Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Czy istnieje idealna różnica wieku między rodzeństwem?

Czy istnieje idealna różnica wieku między rodzeństwem?

roznica wieku rodzenstwo

Jaka jest najlepsza różnica wieku między dziećmi? To pytanie, które zadają sobie pary planujące rodzinę składającą się z co najmniej dwójki pociech. Warto zastanowić się nad tym, czy istnieje idealny moment na kolejną ciążę, czy może lepiej zostawić planowanie losowi. Oto wady i zalety różnych odstępów pomiędzy maluchami!

Idealna różnica wieku między rodzeństwem – czy istnieje?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – idealna różnica wieku między dziećmi nie istnieje. To kwestia bardzo subiektywna, która zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in.:

  • preferencje rodziców;
  • charaktery i potrzeby dzieci;
  • możliwości finansowe i mieszkaniowe rodziny.

Świadome planowanie rodziny polega na tym, by indywidualnie wyczuć właściwy moment na pojawienie się drugiego dziecka. Nie da się określić jednej idealnej różnicy w wieku pomiędzy kolejnymi maluchami, ponieważ każdy człowiek jest inny i może inaczej zareagować na powiększenie rodziny. Warto jednak rozważyć plusy i minusy różnych opcji.

Mała różnica wieku – wady i zalety

Niewielka różnica wieku to 1 lub 2 lata. W takiej sytuacji dzieci mają bardzo podobne potrzeby rozwojowe. Można z nimi wykonywać podobne ćwiczenia i zabawy, a opieka również staje się niemal taka sama. Kiedy dorastają, istnieje szansa pożegnania się z pieluchami na zawsze, chyba że planuje się kolejne potomstwo za jakiś czas.

W przypadku małej różnicy da się zaoszczędzić np. na komponowaniu wyprawki. Ciuszki starszego dziecka po niedługim czasie pasują również na młodsze. Kiedy maluchy razem się rozwijają, od maleńkości budują między sobą relację i przywiązanie. W dalszych latach miewają podobne doświadczenia, np. w szkole czy w relacjach z przyjaciółmi, co zwykle poprawia komunikację i daje więcej tematów do rozmów.

Mała różnica wieku może być dość obciążająca dla organizmu matki. Każda kobieta inaczej regeneruje się po ciąży, dlatego kolejne dziecko w krótkim czasie niekiedy okazuje się dużym wyzwaniem. Zawsze należy pamiętać, by decydować się na kolejnego noworodka dopiero wtedy, gdy zgodę na to wyrazi lekarz.

Dwa bobasy w podobnym wieku to duże wyzwanie nawet dla najlepiej zorganizowanych rodziców. To szczególnie zauważalne w pierwszych latach życia, kiedy dzieci wymagają największych pokładów uwagi. Bliskość wiekowa niekiedy doprowadza do większej rywalizacji między rodzeństwem, co powoduje zazdrość i konflikty w latach szkolnych.

CZYTAJ TAKŻE:   Dzieci w sieci - jak być czujnym, ale nie przeczulonym. Poradnik dla rodziców

Średnia różnica wieku – plusy i minusy

Za średnią różnicę wieku uznaje się okres od 2 do 4 lat. Starszak doskonale rozumie już pojawienie się rodzeństwa na świecie i wspaniale obserwuje się jego reakcje na rozwój malucha i rozwijającą się troskliwość oraz empatię. Może również nieco pomagać w opiece nad pociechą.

Kiedy starsze dziecko staje się nieco bardziej samodzielne od młodszego, rodzicom łatwiej jest się nimi opiekować. To przekłada się na lepszą podzielność uwagi pomiędzy pociechami, a także mniejsze zmęczenie. Istnieje jednak ryzyko, że pierwsze dziecko poczuje się odrzucone i będzie okazywać zazdrość.

Różnice w potrzebach rozwojowych między dziećmi z taką różnicą wieku mogą sprawić, że trudniej będzie spełnić oczekiwania obu maluchów. To zaś niekiedy prowadzi do napięć i frustracji zarówno pomiędzy rodzeństwem, jak i pociechami a rodzicami.

Rodzice muszą równocześnie zajmować się potrzebami maluchów na różnych etapach rozwoju. Z jednej strony może to być odciążające, ale stanowi także niemałe wyzwanie. Trzeba nauczyć się, jak planować dzień, by opiekować się i noworodkiem, i biegającym po domu szkrabem.

Duża różnica wieku – tak czy nie?

Duża różnica wieku między rodzeństwem wynosi co najmniej 5 lat. Czasami zdarza się nawet, że 18-latkowie zostają rodzeństwem dla niemowlaka, więc trudno ustalić górną granicę. W takich sytuacjach starszak jest już znacznie bardziej samodzielny niż pojawiający się na świecie bobas. Potrzebuje zdecydowanie mniejszych nakładów opieki.

Młodsze dziecko może czerpać z rodzeństwa jak ze wzorca i autorytetu, a starsze stanowi pomocą dłoń w rozwoju czy opiece nad maluchem. To także dobra sytuacja dla rodziców, którzy nie mogą pogodzić się z mijającym czasem i np. zbliżającą się wyprowadzką pierworodnego z domu. Mogą przelać swoje pokłady miłości na kolejną pociechę.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że z dużą różnicą wieku trudniej będzie rodzeństwu zbudować nić porozumienia i przywiązanie. Mogą nadawać na zupełnie innych falach, co wynika często z faktu, że jedno z nich wyprowadza się w momencie, gdy młodsze jest jeszcze bardzo małe.

Ostatecznie wybór odpowiedniej różnicy wieku między rodzeństwem zależy od indywidualnych preferencji rodziców i unikalnych okoliczności każdej rodziny. Nie ma jednego przepisu na doskonały odstęp pomiędzy kolejnymi pociechami. W każdym przypadku można stworzyć wspaniałe relacje i kochający dom.

Dodaj komentarz

Top