Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Trzeci rok życia dziecka – sprawdź, jak się rozwija Twój Maluch

Trzeci rok życia dziecka – sprawdź, jak się rozwija Twój Maluch

Twój maluch właśnie zdmuchnął dwie świeczki na urodzinowym torcie. Śmiało wkracza w kolejny rok życia, w którym przede wszystkim będzie doskonalił się jego rozwój społeczny i intelektualny.

dziecko 3 lata
Parents Magazine

Choć proces fizycznego rozwoju nieco zwalnia, po ukończeniu 2 lat w organizmie maluszka zachodzi wiele zmian. Staje się on bardziej dojrzały i samodzielny.

Trzeci rok życia dziecka – Mały buntownik

Jeśli myślisz, że etap buntu dwulatka masz za sobą – jesteś w grubym błędzie. Dziecko w trzecim roku życia uwielbia okazywać swoją niezależność i stawiać na swoim. Z upływem czasu rzadziej jednak tyranizuje domowników, choć nawet pod koniec 36 miesiąca życia potrafi złościć się i krzyczeć, gdy coś jest nie po jego myśli.

Wieli odkrywca

Teraz często usłyszysz od dziecka pytania typu: „ co to?”, „dlaczego?”. Nic dziwnego – maluch widzi wokół siebie nowe rzeczy i obserwuje wiele zjawisk, których po prostu nie zna i rozumie. Na ten czas musisz uzbroić się więc w wyjątkową cierpliwość i rozwiewać malcowi wszelkie wątpliwości. Dziecko w tym okresie uwielbia, gdy ktoś z dorosłych czyta mu bajki. Dzięki nim uczy się nowych rzeczy i kształci swoją wyobraźnię. Warto więc kupować mu również książeczki edukacyjne – w ten sposób dowie się, jakie zwierzęta mieszkają w Afryce i jak nazywają się poszczególne kolory. Teraz potrafi skupić się na lekturze o wiele bardziej niż dwulatek, dlatego więcej informacji jest w stanie zapamiętać i skojarzyć. W trzecim roku życia dziecko interesują również zajęcia dorosłych. Dlatego chętnie będzie Ci pomagało zagnieść ciasto na pierogi czy zrobić pranie.

Mały wszędobylski

Dziecko teraz bardzo sprawnie się porusza. Uwielbia biegać, skakać, pływać i tańczyć w takt muzyki. Praktycznie wszędzie go pełno. Kopie piłkę, by za chwilę pobiec zobaczyć co dzieje się w piaskownicy. Wszystkie zabawy dostosowane do jego wieku są wskazane i nie powinnaś tego ograniczać.

Gaduła

W tym okresie dziecko bardzo intensywnie doskonali rozwój mowy. Większość maluszków, które ukończyły dwa lata, potrafi komunikować się za pomocą prostych zdań, składających się z kilku słów. Pod koniec 36 miesiąca życia Twoja pociecha zazwyczaj wymawia wyrazy bez zniekształceń fonetycznych, a zdania buduje zgodnie z zasadami gramatyki. Bez problemu opowiada o tym, czego doświadczyła i co ją interesuje. To ułatwia jej kontakty z rówieśnikami, z którymi w miarę upływu trzeciego roku życia, coraz chętniej się bawi.

Ja sam!

Oj, niezależność i samodzielność to coś, co Twój brzdąc będzie Ci chciał teraz udowodnić najbardziej. Początkowo takie czynności jak jedzenie czy ubieranie się bez pomocy dorosłego może mu sprawiać pewne problemy. Jednak w miarę upływie czasu nabierze sporej wprawy w codziennych pracach. I tak: trzylatek potrafi np. zjeść posiłek bez pomocy dorosłego, założyć buty na rzepy, umyć ręce i posprzątać zabawki. Pozwól mu na samodzielne wykonywanie niektórych obowiązków i nie wyręczaj go we wszystkim. Dziecko, które będzie czuło że sobie radzi w codziennym życiu, stanie się odważniejsze i śmielsze w kontaktach z rówieśnikami. Tym bardziej, że 36 miesięczny maluch za niedługo rozpocznie przygodę, jaką jest spotkanie z kolegami i koleżankami w przedszkolu.

Dodaj komentarz

Top