Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Mleko modyfikowane – czym się kierować przy jego wyborze?

Mleko modyfikowane – czym się kierować przy jego wyborze?

W przypadku kiedy z różnych przyczyn dziecko nie może być karmione mlekiem matki, należy sięgnąć po mleko modyfikowane, w którym jak sama nazwa wskazuje, zostały wprowadzone modyfikacje. Ich celem jest zbliżenie jego składu do mleka kobiecego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele takich produktów dedykowanych różnym potrzebom maluchów. Czym jednak kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Mleko modyfikowane a wiek dziecka

Wybierając mleko modyfikowane, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek malucha. Jak wiadomo, innych składników odżywczych potrzebują noworodki, a innych na przykład roczne dzieci. Z tego powodu producenci oznaczają swoje produkty cyframi. 1, czyli tzw. mleko początkowe dedykowane jest najmłodszym dzieciom do 6 miesiąca życia. 2, czyli mleko następne przeznaczone jest dla niemowląt do ukończenia 12 miesiąca życia. Jego skład zazwyczaj wzbogacony jest o żelazo którego wówczas maluchy potrzebują do intensywnego wzrostu. 3 to mleko od pierwszego do drugiego roku życia, a 4 dla dzieci, które ukończyły drugi rok życia. 5 z kolei to mleko dla juniorów.

Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w mleku modyfikowanym?

Mleko modyfikowane podobnie jak pieluchy na każdym etapie rozwoju dziecka nieco się różni. Mleko następne różni się od początkowego przede wszystkim kompozycją składników — zawiera ono więcej żelaza i witamin potrzebnych do intensywnego wzrostu. Wszystkie tego typu produkty powinny mieć jednak podobny skład ze względu na wytyczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE:   W jaki sposób nauczyć dziecko dbania o zdrowie?

Muszą znajdować się w nich witaminy A, D z grupy B, C, K, aminokwasy i związki azotowe, a także składniki mineralne takie jak wapń, magnez, żelazo, miedź, jod, cynk, mangan, sód, potas i selen. Nie należy podawać maluchowi produktów, które zawierają w swoim składzie olej palmowy, syrop glukozowy czy maltodekstrynę.

Mleko modyfikowane a szczególne potrzeby żywieniowe malucha

Standardowe mleko modyfikowane dedykowane jest dzieciom, które nie mają żadnych problemów żywieniowych czy alergii bądź nietolerancji na przykład białka mleka krowiego. Jednak z myślą o maluchach ze szczególnymi potrzebami zostały stworzone różne mieszanki. Na przykład HA to mleko dla dzieci z podejrzeniem alergii pokarmowej. AR z kolei dla tych, które nadmiernie ulewają. R lub GR wzbogacone jest dodatkowo kleikiem ryżowym. Inne mleko początkowe przeznaczone jest też dla wcześniaków z niską masą urodzeniową — zazwyczaj gwarantuje ono większą kaloryczność i ilość składników odżywczych i witamin.

 

Dodaj komentarz

Top