Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > 300 zł wyprawki dla dziecka – co zrobić, aby otrzymać świadczenie

300 zł wyprawki dla dziecka – co zrobić, aby otrzymać świadczenie

wyprawka pierwszoklasisty

1 lipca br. ruszył program “Dobry start”. Sprawdźcie, co należy zrobić, aby otrzymać dodatkowe 300 zł do wyprawki dla uczącego się dziecka.

Program “Dobry start” jest jednorazową wypłatą 300 zł dla dzieci, które we wrześniu rozpoczynają nowy rok szkolny. Jak wynika z danych, uprawnionych do otrzymania tego świadczenia może być 4,6 mln ucznów, natomiast koszt jego realizacji szacowany jest na 1,4 mld złotych rocznie.

300 zł wyprawki dla dzieci – komu przysługują?

Według informacji, które podał resort pracy, świadczenie przysługuje jeden raz w roku dzieciom, które rozpoczynają rok szkolny. Jednorazowa wypłata będzie im się należała do ukończenia 20. roku życia. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Tym świadczenie będzie wypłacane do 24. urodzin. Co ważne, przy przyznawaniu świadczenia nie będą brane pod uwagę dochody osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem.

Zgodnie z przepisami, świadczenia przysługują uczniom:

– szkół podstawowych,
– dotychczsowych gimnazjów,
– szkół ponadpodstawowych,
– dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych,
– szkół artystycznych,
– specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych,
– specjalnych ośrodków wychowawczych,
– młodzieżowych ośrodków socjoterapii,
– ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych.

CZYTAJ TAKŻE:   Kącik do nauki dziecka - jak go zaaranżować?

Świadczenia nie otrzymają natomiast dzieci, które uczęszczają do przedszkola, ani też uczniom szkolnych zerówek. Na dotację nie mogą liczyć także studenci, uczniowie szkół dla dorosłych oraz szkoł policealnych.

300 zł wyprawki dla dzieci – dokumenty i miejsca w których można złożyć wniosek

Droga do uzyskania świadczenia jest dokładnie taka sama, jak w przypadku programu “Rodzina 500+”. 300 zł wyprawki dziecko otrzyma dopiero po tym, gdy rodzic, rodzic zastępczy lub opiekun prawny złoży wniosek (jego wzór jest dostępny na stronie ministerstwa pracy: https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/wzor-wniosku-o-swiadczenie) o przynanie mu jej. Można to zrobić m.in. w urzędzie miasta/gminy, OPS (od 1 sierpnia) lub za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl, bądź też bankowości elektronicznej (od 1 lipca).

Jakie dane musimy podać? Własne, dziecka, a także nr konta na które środki mają zostać przelane.

Kiedy pieniądze pojawią się na koncie? Według informacji resortu pracy, rodzice, którzy złożyli wniosek w lipcu lub sierpniu otrzymają mogą liczyć na jednorazową zapomogę maksymalnie do 30 września. Jeśli zrobią to później, odpowiednie urzędy gminy będą miały 2 miesiące (maksymalnie) na rozpatrzenie wniosku, a następnie wypłatę należnego świadczenia.

Dodaj komentarz

Top