Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > Przygotowania do świąt – 4 sposoby na włączenie w nie dziecka

Przygotowania do świąt – 4 sposoby na włączenie w nie dziecka

Z czym kojarzy Wam się przedświąteczna gorączka? Zakupami, porządkami i maluchem, który co kilka minut jak mantrę powtarza: “nudzi mi się, pobaw się ze mną”, albo gaworzy plącząc się pod nogami? Nie musi wcale to tak wyglądać. Jeśli zastosujecie się do naszych porad jest szansa na to, że przygotowania do Gwiazdki będą dla Was czystą przyjemnością.

Świąteczne przygotowania z dzieckiem
pinterest

Święta z dzieckiem – zacznij od nauki czekania

Czekanie – no tak, z nim u dzieci bywa różnie. Zwykle szkraby są niecierpliwe. Jeśli spróbujesz wytłumaczyć dziecku, że nie masz teraz czasu, albo zwyczajnie gdy jest małe tego nie zrozumie, albo gdy nieco starsze, nie zaakceptuje. Co więc zrobić? Nasza rada: zróbcie z dzieckiem kalendarz adwentowy. Każdego dnia otwitwierajcie kolejne okienka. Wytłumacz dziecku, że jeden słodycz tudzież jeśli nie chcecie przesadzać z ich ilością – owoc, przekąska (do Waszego wyboru) zbliża Was do Świąt. Niebawem przyjdzie ten wielki dzień i trzeba się do niego przygotować. Takie działania, to nauka nowych umiejętności. Dziecko oswaja się z pojęciami dotyczącymi czasu. Ponadto ćwiczy cierpliwość.

Święta z dzieckiem – wspólne dekoracje domu

Nic tak nie podkreśla świątecznej atmosfery w domu, jak dekoracje. Macie ogromne pole do popisu w tej kwestii. Zróbcie wspólne ozdoby, oczywiście w zależności od wieku dziecka. Mogą to być bombki lub aniołki z masy solnej, mikołaje z kolorowego papieru, łańcuch choinkowy, bałwanki z plasteliny…Wasze dziecko nie tylko świetnie spędzi z Wami czas, ale także będzie trenowało zdolności manualne. Oprócz tego podkreślicie jego wartość i starania, jeśli któreś z ozdób podarujecie np. babci lub dziadkowi. Maluch będzie z siebie dumny.

CZYTAJ TAKŻE:   4 pomysły na proste świąteczne przekąski dla dzieci

Święta z dzieckiem – gotowanie, to frajda!

Zaproście dzieci do kuchni. Jest tyle świetnych sposobów na to, aby zainteresować ich gotowaniem. Najważniejsze jest to, aby pozwolić im na stanie się Waszymi pomocnikami. Maluszki mogą wybijać rytm drewnianą łyżką, zaś starszaki włączą się na pewno chętnie np. w przesiewanie mąki, czy lepienie pierogów. A może pierniczki? Ich dekoracja, to sama przyjemność!

Święta z dzieckiem – wspólne porządki

Dziecka od małego należy uczyć obowiązku. Tak…łatwiej powiedzieć, niż zrobić, jednak są na to sposoby. Wszystko można zrobić w formie zabawy. Szkrab może pomóc Wam robić pranie wrzucając ubrania do pralki, odkurzać podtrzymując rączką odkurzaczową rurę (może w rytm muzyki? :). Podczas porządków możesz włączyć kolędy. Wprowadzisz miły nastrój, a przy tym oswoisz dziecko z ich tekstem. Może sprawdzić się to zwłaszcza w przypadku maluszków. Nowe bodźce, to dla nich prawdziwy rarytas.

Święta z dzieckiem – choinkowa magia

Ubieranie choinki, to cudowne rodzinne doświadczenie (zapomnijcie oczywiście o wszelkich szklanych bombkach, gdy Wasze Szkraby są jeszcze malutkie – te prędko trafią do kosza i mogą narobić szkód). Łańcuchy, cukierki, wspólnie zrobione ozdoby i muzyka w tle – piękny obrazek, co? A jak takie działanie zbliża do siebie. 

Dodaj komentarz

Top