Jesteś tu
Strona domowa > Rodzice > Tornister, czy plecak szkolny? Co wybrać?

Tornister, czy plecak szkolny? Co wybrać?

plecak szkolny - tornister

Powrót do szkoły nie musi być nieprzyjemny. Receptą na lepszy humor dziecka przed wrześniowym wyzwaniem, będą wspólne zakupy. Wybierz się z córką lub synem na poszukiwanie plecaka, piórnika oraz innych szkolnych gadżetów. Kiedy dziecko będzie mogło samodzielnie przygotować się do przysłowiowego „pierwszego dzwonka”, z pewnością chętniej pobiegnie do szkoły.

Plecak szkolny, a może tornister? Przed tym pytaniem stajemy, jeśli nie każdego roku szkolnego, to z pewnością co drugi sezon. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, niespecjalnie dbają o wyposażenie do szkoły. Plecak ląduje w różnych częściach korytarza, kredki giną tuż po lekcji plastyki, a zeszyty nie zawsze prezentują się wzorcowo. Aby wybrać dla dziecka odpowiednie wyposażenie, pójdź z nim na zakupy. Pamiętajmy, że dziecko, w każdym wieku, jest ciekawe szkolnych przygód i z odrobiną niepewności przekracza próg szkolny niezależnie od klasy, do której uczęszcza.

Tornister – kiedy kupić i jaki wybrać?

Tornister kojarzy nam się głównie z pierwszą klasą szkoły podstawowej. Nic dziwnego, że to właśnie na wyposażeniu przedszkolaka i pierwszoklasisty, możemy zobaczyć go najczęściej.

Tornistry mają charakterystyczne usztywnienie, zarówno tyłu, jak i przodu, na każdym modelu. A kształt przypomina bardziej kwadrat, niż jak w przypadku plecaków – prostokąt lub trójkąt.

Tornistry mogą mieć różne wielkości. Mniejsze można kupić małemu dziecku już do przedszkola. Maluch powoli będzie uczył się jego noszenia, a dodatkowo będzie szczęśliwy, że może schować do niego swoje ulubione wyposażenie przedszkolne. Większy tornister jest już przeznaczony typowo dla uczniów. Pierwszoklasista lub uczeń wyższych klas szkoły podstawowej ma do noszenia całkiem spory ciężar, każdego dnia tygodnia. Nic dziwnego, że producenci, coraz bardziej dbają o prawidłowe wzmocnienia szelek, a także wypustki na plecach. Dzięki takiej konstrukcji tornistra, dziecko nie odczuwa bólu pleców i nie męczy się. W nowoczesnych tornistrach, przystosowanych dla maluchów – tył jest wykonany z oddychającego materiału, a przód jest na tyle usztywniany, by książki i zeszyty nie pogniotły się. Dodatkowe kieszonki – zaprojektowane zwykle po bokach tornistra lub na przodzie to idealne miejsce do schowania śniadania, drobiazgów lub napoju.

CZYTAJ TAKŻE:   Kontakty z dzieckiem po rozwodzie - zasady Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Oczywiście nie byłoby frajdy z zakupu, gdyby tornistry nie były wykonane z kolorowych materiałów, z naszywką ulubionej postaci z bajki lub programu telewizyjnego. W tym zakresie, z pewnością znajdą coś dla siebie dziewczynki, ale i chłopacy. Różne modele tornistrów, znajdziemy tu: https://allegro.pl/kategoria/artykuly-szkolne-tornistry-258849

A może jednak plecak – na co zwrócić uwagę?

Kiedy nasze dziecko uczęszcza do klas wyższych niż 1-3 warto już pomyśleć o zakupie plecaka. To dobry wybór, gdy sporo podróżujecie, a dziecko lubi mieć zawsze plecak przy sobie. Modele dobrych producentów są tak skonstruowane, by nawet duże obciążenie, nie było kłopotliwe do udźwignięcia, a ból pleców nie uniemożliwiał dalszej wycieczki.

Plecaki posiadają dodatkowe kieszonki, są wykonane z materiałów nie przemakających, a szelki układają się w literę S, która sprzyja wygodnemu utrzymaniu ciężaru. Co ważne, coraz więcej modeli posiada także dodatkowe zapięcie na biodrach, które odciąża plecy. W czasie spacerów dziecku jest po prostu wygodniej.

Plecaki mogą być różnokolorowe, np. dla młodszych dzieci lub jednokolorowe dla starszej młodzieży. Niezależnie, jaki model wybierzemy, za każdym razem kierujmy się nie ceną, ale jakością wykonania. Dobry plecak może posłużyć dziecku, nawet kilka lat.

Modele plecaków dla starszych i młodszych dzieci, zebraliśmy tu: https://allegro.pl/kategoria/artykuly-szkolne-plecaki-szkolne-50678

Dodaj komentarz

Top