Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Czy warto jechać z dzieckiem w góry?

Czy warto jechać z dzieckiem w góry?

Wypoczynek w górach kojarzy się często ze stawianiem czoła trudom morderczych szlaków – pionowych ścian i eksponowanych przepaści – a także żmudnymi wędrówkami bez reszty znienawidzonymi przez najmłodszych. Stąd zapewne przekonanie, że południowa część Polski nie stanowi najbardziej fortunnego kierunku dla urlopu z dziećmi. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie zaplanowanie wyjazdu pozwoli bowiem uczynić wakacje w górach wymarzonymi.

Dokąd?

Zasadniczym jest pytanie: który kierunek wybrać? W całym kraju – od Bieszczadów po Karkonosze – oferta wydaje się nieprzebrana. Wobec tego, jakimi kryteriami posłużyć się przygotowując wyjazd w góry? Wydaje się, że podróżując z dziećmi najważniejszą kwestią jest różnorodność. Niezwykle istotnym jest, aby oferta oraz infrastruktura miejsca docelowego była możliwie najbardziej kompleksowa. Dzięki temu dzieci nie będą znudzone, a w konsekwencji połączenie edukacyjno-przyrodniczych walorów wyjazdu sprawi im długo zapamiętaną przyjemność.

Mając na względzie powyższe, wydaje się, że jednym z najlepszych wyborów będzie wypoczynek na Podhalu. Region ten bowiem, z jednej strony, oferuje malownicze szlaki oraz doskonale przygotowaną infrastrukturę narciarską, z drugiej natomiast bardzo dobre zaplecze usługowe. W pobliżu Zakopanego i Kościeliska znajdują się liczne termy i parki wodne – w Polsce oraz na Słowacji, istnieje możliwość zorganizowania spływu Dunajcem, kuligu, przejażdżki zaprzęgami psów Husky, rajdów quadami i skuterami śnieżnymi, a także wielu innych gier i zabaw terenowych – nie pomijając oczywiście wycieczek z przewodnikiem, który bezpiecznie poprowadzi także na najbardziej wymagające szczyty oraz najciekawszych jaskiń.

Zimą natomiast, jako szczególnie godne uwagi warto polecić wycieczki skitourowe oraz narciarstwo biegowe, którego uprawianie jest niezwykle przyjemne dzięki regularnie zakładanemu w Kościelisku śladowi. Okoliczne stoki posiadają oczywiście bardzo rozbudowaną ofertę także dla maluchów – na łatwiejszych trasach pod profesjonalnym okiem instruktora najmłodsi mogą stawiać swoje pierwsze narciarskie kroki. Ponadto, w razie mniej przystępnej pogody, czy zwykłego zmęczenia nie jest się skazanym na zamknięcie w hotelu – Zakopane przez cały tydzień gwarantuje bogatą ofertę gastronomiczną, a także kina, regionalne muzea oraz teatr. To wszystko pozwala doskonale zbilansować urlop, przez wyważone połączenie aktywności fizycznej z wypoczynkiem i zabawą.

Jak wybrać odpowiedni obiekt?

W  dobie szeroko rozwiniętej oferty hotelarskiej – szczególnie na Podhalu – wybór odpowiedniego miejsca dla wypoczynku z dziećmi jest niezwykle trudny. Warto jednak pamiętać, że podróżując z dziećmi istotnym jest, aby zadbać nie tylko o zakwaterowanie i wyżywienie, ale także o to kto i w jaki sposób zajmie się najmłodszymi, gdy rodzice będą cieszyć się cennymi dniami urlopu.


Obiektów kwalifikowanych w tym zakresie jest wciąż niewiele. Wydaje się, że jednym z miejsc wartych specjalnej uwagi jest Pensjonat Reymontówka*** w Kościelisku, gdzie poza standardowym pobytem w komfortowych warunkach, dostępne są także wyjątkowe pakiety bogate w atrakcyjne animacje dla całej rodziny. Warsztaty robotyki LEGO, zajęcia techniczno – plastyczne, pokazy kina, wycieczki skitourowe, kulig i spotkanie z ratownikiem TOPR to tylko niektóre z punktów programu przygotowanego starannie tak, by jak najlepiej zorganizować dzieciom wolny czas, w którym do dyspozycji najmłodszych gości pozostają także pokój zabaw, konsola x-box i wiele innych. Ponad wyszczególnione animacje, obiekt dysponuje ogrodem z placem zabaw, miejscem na ognisko i polami do gry w minigolfa.

CZYTAJ TAKŻE:   Lato w środku zimy, czyli wyjazd z dzieckiem

Bezpłatnie zapewnione będą także sanki i jabłuszka, a na specjalne życzenie Gości udostępnia się dziecięce łóżeczka, elektryczną nianię, nocniki, podesty etc. Obsługa pensjonatu bogata w wieloletnie doświadczenie pracy z najmłodszymi z pewnością doskonale doradzi, co warto w  odwiedzić w najbliższej okolicy.

Przy okazji, nadmienić można, że obiekt wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom dietetycznym oraz żywieniowym Gości – na życzenie przygotowane są posiłki m.in. wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe. Obok doskonałej lokalizacji niemalże u samego wlotu Doliny Kościeliskiej – mocną stroną obiektu są malownicze widoki z pokoi oraz sauna i jacuzzi, do nieograniczonego użytku Gości.

Za troskę o odwiedzających – w szczególności tych najmłodszych – obiekt odznaczony został wyróżnieniem Najlepszego pensjonatu dla rodziny w konkursie organizowanym przez kapitułę Hotelu przyjaznego rodzinie.

Powyższe, utwierdza w słusznym przekonaniu, że przy planowaniu wypoczynku z dziećmi istotnym jest, aby zadbać o odpowiednią ofertę kierowaną do najmłodszych bezpośrednio. Dzięki temu, po pierwsze, wakacje będą dla nich jeszcze przyjemniejsze, po drugie natomiast, szeroka oferta animacyjna pozwoli zagwarantować rodzicom chwilę spokoju w oderwaniu od natłoku codziennych obowiązków.

Czy wakacje z dzieckiem muszą być drogie?

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że wakacje z dziećmi – szczególnie w górach – kosztować muszą majątek. Oczywiście nie jest to prawdą, a cena pobytu zależy od profilu wybranego obiektu. Szczęśliwie wciąż istnieją jeszcze miejsca przyjazne rodzinie, gdzie pobyt dzieci traktowany jest według specjalnej taryfy. Obiekty takie jak Pensjonat Reymontówka*** często oferują bezpłatne pobyty dla maluchów. Na zniżki mogą liczyć także posiadacze Karty dużej rodziny oraz ci, którzy wybierają się na dłuższe wakacje. Dzięki podobnej polityce cenowej wypoczynek całej rodziny nie musi nadwyrężać domowego budżetu, pozwalając zaplanować wypoczynek w komplecie.

Urlop z dzieckiem w górach może być doskonałą okazją dla połączenia aktywności fizycznej z walorami edukacyjno–przyrodniczymi oraz cennym dla rodziców wypoczynkiem. Jak dobra będzie to kompozycja zależy już tylko od tego jakie atrakcje zagwarantuje nam docelowe miejsce wypoczynku, od standardu i profilu obiektu, w którym się zatrzymamy i oczywiście nastawienia – bo żadna niepogoda i nieszczęście nie będą straszne, gdy rozpoczynamy wakacje z odpowiednim optymizmem, dla którego wszelkie atrakcje będą tylko zwieńczeniem wspaniałego czasu, jaki spędzimy w gronie najbliższych. Wszak z rodziną najlepiej wychodzi się nie tylko na zdjęciach!

Dodaj komentarz

Top