Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Karmienie piersią czy z butelki?

Karmienie piersią czy z butelki?

Karmienie piersią jak i za pomocą butelki ma swoje plusy i minusy. Mając na uwadze dobro dziecka i własne, warto poznać oba stanowiska, zanim zdecydujemy się na wybór najlepszej naszym zdaniem metody.

Karmienie piersią

Dużo mam opowiada się za karmieniem maleństwa piersią. Naturalne mleko matki stanowi bowiem wysokiej jakości pokarm, który jest idealnie dopasowany do delikatnego organizmu nowonarodzonego dziecka. Jest ono bogate nie tylko w składniki odżywcze, ale również pomaga wzmocnić odporność niemowlęcia, wspomaga jego wzrost oraz chroni układ nerwowy, wzrok, a także skórę.

Odruch ssania pomaga ponadto kształtować mięśnie twarzy dziecka, co zaprocentuje podczas przyszłej nauki mówienia. Podczas karmienia piersią zaspokajana jest potrzeba bliskości naszego maleństwa, jak również umacnia się więź emocjonalna z mamą. Nie tylko dziecko czerpie korzyści z karmienia metodą naturalną. Dzięki niej rekonwalescencja po porodzie przebiega znacznie szybciej, a podwyższona produkcja prolaktyny korzystnie wpływa na samopoczucie mam.

Z drugiej strony decydując się na karmienie piersią musimy liczyć się z tym, że często nasze maleństwo będzie potrzebowało posiłku w mało komfortowych dla nas sytuacjach. Będąc na nieustannym dyżurze ciężko również o chwilę wypoczynku, gdyż, w przeciwieństwie do karmienia butelką, przy naturalnej metodzie nie może nas wyręczyć partner. Dodatkowym obciążeniem jest konieczność przestrzegania zdrowej diety ponieważ wszystko, co spożywamy, ma wpływ na jakość podawanego maleństwu pokarmu. Obawy wiążą się także z tym, iż karmienie naturalne może niekorzystnie wpłynąć na wygląd piersi.

CZYTAJ TAKŻE:   Mama zostaje sama

Karmienie dziecka butelką

Niewątpliwą zaletą metody karmienie butelką jest fakt, że nie ogranicza ona tak bardzo trybu dnia mamy oraz pozwala na swobodniejsze dzielenie się obowiązkami. Ponadto, karmienie dziecka przez innych członków rodziny pozwala na zawiązanie się więzi nie tylko z mamą, ale i z resztą bliskich.

Podczas karmienia z butelki dokładnie widzimy również, ile pokarmu spożył nasz maluszek, przez co lepiej dopasujemy porcję do jego zapotrzebowania na energię oraz masy ciała. W przypadku karmienia piersią jest to niestety niemożliwe, gdyż to dziecko sygnalizuje, kiedy poczuje sytość, w związku z czym nie do końca wiemy czy spożywa właściwe porcje.

Nie można zaprzeczyć, że sztuczne karmienie wiąże się z dużymi wydatkami, które niesie ze sobą zakup butelek, pokarmu oraz sterylizatora. Wynika to z faktu, iż przy sztucznej metodzie konieczne jest zachowanie szczególnej higieny. Wybierając podstawę menu dla maleństwa możemy zdecydować się zarówno na mleko modyfikowane, które ma przypominać składem mleko matki, jak również mleko w proszku dla niemowląt. Wybierając to drugie, ważne jest by rozcieńczać je tylko przegotowaną i następnie ostudzoną wodą.

Zarówno karmiąc w sposób naturalny, jak i za pomocą butelki, zapewnimy naszemu maluszkowi zdrowy i zrównoważony rozwój, jeśli tylko otaczać go będziemy miłością i troską, które są mu na równi niezbędne do szczęścia, jak i pełny brzuszek.

Dodaj komentarz

Top