Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Trzeci rok życia dziecka – sprawdź, jak się rozwija Twój Maluch

Trzeci rok życia dziecka – sprawdź, jak się rozwija Twój Maluch

Twój maluch właśnie zdmuchnął dwie świeczki na urodzinowym torcie. Śmiało wkracza w kolejny rok życia, w którym przede wszystkim będzie doskonalił się jego rozwój społeczny i intelektualny.

dziecko 3 lata
Parents Magazine

Choć proces fizycznego rozwoju nieco zwalnia, po ukończeniu 2 lat w organizmie maluszka zachodzi wiele zmian. Staje się on bardziej dojrzały i samodzielny.

Trzeci rok życia dziecka – Mały buntownik

Jeśli myślisz, że etap buntu dwulatka masz za sobą – jesteś w grubym błędzie. Dziecko w trzecim roku życia uwielbia okazywać swoją niezależność i stawiać na swoim. Z upływem czasu rzadziej jednak tyranizuje domowników, choć nawet pod koniec 36 miesiąca życia potrafi złościć się i krzyczeć, gdy coś jest nie po jego myśli.

Wieli odkrywca

Teraz często usłyszysz od dziecka pytania typu: „ co to?”, „dlaczego?”. Nic dziwnego – maluch widzi wokół siebie nowe rzeczy i obserwuje wiele zjawisk, których po prostu nie zna i rozumie. Na ten czas musisz uzbroić się więc w wyjątkową cierpliwość i rozwiewać malcowi wszelkie wątpliwości. Dziecko w tym okresie uwielbia, gdy ktoś z dorosłych czyta mu bajki. Dzięki nim uczy się nowych rzeczy i kształci swoją wyobraźnię. Warto więc kupować mu również książeczki edukacyjne – w ten sposób dowie się, jakie zwierzęta mieszkają w Afryce i jak nazywają się poszczególne kolory. Teraz potrafi skupić się na lekturze o wiele bardziej niż dwulatek, dlatego więcej informacji jest w stanie zapamiętać i skojarzyć. W trzecim roku życia dziecko interesują również zajęcia dorosłych. Dlatego chętnie będzie Ci pomagało zagnieść ciasto na pierogi czy zrobić pranie.

CZYTAJ TAKŻE:   Łagodna oliwka w spray ’u JOHNSON’S® Baby

Mały wszędobylski

Dziecko teraz bardzo sprawnie się porusza. Uwielbia biegać, skakać, pływać i tańczyć w takt muzyki. Praktycznie wszędzie go pełno. Kopie piłkę, by za chwilę pobiec zobaczyć co dzieje się w piaskownicy. Wszystkie zabawy dostosowane do jego wieku są wskazane i nie powinnaś tego ograniczać.

Gaduła

W tym okresie dziecko bardzo intensywnie doskonali rozwój mowy. Większość maluszków, które ukończyły dwa lata, potrafi komunikować się za pomocą prostych zdań, składających się z kilku słów. Pod koniec 36 miesiąca życia Twoja pociecha zazwyczaj wymawia wyrazy bez zniekształceń fonetycznych, a zdania buduje zgodnie z zasadami gramatyki. Bez problemu opowiada o tym, czego doświadczyła i co ją interesuje. To ułatwia jej kontakty z rówieśnikami, z którymi w miarę upływu trzeciego roku życia, coraz chętniej się bawi.

Ja sam!

Oj, niezależność i samodzielność to coś, co Twój brzdąc będzie Ci chciał teraz udowodnić najbardziej. Początkowo takie czynności jak jedzenie czy ubieranie się bez pomocy dorosłego może mu sprawiać pewne problemy. Jednak w miarę upływie czasu nabierze sporej wprawy w codziennych pracach. I tak: trzylatek potrafi np. zjeść posiłek bez pomocy dorosłego, założyć buty na rzepy, umyć ręce i posprzątać zabawki. Pozwól mu na samodzielne wykonywanie niektórych obowiązków i nie wyręczaj go we wszystkim. Dziecko, które będzie czuło że sobie radzi w codziennym życiu, stanie się odważniejsze i śmielsze w kontaktach z rówieśnikami. Tym bardziej, że 36 miesięczny maluch za niedługo rozpocznie przygodę, jaką jest spotkanie z kolegami i koleżankami w przedszkolu.

Dodaj komentarz

Top