuje na komputerze, do częstego robienia przerw, podczas których popatrzy w dal i pomruga oczami.

W profilaktyce narządu wzroku ważna jest również dieta

W profilaktyce narządu wzroku dziecka niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Do jadłospisu najmłodszych koniecznie należy włączyć produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które chronią siatkówkę oka przed poważnymi schorzeniami i szkodliwym promieniowaniem.

CZYTAJ TAKŻE:   Integracja sensoryczna. Na czym polega zgranie wszystkich zmysłów?

Największą ilość luteiny znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych – kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, pietruszce i szczypiorku. Najlepszym źródłem zeaksantyny są natomiast kukurydza, groszek i szpinak.

Bardzo ważna dla oczu najmłodszych jest również witamina A, której niedobór grozi wystąpieniem kurzej ślepoty i zespołu „suchego oka”. Na talerzu ucznia powinny znaleźć się m.in. marchew, morele, papryka, a także produkty pochodzenia zwięrzęcego – masło, mleko i jajka.

Wizyta u okulisty pomoże zdiagnozować wady wzroku

Lekarz zdiagnozuje problem i przepisze szkła korekcyjne. W przypadku starszych dzieci do wyboru mamy jeszcze szkła kontaktowe, chętnie noszone zwłaszcza przez nastolatki, które obawiają się nadania łatki „okularnika” przez rówieśników. Do nowoczesnych sposobów radzenia sobie z wadami wzroku u dzieci należy również ortokorekcja, czyli metoda korekcji niskiej i średniej krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, zakładanych na czas snu. Modelują one krzywiznę rogówki w taki sposób, że w trakcie dnia nie ma potrzeby korzystania z okularów bądź miękkich soczewek kontaktowych.

Ortokorekcję można stosować u dzieci od 10 roku życia. Jest to bardzo bezpieczna metoda, całkowicie odwracalna, nie wywołująca żadnych trwałych zmian w rogówce. Optymalny efekt widzenia utrzymuje się tak długo, jak długo używa się soczewek. Wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo zahamowania postępu wady wzroku u dzieci i młodzieży używającej soczewek ortokeratologicznych OrtoK – wyjaśnia optometrysta, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Prawidłowe widzenie jest bardzo ważne w efektywnym procesie edukacji, dlatego należy regularnie kontrolować wzrok dziecka.

Dodaj komentarz

Top