Jesteś tu
Strona domowa > Eksperci radzą > Foteliki samochodowe – montować tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Co bezpieczniejsze?

Foteliki samochodowe – montować tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Co bezpieczniejsze?

Foteliki samochodowe mogą mieć możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji nietrudno o wątpliwość: która opcja jest bezpieczniejsza dla dziecka? Fotelik ustawiony przodem czy tyłem? Odpowiadamy!

Fotelik przodem czy tyłem – która opcja jest bezpieczniejsza?

Usadzenie dziecka przodem do kierunku jazdy umożliwia utrzymywanie z nim kontaktu wzrokowego w lusterku wstecznym i doglądanie w ten sam sposób. Myśl o tym, że maluch miałby jechać tyłem i być mniej widoczny dla rodzica, może budzić w niepokój. Jednak, jak wynika z testów zderzeniowych, fotelik ustawiony tyłem do kierunku jazdy zapewnia dziecku większy poziom bezpieczeństwa.

Dlaczego? Ze względu na to, że w przypadku kolizji dziecko siedzące przodem jest narażone na swobodny ruch głowy na skutek uderzenia. Ta odskakuje do przodu, broda uderza w klatkę piersiową, po czym unosi się i uderza tyłem w oparcie. Naraża to dziecko na poważne urazy kręgów szyjnych i głowy. Z kolei zamontowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy zapewnia rozłożenie uderzenia na całe plecy, a nie sam kark. To jednak nie wszystko – w wyniku zderzenia czołowego z prędkością zaledwie 50 km/h, na szyję dziecka siedzącego w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy pada nacisk o wadze zbliżonej do 200 kg.

Rozwiązaniem dla rodziców, którzy obawiają się wspomnianej utraty kontaktu wzrokowego z dzieckiem, jest lusterko do obserwacji dziecka. Montowane jest na zagłówku fotela, w którego stronę zwrócony jest maluch. Przykładowy model posiada w swojej ofercie marka Caretero.

Kiedy fotelik powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy?

Niektóre foteliki nie tylko mogą, ale wręcz muszą być zamontowane tyłem do kierunku jazdy – właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych. To foteliki z grup:

  • Grupa 0 (dzieci do 10 kg),
  • Grupa 0+ (dzieci do 13 kg).
CZYTAJ TAKŻE:   Świadczenia rodzinne w nowym okresie zasiłkowym – cz. 1

Modele umożliwiające montaż tyłem nazywane są fotelikami RWF (ang. Rearward Facing – skierowany do tyłu). Do ich grupy należą jednak nie tylko te, które muszą być tak montowane. Modele dla starszych dzieci mogą być bowiem zamocowane albo przodem, albo tyłem; i dotyczy to fotelików z grup:

  • Grupa I (dzieci od 9 do 18 kg),
  • Grupa II (dzieci od 15 do 25 kg).

Kiedy fotelik powinien być zamontowany przodem do kierunku jazdy?

Fotelik powinien być montowany przodem do kierunku jazdy w momencie, w którym dziecko należy do ostatniej, tj. trzeciej grupy wagowej (25-36 kg). W tym przypadku można wybrać fotelik FWF (ang. Front Way Facing) albo łączący w sobie cechy RWF i FWF – umożliwiający montaż w obu kierunkach, z wykorzystaniem tylko przedniego.

Jest jednak jeszcze jednak sytuacja, w której nie można montować fotelika tyłem do kierunku jazdy. Ma ona miejsce wówczas, gdy w pojeździe włączone są poduszki powietrzne – gdy te są zamontowane naprzeciw malucha (np. poduszki przed przednim fotelem pasażera, kiedy fotelik znajduje się właśnie na nim). Przed rozpoczęciem podróży należy w takiej sytuacji bezwzględnie je wyłączyć. Ich wystrzelenie w plecy fotelika oznaczałoby wbicie dziecka w fotel pasażera w ułamku sekundy! Warto przy tym pamiętać, że poduszki mogą wybuchnąć nie tylko na skutek poważnej kolizji, ale nawet delikatnego najechania na tył samochodu.

Podsumowując, gdy tylko jest to możliwe, z całą pewnością warto sadzać dziecko tyłem do kierunku jazdy. Koniecznie sprawdź więc, czy twój fotelik daje taką możliwość (w przypadku starszych pociech), a jeśli nie, to przejrzyj kilka modeli fotelików RWF!


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Top