Jesteś tu
Strona domowa > Bez kategorii > Trudne rozstania

Trudne rozstania

Prędzej czy później nadchodzi taki czas, kiedy rodzice muszą pozostawić dziecko pod opieką kogoś innego. Może to stanowić poważny problem dla obu stron, a rodzice przeżywają pierwsze rozstania nie mniej niż dziecko.
Zazwyczaj od chwili porodu mamy są z niemowlakiem niemal cały czas, dlatego to właśnie pozostawienie przez nie dziecka choć przez kilka chwil, na czas wyjścia do sklepu czy lekarza, jest przyczyną stresu. Należy jednak zdać sobie sprawę, że niedługą przyjdzie dzień, kiedy wyjście bez dziecka będzie dłuższe – chociażby powrót do pracy. Rodzice zastanawiają się wówczas, jak dziecko zniesie opiekę kogoś innego niż oni zwłaszcza wtedy, kiedy opiekę nad dzieckiem przejmuje nie babcia, ale wynajęta opiekunka bądź personel żłobka. Te obawy są zrozumiałe, nie należy jednak przenosić ich na dziecko. Co więcej, szybko można przyzwyczaić malucha do zaakceptowania wyjść rodziców, a przekonany, że rodzice powrócą, nie będzie podchodził emocjonalnie do tych codziennych rozstań.

Najbardziej stresujący będzie niewątpliwie pierwszy raz, gdy dziecko zostaje pod opieką innej osoby. Można jednak przygotować na to dziecko (i siebie), oswoić je z nową sytuacją, a najlepiej również z osobą, która będzie czuwała nad jego bezpieczeństwem.

W sytuacji, kiedy dzieckiem będzie zajmowała się opiekunka, można poprosić, aby przychodziła na godzinę, dwie już kilka dni przed pozostawieniem z nią dziecka. Wspólnie można się bawić, grać w rozmaite gry tak, aby dziecko miało szansę ją poznać i zaakceptować. To również szansa dla rodziców by mogli przekonać się, że wybór jej osoby był właściwą decyzją.
Należy przygotować również nianię na chwilę, kiedy zostanie sama z dzieckiem – rodzice muszą pokazać jej gdzie leżą rzeczy dziecka niezbędne w trakcie opieki (np. pieluszki, chusteczki, mleko, zupki). Na kartce umieszczonej w widocznym miejscu należy spisać wszystkie ważne telefony – do rodziców, babć, lekarza. Należy też – jeśli opiekunka mieszka w innej części miasta –  wytłumaczyć gdzie jest plac zabaw, park, najbliższy szpital. Przed zatrudnieniem konieczne jest też dokładne ustalenie zakresu obowiązków należących do niani. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych nieporozumień, a rodziców uspokoi, że wszystko będzie zrobione według ich wytycznych.

CZYTAJ TAKŻE:   25% przedszkolaków wykazuje ponadprzeciętne zdolności matematyczne

Pozostawienie dziecka z opiekunką to pierwsze, ale nie ostatnie z trudnych rozstań. Kolejnym – również w wymiarze symbolicznym, jest posłanie dziecka do przedszkola (czy do żłobka). Również i na taką sytuacje należy dziecko przygotować wcześniej, odwiedzając z nim przedszkole, tłumacząc jakie zabawy i możliwości tam na niego czekają. Placówki często organizują także dni otwarte, bądź organizują indywidualne spotkania z rodzicami i dziećmi tak, aby wszyscy mogli się wzajemnie poznać.

Warto zatem zaufać, że dziecko sobie poradzi, a my zrobiliśmy wszystko, by było bezpieczne. Pozwolenie mu na samodzielność, wprowadzenie do jego świata nowych ludzi umożliwi dziecko nawiązanie nowych kontaktów i zdobywanie nowych doświadczeń, a o to przecież chodzi.

Dodaj komentarz

Top