Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Rozpoznać ból u dziecka

Rozpoznać ból u dziecka

Ból jest strażnikiem organizmu sygnalizującym zagrożenia. Spełnia swoją funkcję jeżeli potrafimy odczytać jego sygnały.
Dzieci mają problemy z określaniem swoich odczuć, wrażeń, stanów i emocji. Gdy czują dyskomfort i ból, którym towarzyszy lęk, nie potrafią powiedzieć co im dolega. Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka i właściwe rozpoznanie przyczyn jego bólu.

Z maluchami najtrudniej

Niemowlęta i małe dzieci, które nie mówią, nie mają orientacji w schemacie ciała, przez co nie potrafią zlokalizować bólu. Nie wiedzą, jak wyjaśnić ten dziwny dyskomfort, który czują. Wyrażają to poprzez płacz o zmiennej modulacji, zaczerwienioną twarz, zaciskanie piąstek i wkładanie ich do buzi, czy podkurczanie nóżek.

Przedszkolaki i dzieci w okresie wczesnoszkolnym reagują podobnie

Trudności z zaśnięciem i wybudzanie się, układanie się w nienaturalnej pozycji, odmowa jedzenia lub zmiana preferencji żywieniowych – tak dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym informują, że boli. W przeciwieństwie jednak do przedszkolaków, dzieci starsze potrafią względnie prawidłowo zlokalizować ból. Nadal jednak mają trudności z określeniem jego charakteru i stopnia nasilenia.

Ważne jest by uspokoić dziecko

Istnieje wiele sposobów na uspokojenie dziecka, które boi się tego, co czuje, a czego nie jest w stanie dokładnie wyjaśnić. Zalicza się do nich delikatne kołysanie i bujanie „w granicach ciała dziecka” (rączki dziecka skrzyżowane na piersi); włożenie do dłoni dziecka swojego palca, żeby mogło na nim zacisnąć rączkę; ciasne owinięcie dziecka; ciepła kąpiel.

Działajmy natychmiast

W walce z bólem dziecka, bez względu na jego wiek, najważniejszy jest czas. Dzieci mają tendencję do drgawek gorączkowych, do szybkiego odwadniania się przy gorączce. Dodatkowo, cierpią również psychicznie, ponieważ nie rozumieją co się z nimi dzieje, czują narastający niepokój.

Jak leczyć?

W podawaniu leków dzieciom istotny jest łatwy sposób ich dawkowania oraz szybkość działania. Mniejsze dzieci – poniżej 6 lat – raczej nie lubią leków w formie twardych tabletek, trudnych do połknięcia; drażnić je może również zapach, smak lub wygląd. Nie potrafią zrozumieć, że duża, jak dla nich, tabletka przyniesie im ulgę.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wyleczyć zajady?

Rynek leków dziecięcych

Wychodząc na przeciw potrzebom rodziców i dzieci, Nurofen proponuje szerokie portfolio leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla dzieci. Kompleksowa linia „Nurofen dla dzieci” dostosowana jest do potrzeb każdego dziecka. Dla niemowląt od 3. miesiąca życia zostały stworzone owocowe zawiesiny doustne, np. o smaku pomarańczy i truskawki, a także szybko uwalniające substancję czynną czopki. Skondensowana wersja truskawkowego syropu Nurofen dla dzieci Forte, działa tak samo, jak pełna dawka syropu Nurofen dla dzieci. Z myślą o dzieciach w wieku 6 – 12 lat, Nurofen stworzył zawiesinę Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy. Zawiesina doustna zawiera ibuprofen, znany ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Specjalna łyżeczka dozującą sprawia, że lek jest łatwiej przyjmowany przez małych pacjentów. Rodzice dzieci powyżej 6. roku życia, mogą sięgnąć również po kapsułkę Nurofen Ultra z ibuprofenem. Ma ona działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Dodatkowo nie jest typową, twardą tabletką, gdyż ma miękką i łatwą do przełknięcia postać, co zmniejsza ryzyko zadławienia.

Warto pamiętać

Przyczyny tych samych rodzajów bólu (np. bólów głowy) u dorosłych i dzieci są często odmienne. Dlatego właśnie stosowanie „dorosłych sposobów” jest mało skuteczne. Tymczasem ok.  800 tys. dzieci w wieku 9-12  lat w Polsce dostaje środki przeciwbólowe dla dorosłych[1]. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Top